Meddig használtak az európai háborúkban íjakat?
Az oké, hogy a 16. századtól egyre inkább kiszorították őket a puskák, de kiegészítő fegyvernemként nyilván még használatban volt később is. Mikor lehetett az utolsó használata európai háborúban? Reguláris és irreguláris alkalmazást is beleértve.
Ha tippelnem kéne, akkor az orosz keleti hódítások során biztosan használt valamelyik tatár utódállamocska még lovasíjászokat a 18. században is, de konkrétumot nem találtam. Általában elég nagy pofára esésekkel találkozok ilyen témáknál, régebben olvastam arról, hogy az első világháború alatt például még használtak elvétve elöltöltős puskákat, meg hogy a franciák még hadrendben tartottak vérteseket is.
Sőt az első világháborúban élesben használtak buzogányokat lövészárok közelharcokban.
Illetve kis katapultokat kézigránátok meszebbre dobására.
"vértesek" alatt pontosan mit értesz?
Kérdésedre válaszolva. A puskák megjelenésével jelentősen háttérbe szorult az íly! Ha tippelnem kellene akkor a 17 században kiegészítő, pl üzenetküldő vagy gyújtogató szerepe még lehetett esetleg de semmi több.
Azt tudjuk hogy az utolsó lovagkori csata amit a "modernebb" fegyverek nélkül vívtak meg a Paviai csata volt.
Egy évvel Mohács előtt.
Sőt a Mohácsit is lehetne annak nevezni, hiszen a Magyarok lovagkori fegyverzetben rontottak az ágyúkkal és puskákkal gazdagon felszerelt akkori időkben Európa legmodernebbnek szuámító hadseregére. Szépen ott is maradtak mind a bátor vitézek! Ha kétszer annyian vannak akkor is ez lett volna az eredmény! Esélyük nem volt.
Nyilván itt is és a végvári harcokban is egész a török kor végéig legalább (lehet még a Rákóczi szabadságharc idején is elővették!) a számszeríjakat használták.
Mert lőrésből lőve vele ostromkor még jól jött, nem dobták azért ki ezeket (amíg nem volt elegendő puska, meg lőszerutánpótlás megoldva).
De a sima gyalogsági, a lovassági, vagy a hosszú íjak az előbb említett időpont után eltűntek a nyílt terepi harctérről.
Nem volt több 3 másodpercnél:
The Battle of Flodden (1513) was "a landmark in the history of archery, as the last battle on English soil to be fought with the longbow as the principal weapon..."[7] The Battle of Tippermuir (1644), in Scotland, may have been the last battle involving the longbow in significant numbers.
The last recorded use of the longbow in war was by British Lt. Col. Jack Churchill, who used it to kill a German soldier in World War II.
Most az totál tök nyilvánvaló, hogy ez a második világháborús használat egy speciális eset volt. Nem ilyenre gondoltam, bár én vagyok a hülye, hogy ezt nem kötöttem ki, pedig gondoltam rá.
Minden esetre ez a 3 másodperces arrogáns válasz nagyon tetszik, pláne hogy igazából haszontalan.
A keresztény hadseregek az 1500-as években leszoktak a hagyományos íjak használatáról és a számszeríjat is inkább csak vadászatra használták. De az oszmán birodalom hadseregeiben még évszázadokon át szolgálatban maradtak visszacsapó íjak. Amikor nálunk véget értek a török háborúk, tehát a XVII. és a XVIII. sz. fordulóján, a török és tatár csapatok még általánosan használták. A XIX. században még mindig rendszerben voltak és ebből az időből maradt fenn az a rekord is, amikor egy janicsár átlőtte a Boszporuszt. A török haderő technikája a XV. században a legkorszerűbbek közé tartozott, de később elmaradtak a fejlesztések és a "janicsárok végnapjaira" már teljesen elavult. De Törökország nem igazán Európa.
Nálunk Zsigmond korában még hadrendben voltak lovasíjászok, de a huszita háborúk nagyot lendítettek a tűzfegyvereket térnyerésén.
H. Cortez a konkvisztádor számszeríjászokat vitt Mexikóba.
VIII. Henrik hatósági eszközökkel próbálta népszerűsíteni a hosszú íjat - kevés sikerrel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!