Mi a véleményetek a magyar honvédség díszőrségének egyenruhájáról?
Nekem uncsi. Mivel ez díszőrség, a látványra kéne rámenni és a lehető legrégebbi "egyenruhát" rájuk adni:
Vagy ha a funkció számít, akkor viszont a legmodernebbet.
Nekem az a véleményem, hogy nemzetközi viszonylatban is az egyik legkatonásabb díszviselet - pedig kifejezetten keresgetem más nemzetek díszegyenruháit is. Számomra sem a tányérsapka - ami a leggyakoribb -, sem a zöldtől eltérő szín nem illik a képbe.
"Szörnyű. Azóta megy a hanyatlás mióta megszüntették a 32-eseket"
- Nem egészen világos, hogy mire gondolsz ezalatt. Volt egy szervezetileg átalakított 32. Budapest Őr- és Díszezred, ami ebben az elnevezésben megszűnt. Ez 2006-ban történt. Viszont az ezredszám nem szűnt meg, mert a feladatát összefoglaló vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár keretében most is ott van 32. Nemzeti Honvéd Díszegység.
Egyetlen viseleti elem megváltozásáról tudok, ami a díszelgő ruhát érinti, az sem a 2006 utáni időszakra esik. A - nehéz pontos rendszeresítési neveket találni, de talán - 93M Bocskai sapka, amit, ha nem tévedek, 2001-ben váltottak le a mai, kemény szabásúra.
"ízléstelenek alakítják a ruházatot. Az a lógóbizbasz szánalom a köbön."
- Erről nem tudom, hogy az alkotóknak mi volt a szándéka, de számomra a lövészbojtot idézi. Egyébként ez a díszzászlóaljon már 2006-ban is megvolt.
A felállt hármas tagolásban az eddig is létező Díszőrség ruhája nem változott érdemben (csizma, fehérre cserélt fegyvernemi szín, és keresztbe varrt válldísz), az újonnan megalakult Palotaőrség és Koronaőrség ad valami újat - a könnyebb megkülönböztethetőségből, elválaszthatósából.
Itt a Koronaőrség kiegészítői:
Az állományjelzők Szent Koronát viselnek, a gombok felületére is a Szent Korona verete került, az övcsatra is, és a sapkarózsa is a Szent Koronát ábrázolja. De ezek apró, elsőre nem is mindenkinek feltűnő eltérések.
Amit sajnálok, az a felvarró, tényleg szükségtelen, és "munkaruhásítja" a díszegyenruhát.
A Palotaőrség még ennyiben sem különbözteti meg magát, a sapkarózsa egy angyalos címer, és felvarró a bal karon.
A látványos különbséget a színhasználat adja közöttük.
Ma véletlenül ráakadtam erre a szösszenetre:
https://www.youtube.com/watch?v=nQyENQPPSL4
Eszembejutott a kérdés.:)
Továbbra is azt tartom, hogy elég széles kitekintésben vagyok, és a magyar díszegyenruhát látom a legkatonásabb megjelenésűnek. Ha egy fehér lapot magamelé vennék, hogy nekem kellene megrajzolnom, az is ilyen lenne. A forma, a szabás, az elől magasodó, hátrafelé csökkenő ívű bocskai a silttel, a fekete csizma, a homogén, és jó árnyalatú színhasználat, az egész számomra esszenciális katona.
Havasnak az a meglátása, hogy a szlovák díszegyenruhát tekinti az egyik legszebbnek, nálam csak szemöldökfelvonást váltott ki.:D Az saját megítélésemben nem díszegyenruha, hanem jelmez, színházi kosztüm. Ami ötletszerűen ollóz össze különböző, nem összeillő elemeket, hamis népi hatást keltve. Benne sujtásos mentével, ami abszolút nem a szlovák kultúra által kitermelt részlet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!