Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Apukám amiről mesélt, az...

Apukám amiről mesélt, az mikor történt meg?

Figyelt kérdés
Azt mesélte nekem,mikor kicsi voltam,hogy volt katona, majdnem elvitték őket Lengyelországba golyófogónak. 1958-ban született,szóval nem a II. világháborúba kell gondolni.

2016. júl. 5. 12:43
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Én csak arra tudok gondolni, mikor rendkívüli (hadi) állapot volt '81 - ben Lengyelországban.


Arra gondolhatott, hogy esetleg majd "baráti segítséget" kell nyújtani a lengyel népnek, mint ahogy '68 - ban Csehszlovákiának is nyújtottunk, vagy ahogy '56 - ban nekünk "segítettek a bajban" a szovjet elvtársak.


Elképzelhető, hogy esetleg egyes magyar "elvtaarsak" fejében is szárba szökkent a gondolat, hogy segítsünk a lengyel testvéreinknek.

2016. júl. 5. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A szocialista tábort a Szovjetunió irányította. Hogy ez ne legyen ennyire szembetűnő, látszatmegoldásokat alkalmaztak. Ahol valami gond volt (ahogy írták, 56-ban itt, 68-ban, 77-ben a csehszlovákoknál, 81-ben a lengyeleknél), oda "internacionalista baráti segítségként" mentek a többik (is). 1981-ben már olyan volt a nemzetközi helyzet, továbbá a lengyel állapotok is, hogy ugyan - ösztönből - szóba jött, de végül a szovjet vezetés eltekintett ettől. Például azért is, mert közismert volt (akkoriban még), hogy "polak wengnri dva bratanki". Még a végén összefognak. Mára kissé változtak az idők.
2016. júl. 5. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Hát ha ezt tényleg a lengyel szükségállapotra értette akkor eléggé nagy túlzásba esett, ugyanis a lengyel lakosság bármennyire is harcias hangulatba került a Szolidaritás szakszervezetnek köszönhetően, de semmiféle fegyveres ellenállást nem terveztek, mivel a munkás-bányász szárny (pld Walesa) a sztrájkok-tüntetések erejében hittek, az értelmiségi szárny (pld Mazowiecki, Michnik) meg a fokozatos reformokban. Akiknél fegyver nagyrésze volt, az a lengyel hadsereg, nagyon ügyeltek arra hogy viszonylag semlegesek maradjanak, nem is vettek részt közvetlenül a tüntetések leverésében, az internáltakkal is kesztyűs kézzel bántak.

Persze utólag könnyű okosnak lenni, akkoriban óriási volt az információs káosz és érthetően mindenki egy esetleges polgárháborútól vagy szovjet intervenciótól félt, de azok meg szerencsére nem látták szükségét mivel Jaruzelskinek viszonylag könnyen ment a rendteremtés.

2016. júl. 6. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!