Igaz, hogy ilyen jó pisztoly a FÉG P9RC (FÉG hattyúdala)? 1996-2003 közti évjáratban
Igaz, hogy nagyon strapabíró kibír és ilyen pontos?
Több fórumon olvastam, rendőrtől is hallottam, annyit tudott pontosságra vagy olyan pontos volt ,mint a nyugati modern pisztolyok pl.: Jericho , Glock stb. A fegyver kibírt vagy 20 ezer lövést.
Bár szerkezetileg elavult volt, mégis hasonló vagy jobb volt egy kicsivel ,mint a többi pisztoly.
Csak a magyar állam megfojtotta ezt is különböző rendeletekkel.
A pontosság mondjuk úgy, hogy ilyen szempontból "elhanyagolható". Ezekkel max. 25 méterekre szokás lőni, ennek pedig minden rendszeresített fegyver maradéktalanul eleget is tesz. Tény hogy a "merev csövű" fegyverekkel elvileg pontosabban lehet lőni de: Egyrészt meg vannak normálisan csinálva, hogy azok a csövek mindig halál pontosan ugyan oda reteszeljenek be. Másrészt ha nem is pontosan ugyan oda reteszel be (értsd: max 2-3 század mm eltérés) az is maximum csak laborkörülmények közt bukik ki a pontosságában.
Sokkal nagyobb hátrány az, hogy a "merev csövű" fegyverek tömegzárasok. Ugye a mozgó csövű fegyvereknél azért mozog a cső, mert így végzi el a ki és bereteszelést. A tömegzáras fegyverek (legalább is a PA-63 és az R-78 ami jelenleg idehaza rendszeresített tömegzáras pisztolyok) pedig nem épp a megbízhatóságukról híresek, nem véletlenül hanyagolják már ezt a tömegzáras dolgot normálisabb fegyvereknél.
Az hogy strapabíró, idehaza nem nagyon számít. A rendőrök nagyon keveset lőnek a fegyvereikkel. Máshogy nem is bírnák ki, a 20-30-40+ éves fegyverek, amiket még ma is használnak.
De például strapabíróság terén a Jerichoval és a Glockal nem épp szerencsés összehasonlítani. Ugyanis pont a Jericho és a Glock a kevés fegyverek közül az a két darab, ami poligon huzagolást használ. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a cső normálisan karban van tartva, akkor igen sok tízezer lövést könnyedén elvisel anélkül, hogy romlana a szóráskép. A Glock pedig akármennyire is hülyén hangzik egy műanyag "játékpisztolytól", de ha megfelelően karbantartják, akkor a 75.000 lövést is képes elviselni.
De összességében az, hogy egy fegyver jó e vagy sem, nem csak a pontosság és a tartósság fogja meghatározni. Súly, hátrarúgás, biztosítószerkezet, elsütőszerkezet, irányzékszerkezet, a fegyver fogása, a kaliberpaletta és a lőszerhez tartozó ballisztikai adatok, lőszerérzékenység (nem vicc, ilyen is van) gyártási és beszerzési költségek, alkatrészek beszerezhetősége, stb. stb. Ezek mind-mind hozzájárulnak ahhoz hogy egy fegyver jó e vagy sem. Összességében a lehető legtöbb szempontot figyelembe véve én egy Glockot vagy egy Jerichot milliószor jobbnak tartok akármelyik háború után készült FÉG pisztolynál. (ami mondjuk nem is csoda, tekintve hogy a FÉG a háború után kivétel nélkül 30-as, 40-es és 50-es években fejlesztett pisztolyokat koppintott)
... és még egy utóirat, bár tény hogy az AK-t jelentős mértékben az STG 44 ihlette, ez ránézésből látszik. De ez gyakorlatilag szinte minden fegyverről elmondható, hogy ilyen-olyan technikai megoldásokat másik fegyverből vesznek át. Egyébként az AK és az STG 44 csak a gázrendszerében és az elsütőszerkezetében mutat hasonlóságot. De azt például tudtad, hogy a gázdugattyús rendszert először az olasz Cei-Rigotti-ban használták? Illetve hogy ennek az elsütőszerkezete egy leegyszerűsített STG 44 elsütőszerkezete volt? Sőt, utána a Szovjet DP golyószórban is hasonló megoldást alkalmaztak a töltés elvégzésére? Ezeket már mind mind a németek előtt már 40 éve is használták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!