Az arabok hogy tudták legyőzni a perzsákat és a
bizánciakat ilyen rövid idő alatt a 7. században?
Biztos nem győzték le őket a 7. században. A Bizánci Birodalom aranykora 10. században és a 11. század elejére tehető. Ekkor a legnagyobb ellenfelük, akiknek később a hanyatlásukat is köszönhetik a Nagyszeldzsuk Birodalom volt.
2016. jan. 5. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
Úgy, ahogy Nagy Sándor is megverte a Perzsa Birodalmat.
A korrupció annyira megette már őket előtte, hogy az arabok egy egységes világnézettől hajtva végigrohantak rajta.
2016. jan. 5. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
Ugyan értek el kisebb sikereket, de 717-ben nem tudták bevenni Konstantinápolyt és onnantól kezdve folyamatosan csak kifele szorultak a térségből és 740-ben döntő vereséget is szenvedtek és teljesen kiszorultak Kis-Ázsiából, azért érhettek el sikereket, mert a bizánci seregeket szét kellett szórni a birodalom terültén, hiszen az arabok mellett északról a bolgárokkal harcoltak, emellett még az itáliai területeket is meg kellett tartani.
2016. jan. 5. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
4/11 A kérdező kommentje:
"Ugyan értek el kisebb sikereket, de 717-ben nem tudták bevenni Konstantinápolyt és onnantól kezdve folyamatosan csak kifele szorultak a térségből"
Kisebb sikereket? :) Elvették bizánctól az egész Közel-keletet, Észak-Afrikát és Kelet-Törökországot, továbbá kétszer megostromolták Konstantinápolyt. Ez neked kisebb siker? Mindezt rövid idő alatt két nagyhatalom ellen. Megnéztem a csaták leirásait is, az arabok serege látszámban fele volt mint a bizánci vagy a perzsa.
Jól szervezett, nagy, erős, elszánt hadsereget hoztak létre.
A Bizánci Birodalomtól csak a peremterületeket foglalták el, melyeket nem tudtak olyan jól, erősen védeni (Egyiptom, Palesztina, Szíria). Anatóliát és a Balkánt később a törökök hódították meg.
Perzsiát nem tudom, hogy tudták olyan könnyedén legyőzni az arabok, ezt én sem értem.
2016. jan. 5. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
2016. jan. 5. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
7/11 A kérdező kommentje:
Egyiptom és Szíria a leggazdagabb területek voltak Jeruzsálem pedig vallási okok miatt volt fontos. Ezeket nem nevezném jelentéktelen peremterületeknek. A hadsereg pedig nem volt nagy, pont ezt mondom hogy a bizánciak a csatákban kétszer annyian voltak.
A válasz egyszerű, kimerültek hiszen év tizedek sőt mondhatni év századok óta egymással harcoltak. A Szászánida Birodalomnál nagyon meglátszott a hatása, mert Kádiszíjai csata után(a csata menetét a wikipedian részletesen le van írva) a központi vezetés összeomlott, a főváros elesett, ezek után nem bírták összegyűjteni a megmaradt hadsereget jól képzett hadsereget, ami valószínűleg meg tudta volna állítani az arabokat. Ehelyett minden terület próbálta magát védeni és szépen lassan a túlerő diadalmaskodott. A Nihávandi csatában felálló perzsa csapatok már korán se tapasztalt és harcedzett katonákból állt és könnyedén bedőltek egy cselnek majd teljesen megsemmisítették őket. Innentől kezdve nem volt többé Birodalom, minden nemes szabadon cselekedett, a királyt már nem támogatták.
2016. jan. 5. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
Bizánc helyzete bonyolultabb, volt ott minden, belpolitikai gondok, vallási gondok, több irányból is bármikor támadhatták őket, de szintén kimerültek a Szászánida Birodalommal folytatott háborúk során.
2016. jan. 5. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
10/11 A kérdező kommentje:
A bizánciak és a perzsák 629-ben békét kötöttek igy volt idejük erőt gyüjteni. Kádiszíjai csatában is az volt a helyzet amit mondtam. 25-30 ezres arab sereg 60-100 ezres perzsa sereget vert meg.
Kapcsolódó kérdések: