Tengeri blokáddal is megadásra tudták volna kényszeríteni Japánt atombomba helyett?
Valamilyen formában igen, de a feltétel nélküli megadást, kapitulációt pusztán blokáddal nem tudták volna elérni a szövetségesek.
Mellesleg Japán kapitulációjában az elszenvedett nukleáris csapások mellett a szovjet inváziónak is legalább ekkora szerepe volt. Ezt egy korábbi kérdésnél már kifejtettem:
A tengelyhatalmak közül már csak Japán volt háborúban, de az is már bukásra állt.
1945 augusztus 6-án dobták le az atombombát Hirosimára. Ez nagy pusztítást végzett, de igazából nem volt rendkívüli esemény Japán és a háború szempontjából, a szövetségesek a legtöbb japán várost már hasonlóan elpusztították a "hagyományos" szőnyegbombázások során.
Augusztus 8-án a Szovjetunió hadat üzent Japánnak. A japán vezérkart ennek hatására hívták össze, hogy tárgyaljanak a kapitulációról Amerikával, mivel a Szovjetuniótól még jobban féltek. A szovjet fenyegetést jól jellemzi Japán háborús miniszterelnöke, Szudzuki Kantaró szavai: „Ha elszalasztjuk a lehetőséget, a Szovjetunió nemcsak Koreát, Mandzsúriát és Szahalint, hanem Hokkaidót is elfoglalja. Addig kell befejeznünk a háborút, amíg tudunk az Egyesült Államokkal tárgyalni”.
Ez alatt, augusztus 9-én dobták le a második atombombát, Nagaszakira. A folyamatosan beérkező hírek alapján a japán hadvezetés már látta, hogy az ellenségnek milyen új tömegpusztító fegyvere van.
A szovjetek három irányból támadva gyorsan nyomultak előre Mandzsúriában, legyőzték a Kvantung-hadsereget. Japán erről a területről szerezte be a háborúhoz szükséges nyersanyagokat és ide települt az ipari kapacitás nagy része, így a terület elvesztése kilátástalanná tette Japán helyzetét.
A szovjet inváziónak és az amerikai atombombáknak is döntő szerepe volt abban, hogy augusztus 14-én Hirohito császár bejelentette a kapitulációt. A szovjetekkel néhol még folytatódtak harcok szeptemberig. A tűzszünetet, kapitulációt szeptember 2-án írták alá a Missouri csatahajó fedélzetén, ezzel ért véget a második világháború.
2 atombombát dobtak le fegyvertelen civilekre. Többszázezer ember vált hamuvá egy szemvillanás alatt.
Még a "haláltáborokban" sem voltak ennyire hatékonyak az SS legények, mint a dicső US Army.
Valószínűleg nem. Sokan nem tudják, de belső harcok robbantak ki azt követően, hogy tanácskoztak a fegyverszünetről, mert a vezetők fele folytatta volna a harcot. Végül a puccs sikertelen lett a Császár pedig beszédett intézett a háború befejezéséről.
Tengeri blokádnál az a kérdés, hogy a sziget lakosságát eltudta-e látni magát, mert ha nem akkor sokkal súlyosabb éhínség is lehetett volna, mire Japán kapitulál.
Igazából az atombomba ledobásának nem (csak)az volt a célja, hogy Japán kapituláljon, hanem ennél volt egy sokkal fontosabb oka is, mégpedig a Szovjetunió fenyegetése a térségben az USA számára.
Ugyanis amíg a németekkel el voltak foglalva, a Csendes-óceánban a szovjetek nem voltak tényezők, és amikor az amerikaiak fokozatosan legyőzték a Japánokat, akkor úgy voltak vele, hogy amerikai térnyerés lesz a Csendes-óceánban. Csakhogy a német kapituláció után a szovjetek hadat üzentek a már megroggyant japánoknak, így az amerikaiak úgy voltak vele, hogy nehogy már a szovjetek meglovagolják az amerikai erőfeszítéseket, és ők is mint győztes jelenjenek meg a csendes-óceáni térségben, esetleg a rendezésben vagy Japán megszállásában is részt vegyenek. Ezért gyorsan felrobbantottak két atombombát, ezzel jelezve Moszkvának, hogy ki az úr a házban. Meg persze jelezni kellett, hogy ki az igazi nagyhatalom, met nagy szó volt, hogy sikerült az atombombát kifejleszteniük.
Az, hogy Japán kapitulációját sürgessék, vagy hogy kipróbálják a bombát, fontos szempontok voltak, de igazából a szovjetek miatt dobták le.
"Igen, a bombák hatását akarták mindenképpen kipróbálni, persze ezt úgy kellett beállítani amennyire lehetséges, hogy enélkül lehetetlen volt a háborút rendezni. Több dokumentum film is született a témában."
Magas színvonalú és hiteles dokumentum filmek lehetnek. Senki sem mondta, hogy lehetetlen lezárni, csak nagyon sokan haltak volna meg. Az Okinawai- és Saipani csata során rengeteg civil halt, mert a japán katonák a védekezésnél használtál őket vagy öngyilkosságra kényszerítették őket(Saipan lakosság a háború idején kevesebb volt, mint 30 ezer, a meghalt civilek száma körülbelül 22 ezer). Kiszámíthatatlan, hogy mi történt volna a fősziget megszállásakor, de szerintem sokkal több áldozattal járt volna az atombomba és ki az aki inkább harcba küldené a katonáit, mikor van egy jobb fegyvere.
"jelezni kellett, hogy ki az igazi nagyhatalom, met nagy szó volt, hogy sikerült az atombombát kifejleszteniük. "
Ez is benne van az ilyenben nyilván.
"Magas színvonalú és hiteles dokumentum filmek lehetnek."
Legutóbb Oliver Stone változatát láttam, igen tényleg magas színvonalú volt valóban és rendesen beleásott a részletekbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!