Miért volt jobb Normandiában partraszállni, mint a Balkánon az amerikaiaknak?
De Jugoszláviában már "csak" dombok vannak, onnan betörhettek volna Magyarországra, innen Csehszlovákiába és onnan a Harmadik Birodalomba. A Harmadik Birodalomba való gyorsabb betörés mellett még több területet vonhattak volna befolyása alá a szovjetek ellenében, mégsem tették meg, amikor nyíltan tudott dolog volt akkoriban is, hogy csak kényszerszövetségben harcolnak a szovjetekkel, különben nem paktáltak volna velük.
Készültek elemzések, melyekben a Balkánon szálltak partra az angol-amerikai erők, és az fél évvel lerövidítette volna a háborút, 1944 decemberében véget ért volna a vérontás kevesebb áldozattal, ennyit az Alpokról és nyúlványairól.
"Készültek elemzések, melyekben a Balkánon szálltak partra az angol-amerikai erők, és az fél évvel lerövidítette volna a háborút, 1944 decemberében véget ért volna a vérontás kevesebb áldozattal, ennyit az Alpokról és nyúlványairól"
Meg az is lehet, hogy nem így lett volna. Azért az elemzésnek sem kell mindent vakon elhinni.
Normandiának elég sok előnye volt. Például az, hogy a túloldalon is volt infrastruktúra, volt honnan áthordani a felszerelést. Egy balkáni támadás esetén nem tudom, hol lettek volna a kiindulási kikötők. Ráadásul a francia lakosságra lehetett számítani a németek ellen, a Balkánon meg lehet, hogy már akkor is csak egymás irtásához értettek a népek.
De volt fontosabb indok is: a szövetségesek már 1943 végén, a teheráni konferencián is a háború utáni rendezésen agyaltak. Kelet-Európát a szovjeteknek szánták, ezért előnyösebb volt, ha a nyugati szövetségesek valahol Nyugat-Európában szállnak partra. Így nem kellett csapatok kivonásával, áthelyezésével erőlködni, mindenki eleve ott kezdte a szárazföldi ellentámadást, ahol a háború után megszállási övezetet kívánt kialakítani.
#5: Szép és hasznos választ adtál, de most látom, hogy én is elfelejtkeztem egy nagyon fontos dologról, remélem nem veszed "ellentmondásnak" a reagálásomat.
A balkáni partraszállás egy pontatlan és nagyon elterjedt elnevezés, amibe én is belesétáltam, helyesebb, hogy ha dél-európai partraszállásnak nevezzük, mert Churchill Európa egész déli szakaszán, a "soft underbelly" felől végrehajtott inváziót tervezett, amiből mi a balkáni partraszállást kaptuk fel közeli elhelyezkedése okán.
Olvasmányaim szerint nem csak Görögországban / Jugoszláviában szálltak volna partra az angol-amerikai haderők, hanem Franciaországban is, az Anvil / Dragoon hadművelet keretében, ahogy a valóságban is megtörtént, így a franciák szimpátiája, támogatása, lelkesedése továbbra is maradt volna, ill. ugyanúgy kellett volna Franciaországba vonni a keleti frontról Franciaországba. Kudarc esetén mindkettőnél lehetett gyors visszavonulást szervezni Dél-Olaszországba és Szicíliába.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!