Mi a különbség az önjáró tarack, rohamlöveg és a páncélvadász között?
Az önjáró lövegek az offenzívákat támogatták. Jól megszórták az adott területet a támadás előtt, fellazítva a védelmet és mehetett a roham. Sokkal jobb volt, mint a vontatott tüzérség, mert gyorsabbnak számított.
A rohamlövegek és a páncélvadász meg lényegében egy és ugyanaz. Olyan tankok voltak, amik az eredeti páncélosok alvázára voltak építve, csak kaptak egy rohadt nagy páncéltörő ágyút, amit nem lehetett mozgatni, csak akkor, ha az egész tank fordult vele. Ezeket védelmi feladatokra használták, lesben álltak velük, amikor jöttek az ellenséges tankok és meglepetésszerűen támadtak. Amikor vége volt a harcnak, akkor szépen odébb álltak, mert az ellenség be tudta mérni a helyüket és megszórták volna őket, ha maradnak.
A homlokpáncéljuk meg volt erősítve, hogy eredményesen vegyék fel a harcot az ellenséggel.
Részekre bontva:
Löveg: Tulajdonképpen gyűjtő fogalom, ami magában foglalja a többi kategóriát: ágyú, tarack, mozsár.
Ágyú: általában hosszabb csövű, és előre tüzelésre képes (45 fok alatt), kis ballisztikával. Ilyen a harckocsik lövege.
Tarack: nagyobb állásszöggel 45-70 fokos szögben, kisebb torkolati sebességgel működik, de a gyakorlatban nagy torkolati sebességű ágyú-tarackok terjedtek el, ilyen szempontból kicsit nehezebben átlátható kategória.
Mozsár: Ez tulajdonképpen a mai aknavetők kategóriája.
Löveg ugye lehet önjáró és vontatott, amit teherautóval húznak.
Rohamlöveg: Lehet páncélvadász, kifejezetten erre a célra beépített nagy kaliberű ágyúval. Vagy lehet roham tarack is, ami elláthat tüzérségi, bunkerromboló, de akár páncélvadász feladatokat is.
Pont ez kavarja kicsit a dolgokat, hogy a tarackok többsége ágyú-tarack, nem választható el teljesen a kategóriája. Erre jó példa az ISU-152 többfeladatú löveg.
Mai klasszikus önjáró tarack:
Ahogy írták, célja az offenzívák tüzérségi támogatása, együtt tud mozogni a harckocsikkal, és gyakorlatilag azonnal bevethető, nem kell lőállást kialakítani neki.
Klasszikus rohamlöveg:
A StuG Elsődleges célja a gyalogsági támogatás volt, kezdetben az olcsó előállítás dominált és offenzív feladatokra használták, később alakult ki belőle a páncélvadász típus, ami már inkább kényszer szülte konstrukció.
Egyik változata a tarack StuH, ami már nem első vonalbeli harckocsi, hanem másodvonalból támogatja a gyalogsági előrenyomulást.
Klasszikus páncélvadászok:
A Hetzer az egyik legnagyobb számban legyártott klasszikus páncélvadász, még a háború után is gyártották. Nagy páncélvédettség, kis gyártási költség (harckocsihoz képest), nagy tűzerő az ellenséges harckocsik ellen.
De voltak kisebb páncélvédettségű járművek is, pl a Marder sorozat:
Érdekességük hogy egyik Csehszlovák alapú, a másik meg francia, de kezdetben zsákmányolt szovjet lövegeket építettek bele. Tulajdonképpen abból állt hogy a vontatott lövegek tűzerejét összepárosították a közepes harckocsik mozgékonyságával. Leginkább az "üss és fuss" elvet alkalmazták.
Az önjáró lövegek (köztük a tarack is) gyakorlatilag tüzérség, lánctalpakon. Területtűzre voltak alkalmasak, indirekt célzással, gyakran külső információk (rádiós koordináták, megfigyelői jelentések) alapján. Viszonylag kis páncélzat, nem túl kiemelkedő mozgékonyság, leginkább az volt a cél, hogy minél nagyobb ágyú, önálló mozgási lehetőséggel, a páncélzat, egyéb fajta védettség másodlagos volt.
Rohamlöveg: a gyalogság támogatására fejlesztették ki. Nagy részük repesz-romboló lövedékekkel operált, és megerősített frontpáncélzattal rendelkezett, hogy biztonságosan megközelíthessék az ellenséges tűzfészkeket és erősítéseket. Később sok helyen fejlesztették úgy, hogy páncélelhárításra is alkalmas legyen (pl Stug), de a németek pl. Később visszatértek a letisztultabb rohamgép feladatkörhöz (pl. Sturmpanzer Bär, sturmtiger) Legfontosabb tulajdonságaik a strapabíró páncélzat, és nagy rombolóerő volt.
Páncélvadász: harckocsik, és páncélozott járművek elleni harcra specializált harcjármű. Az ágyú páncélátütésre volt optimalizálva. Németeknél eleinte kis páncélvédelemmel voltak ellátva, és az ágyú volt a fő komponens, (Marder sorozat), később egyre nagyobb szerepet kapott a páncélvédelem. (Oroszoknál hasonló tendencia) példa rá: JgdPzIV, Jagdpanther, Jagdtiger, oroszoknál SU85, SU100) Angolszászoknál fontosnak tartották a mozgékonyságot és a forgatható tornyot. Pl Wolwerine, M36, Chaffe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!