Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha valahogy legyőztük volna a...

Ha valahogy legyőztük volna a román hadsereget trianonkor akkor megtarthattuk volna Erdélyt?

Figyelt kérdés
Persze lettek volna román lázadások de azt nagyjából tudtok volna kezelni egy ideig nem?

2015. aug. 25. 19:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
7%
Ez egy béke szerződés volt, kicsit nézz utána a történelemnek. Ha lázadtunk vna, akkor csunyább megtorlást kaptunk volna.
2015. aug. 25. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
89%
Nem valószínű. Trianon nem a dicső román hadsereg "érdeme", hanem a nagyhatalmak korábban kitalálták, hogy a Monarchiának meg kell szűnnie és fel kell darabolni.
2015. aug. 25. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
68%
A török példából kiindulva igenis lehetséges. Sajnos nekünk csak egy Károlyi Mihályunk volt, nem egy Kemal Atatürkünk.
2015. aug. 25. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Így van, ahogy írták. Törökországot is szétosztották volna a nagyhatalmak, alá is írták már a szerződést, de volt egy Atatürk, aki le.zarta, és addig harcolt míg a török lakta részeket meg nem tarthatták.
2015. aug. 25. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
69%

Szerintem ennél bonyolultabb a helyzet. Románia ugyanis csak azzal a feltétellel vállalta az antant mellett a háborút az OMM és Németország ellen, hogy a háború után Erdély az övé lesz. Így gyakorlatilag az OMM veresége esetén már borítékolva volt, hogy Magyarország területi veszteségeket fog szenvedni Románia rovására. Ugyanez volt a helyzet Szerbia és Csehország esetében is, vagyis az antant hatalmak megígérték ennek a három országnak azt, hogy teljesítik a területi követeléseiket az osztrákokkal és a magyarokkal szemben. Ez már csak azért is így kellett, hogy legyen, mivel a francia hatalmi politikának egyik nagy vágyálma volt, hogy szétszedjék az OMM-et, és helyette egy Németországgal ellenséges, francia-szövetséges Közép-Európát hozzanak létre (vagyis a későbbi Kisantantot). Így a francia érdek azt kívánta, hogy a rendezés során Ausztria és Magyarország minél kisebb legyen, Románia, Csehszlovákia és a SZMSZ Királyság minél nagyobb.


Így ki lehet jelenteni, hogy abban az esetben, ha a magyarok 1919-20 során tökösebb ellenállást fejtenek ki az agresszorok ellen, lényegében az ország megcsonkítását nem lehetett volna akkor sem elkerülni sajnos. Max. annyit tudtunk volna elérni, hogy egyes magyar-lakta területek népszavazással döntsenek, egyes határhoz közeli nagyvárosok esetleg megmaradjanak (Szabadka, Arad, Nagyvárad, Kassa), le lényegében a szlovák, román, szerb többségű területekről le kellett volna mondani. És tovább rontja a helyzetet, hogy igazából az antantot nem is az etnikai határok érdekelték, hanem az, hogy gazdaságilag minél szemetebb határokat húzzanak a magyarok rovására.

Úgyhogy sztem egy hevesebb ellenállással csak annyit értünk volna el, hogy az antant segítséget nyújt, vagy rosszabb esetben megjelentek volna a térségben az antant csapatok és katonailag segítettek volna a románoknak. Magyarország hadiállapotban volt az antanttal, szóval simán megtörténhetett volna ez.


Törökország példája azért más, mert nem Európában van (leszámítva Edirna környékét), lényegében ez inkább közel-keleti kérdés... Szóval csúnyán fogalmazva: a törökök annyira nem voltak a franciák s**ggében, mint Németország vagy az osztrák-magyar állam. Területi követeléseket sem kellett annyira teljesíteni velük szemben csatlós államok rovására, csak Görögország és Olaszország szeretett volna területeket. Kemal Atatürk harca azonban sikeres volt, és a görögök-olaszok kevés területet nyertek az Oszmán Birodalomból. De ez annyira nem volt veszélyes az európai francia nagyhatalmi érdekekre nézve, mint az, hogy Németország szövetségében van-e egy OMM vagy nincs...


Magyarországgal kapcsolatban viszont már nem ez volt a helyzet...

2015. aug. 25. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
**SZHSZ Királyság, bocsi félrenyomtam (Szerb-Horvát-Szlovén Királyság)
2015. aug. 25. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Valahogy nem győztük le őket.
2015. aug. 25. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Nem. A románok eredetileg még a Tiszántúlra is igényt tartottak volna, de mivel jó formán alig harcoltak ( kicsit az elején meg még kevesebbet a végén ) "csak" Erdélyt kapták meg. Annyit talán ki tudtunk volna vívni, hogy székelyföld a miénk legyen, de a többi esélytelen. Már a háború legelején elosztották egymás között a földeket a hatalmak ( tehát fro, Románia, stb mit kap, ha ők győznek ).
2015. aug. 25. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem értek egyet az 5-ös válaszolóval. Először is Törökország helyzete fontosabb volt a franciáknak és az angoloknak mint Magyarország és mégis a törököknek sikerült megakadályozniuk hogy feldarabolják az országot. Magyarországnak nem kellet volna kiüriteni a már visszafoglalt Felvidéket és keményebb katonai ellenállásal ma jóeséllyel kétszer akkor területü lenne az ország.
2015. aug. 26. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Nem Törökországot és Magyarországot kell összehasonlítani, hanem Törökországot és az OMM-et (francia szempontból). Szerintem a francia politikát jobban izgatta az a kérdés, hogy Közép-Európában sikerül-e egy német-ellenes, francia-szövetséges térséget kialakítani, mint az, hogy a görögöknek van-e területük Kis-Ázsiában vagy nincs.


Másrészt pedig nem mondanám azt, hogy egyik vagy másik állam jobban izgatta a győzteseket, hanem inkább azt mondom, hogy más volt a két dolog. A Keleti kérdés persze azért izgatta a franciákat, mert nem volt mindegy, hogy melyik hatalom milyen mandátumterületeket szerez. Vagyis ez amolyan nagyhatalmi játszma volt a gyarmattartó országok között. Tehát más volt, mint a közép-európai rendezés.

2015. aug. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!