A légiharcok története során szemberepüléskor is próbálták egymást gépágyúikkal lelőni a felek?
Továbbmegyek: a jelenlegi modern korban manőverező légiharc oktatásakor / gyakorlásakor is próbálják egymást szemberepüléskor gépágyúkkal kilőni vagy inkább a másik mögé való kerülést és onnan tüzelést szeretik a pilóták ?
A dogfight ma már nagyon átalakult; de - gondolom én - gyakorlási célból vannak erre is repülési routok. A mai gyakorlatban inkább próbálják dominálni a légteret (túltölteni). A 80as években talán még volt értelme erről beszélni de ma már nem sok.
A filmek világával ellentétben; amelyik pilóta értékelhető statisztikát tudott felmutatni (pl.) 2:1-es dogfightokban, az már top gun volt.
A vietnami légiháború kezdetekor azt gondolták az amerikaiak, hogy gépágyú fölösleges, azzal is vívott manőverező légiharc nem lesz, helyette Sparrow rakétákkal 30-40 km-ekről mészárolják le az ellenséget. Ez nem jött be a Sparrow-ok csapnivaló pontossága miatt, és gyakran kerültek manőverező légiharcba, és esett sz.rul nekik a gépágyú hiánya, emiatt vissza vették a gépágyúkat.
Az izraeli-arab háborúkban is volt egy csomó gépágyúval elért légigyőzelem, nem csak az F-4-es Phantom-ok lőtték le gépágyúkkal a különböző arab országok támadó repülőit, hanem még az F-15-ösök és az F-16-osok is a Sparrow-jaik ellenére.
Az első iraki öbölháborúban is csomószor keveredtek manőverező légiharcba amerikai F-15-ösök különböző iraki gépekkel.
A görög-török konfliktusok során is nem távolról intézték el egymást, hanem gépágyús közelharcban.
Mostanában mind az amerikai, mind az orosz gépeket zavaró eszközök garmadájával látják el, így megeshet az is a jövőbeli konfliktusokban, hogy az AMRAAM-ek és R-77-esek nemigen fognak célba találni, és manőverező légiharcban kell valamit intézni. Vagy lassan mindenkinek lopakodói lesznek (F-22, F-35, J-20, J-31, Szu-50, ATD-X), és amikor egymást nem tudják BVR rakétáikkal leszedni, olyankor közel kell egymáshoz repülniük és elintézniük egymást manőverező légiharcban.
Ezek szellemében az F-22-est, YF-23-ast és F-35-öst szupermanőverezésre is tervezték és nagy mennyiségű gépágyú lőszerrel látták el (480 db-al).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!