Milyen tévhiteket ismertek az 1. világháborúval kapcsolatban?
Tévhit: a világháború kirobbantásáért a legfőbb felelősség Németországot terheli, amely kihasználta a Monarchia Szerbiával való konfliktusát, hogy a világ újrafelosztása érdekében háborút kezdhessen az antant országaival.
Valóság: a balkáni konfliktusból Oroszország és Franciaország csinált világháborút, akik féltékenyen szemlélték a németek gazdasági és katonai megerősödését.
2-es válaszhoz kis körítés egy idei BBC History számból:
'Az amerikaiak túl későn léptek be.
Tévedés, mondja Nick Lloyd, a londoni King's College tanára.
A háború Európára fókuszáló leírásai általában nem sokra tartják az antant győzelmében játszott amerikai szerepet. Túl későn jött-mondják általában. Jelentős számban csak 1918 tavaszán vonultak fel a fronton a tengerentúli csapatok, szerepük pedig akkor sem volt döntő. Az amerikaiak tapasztalatlan, rosszul kiképzett katonákat küldtek, ráadásul logisztikailag sem voltak felkészülve a háború követelményeire. Amikor aztán végül támadásba lendültek 1918 szeptemberében, a St. Mihiel-i és a meuse-argonne-i offenzívák rosszul irányított, óriási veszteségekkel járó, kihasználatlan lehetőségek által fémjelzett katasztrófák voltak....
Nagyjából ez a történetírás hagyományos ítélete az amerikai szerepvállalásról.
Az igazság azonban az, hogy igenis óriási jelentőséggel járt Wilson elnök 1917. áprilisi döntése, hogy a korlátlan tengeralattjáró-háború ürügyén az Egyesült Államok belép a háborúba. Az amerikai ipar hatalmas kapacitása a korábbi években is az antantot szolgálta, de az Egyesült Államok hadseregének és tengerészetének megjelenése nemcsak azt biztosította, hogy a nyugati antanthatalmak elkerüljék az összeomlást, hanem az 1918. nyár végétől induló ellentámadásokat is ez tette lehetővé. Az amerikaiak ugyan nélkülözték a tapasztalatokat és a szükséges tűzerőt, viszont nagyon gyorsan tanultak. A német vezetőknek pedig be kellett látniuk, hogy a lehető leggyorsabban békét kell kötniük, mivel a korlátlannak látszó amerikai erősítések végleg felborítják az erőviszonyokat.
Az Egyesült Államok nélkül elképzelhető, hogy 1917 végén vagy 1918 első felében német győzelemmel vagy Berlinnek előnyös békével zárul a háború.'
Még 1 a végére ugyanabból a számból:
A német vereség szükségszerű volt.
Tévedés, mondja David Stevenson.
Viszonylag új keletű elmélet, hogy az antant olyan nagy gazdasági fölényben volt, hogy a központi hatalmaknak valójában semmi esélyük nem volt megnyerni a háborút.
Én úgy vélem, a németek képesek lehettek volna ha nem is megnyerni a háborút, de olyan megegyezésre kényszeríteni az antanthatalmakat, hogy azoknak le kelljen mondaniuk számos olyan célkitűzésről, amelyek elérésének érdekében beléptek a háborúba.
Akárhogy is nézzük, az antant elég nagy slamasztikába került 1917-ben. Oroszországban forradalom tört ki, amelynek következtében gyakorlatilag kilépett az ország a háborúból. Az áprilisban indított nagy francia offenzíva pedig teljes kudarcot vallott, néhol lázongásba átcsapó elégedetlenséget okozva szinte a teljes francia hadseregben.
Nagy-Britannia pedig egy komoly pénzügyi válsággal küzdött 1917 elején: a kormány azon törhette a fejét, hogy vajon meddig tudja majd fizetni az Amerikából érkező importárukat. A haditengerészet nem találta a választ a német tengeralattjárók egyre sikeresebb offenzívájára (1917 elején kétszer annyi U-boot volt bevethető állapotban, mint 1916 tavaszán).
Berlint a korlátlan tengeralattjáró-háború megindításáról hozott döntés fosztotta meg a lehetőségtől, hogy ezeket a gyengeségeket kihasználja.'
Valamelyest meg kell védenem a 9-est, no nem a komcsi propagandáját, viszont pár dologban igaza van.
Igaz az, hogy se Károlyi se Horthy nem akarta és nem is tudta megvédeni a határokat. A Vörös Hadsereg verte meg északon a cseheket/szlovákokat és indított (sikertelen) támadást a románok ellen. Viszont itt jön a DE, nem az ország határainak és egységének védelméért folyt a harc. Ők a kommunizmust mentették csupán. A határok egyáltalán nem érdekelték őket, hisz ekkor lángban állt még fél Európa és több helyen kommunista felkelések törtek ki (Német és Oroszország). Szentül hitték, hogy ez a várva várt nemzetközi proletár felkelés előszele és úgyis eltörli a kommunizmus a határokat. Így készségesen vissza is vonultak az elfoglalt területekről, amikor felmerült a lehetősége annak, hogy elismerik a kormányt külföldön is. Ez pedig szépen ráébresztette az embereket arra, hogy itt nem a hazájukat védik, csak a vörös diktatúrát.
Na de minek koptatom a számat, tessék elolvasni:
kérdező, te ritka ostoba vagy... pont hogy azért volt a Tanácsköztársaságnak minimális támogatottsága, mert felvállalták az ország védelmét, amit pl. Károlyiék nem tettek meg...
én is jobboldali vagyok, de a hozzád hasonlóak jobban segítenétek, ha a liberálisok közé állnátok, és nem minket égetnének a hülyeségeitekkel...
"pont hogy azért volt a Tanácsköztársaságnak minimális támogatottsága, mert felvállalták az ország védelmét, amit pl. Károlyiék nem tettek meg... "
Francokat. Az ország védelmének felvállalása marhára nem csökkenti a népszerűséget.
De a propaganda jólelkapott azért. Biztos kommunista vérrel rendelkező tanáraid voltak. :)
"Francokat. Az ország védelmének felvállalása marhára nem csökkenti a népszerűséget. "
Olvasd el még egyszer azt a mondatot amire válaszoltál... Segítek: azért volt a nullánál nagyobb támogatottsága a Tanácsköztársaságnak, mert felvállalta az ország védelmét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!