Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hogyan torlaszoljunk hágót?

Hogyan torlaszoljunk hágót?

Figyelt kérdés

Gyakran olvastam történelmi tanulmányaim során, hogy nagy királyaink külső katonai veszély esetén eltorlaszoltatták a hágókat. (Lásd Tatárjárás).

Néztem képeket a Vereckei-hágóról, de sehogy nem tudom elképzelni, hogyan történhetett ez.

Valaki tud ebben segíteni?



2014. márc. 3. 18:04
 1/10 A kérdező kommentje:
2014. márc. 3. 18:06
 2/10 anonim ***** válasza:

egy hágó eltorlaszolását nem szószerint kell érteni hogy benyomnak a hágóba 1 sziklát..........


Mivel nem voltam ott 800 évvel ezelőtt nem tudom Béla atyánk hogy torlaszolta el, de szerintem egy várnak nem igazán nevezhető erőd féleség volt (kővárak csak 1242 után épültek, addig csak néhány volt belőlük) ott amit egy kisebb sereg védett. Valószinüleg az eltorlaszolás ezt jelentette. Ott egy erőd katonákkal akik a közelben elhaladókat tudják támadni valamilyen szinten, valamint az útjában áll egy nagyobb sereg vonulásának tehát nem lehetséges elkerülni nagy mértékben. De ez csak spekuláció.

2014. márc. 3. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 moonlightsentinel ***** válasza:
Egy erődöt nem lehet csak úgy kikerülni :):) Vagyis ki lehet, de nem érdemes! Szóval egész egyszerűen felhúztak oda egy erődítményt, amit az ellenségnek be kellett vennie, hogy átjuthasson. Vagyis hát fizikailag átjuthatott volna anélkül is, csak egy erődöt nem éri meg "kikerülni"!
2014. márc. 4. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Mivel az a fénykép nem 800 évvel ezelőtt készült így nehezen tükrözheti az akkori állapotokat. Akkortájt az ország egy jelentős részét (de kiváltképp a hegyvidékeket) sűrű, szinte áthatolhatatlan erdőségek borították. Ezeken csak néhány, gyakran elég nehezen és/vagy csak időszakosan járható "út" (vagy inkább ösvény) vezetett. Az ezeken történő áthaladást is le lehetett lassítani minimális erőkkel és például föld vagy fa sáncokkal addig amíg a hátországban fel nem állt az ellenség fogadására alkalmas fősereg.
2014. márc. 4. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 mustafa33 ***** válasza:
Választ ad erre az, hogy a "tatár" seregek első vonalában orosz fejszések mentek a hágóknak. Vagyis egymásra keresztül kassul vágott hatalmas fákal torlaszolták el a legszűkebb helyeken. Ezeket vagy ki kellett kerülni, vagy utat vágni, de lovon esetleg szekérel lehetetlen volt átjutni rajta, néha gyalogosan sem. Mindenképpen lassította a haladást és ilyenkor amíg küszködtek az átjutással az akadályon, vagy amíg járhatatlanabb terepen kerülték, a védők magasabb helyekről lenyilazták őket.
2014. márc. 5. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Annyit jelent az egész dolog, hogy a hágó ugyebár keskeny, ezért az ellenség nem tudja érvényesíteni számbeli fölényét. Az hogy az állásokat milyen védművekkel, műszaki akadályokkal erősítik meg részletkérdés.
2014. márc. 5. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Én a Vereckei-hágón nem látok "keskeny" helyet.
2014. márc. 5. 16:36
 8/10 anonim ***** válasza:
Az a kép nem is a hágót mutatja, hanem valami környező völgyet tippre. De egyébként ez is keskenynek számítana, ha többezer emberrel kéne benne manőverezni, a jó része csak hátulról nézhetné a többi hátát.
2014. márc. 5. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Rákerestem a "Vereckei-hágóra" és csak ilyen és ehhez hasonló találatok voltak.

Ha valaki tudna linkelni róla egy "szorost" megköszönném.

2014. márc. 5. 19:50
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Ez itt a kárpátalja. A sötét zölden (gondolom magad is rájöttél) a környező hegyeket láthatod. Ezek a részek átjárhatatlanok. a maradék pár hágó valószinüleg 800 éve nem volt jelen. Illetve nem úgy mint ahogy most látod csupaszon. Tele lehetett a terület fával ami járhatatlan egy akkora seregnek mint a 60.000 fős tatár. 1-2 hágó volt ami járható volt számukra és mint láthatod az az 1-2 hágó is kegyetlenül szűk egy seregnek.


Azért volt némi sütnivalójuk az ősöknek hogy ide tolták a népet.. Mindenfelől hegyek védenek... Ha nem lett volna annyi trónharc amennyi volt, és a bárók sem csak magukkal foglalkoztak volna hanem az országgal is akkor le merném fogadni hogy meg tudtuk volna védeni többé kevésbé magunkat a tatároktól, a törököktől úgyszintén. Dehát sajnos ahogy most is csak saját magával törődik az összes fejes ebben az országban úgy volt ez 900-800 és 600 éve is...

2014. márc. 6. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!