Mekkora esélye van egy közeli vagy világméretű háború kitörésének?
Világméretű háború nem törhet ki a mostani helyzetben, ugyanis ahhoz az kell, hogy mindenki mindenki ellen harcoljon vagy legalábbis rendeződjenek össze szövetségek, amik együtt harcolnak mások ellen valamiért.
Magyarország például kivel fogna össze és miért harcolna? Észtország kit támadna meg, vagy ki támadná meg és miért?
Ha Észak-Amerika megtámadja Dél-Amerikát, Ausztrália pedig Afrikát, de Eurázsiában minden a megszoktott kerékvágás szerint halad akkor beszélhetünk még "világméretű" háborúról?
Az elkövetkezendő 50-100 évben biztos nem lesz Európán belűl háború, hiszen ezért van az Unió, a NATO, a csomó egyezmény, hogyha valaki rosszalkodni akar, akkor ne érje megtennie.
Pl akármilyen rossz hírneve is van pl a Magyar Honvédségnek, egy jó vezetővel, tábornokkal egy egész háborút nyerhetnénk pl SMS történelmű szomszédunk, Szlovákia ellen.
Visszacsatolhatnánk rég elveszett területeinket. Lennének veszteségek ,de egy 1vs1-ben elég nagy lenne a győzelemre az esély, jó vezetés mellett ezt leszögezem.
De nem tehetjük meg, mert akkor ránk ugrik a NATO békefentartosága (érsd: minden ország kb 1000-2000 katonát küldene ránk csak úgy egyből)
és máris bukta a dolog.
Mondjuk ha rendes, érvényes hadüzenetet küldenénk Szlovákiának, a világ összes nagyhatalma előkeresné a földgömbjét, és egyből keresné kis országunkat és ha érdekeik úgy tartanák, talán ha más nem, titokban támogatnák a feleket.
Persze egy ilyen dolog megingatná az Uniót, mint stabil, sziklaszilárd szervezetet, ami sebezhetőséget mutatna.
Egy kis szikra kéne egy nagyobb háborúhoz, egyszer valaki ki fogja pattintani, hogy ki lesz az, azt senki sem tudja, de Amerika és Oroszország sosem voltak puszipajtások, akkor sem ha szövetségesek voltak a háborúkban.
Nos, akkor nézzük csak a nagyobb katonai és gazdasági hatalmi tömböket:
NATO (USA, Németország, Franciaország, Egyesült Kir. + aprólék): Jelenleg abszolút a legerősebb katonai hatalom, semmilyen másik tömb nem veszélyezteti. A tömbön belül nincs ellentét és mással sincs rossz viszonyban.
Oroszország: gazdaságilag vergődik, egy nagyobb méretű háború hamar taccsra vágná. Ráadásul ami még a háború ellen szól, hogy egyáltalán nincs konfliktusa. Pár ezer csecsen partizán miatt pedig nem fog senki sem világháborút kirobbantani, ezzel remélem mindenki tisztában van.
Kína: gazdaságilag eléggé erős, bár a kozmetikázott gazdasági mutatók miatt valójában gyengébben teljesít mint sokan gondolnák. Katonai erőt tekintve messze van az előbb említett kettőtől, továbbá semmi olyan konfliktusa nincs ami megérne egy háborút.
Egyéb nagyok: Brazília, India, ect: a többihez képest gyengék és kisebb gondjuk is nagyobb annál, mint hogy világháborús terveket szövögessenek.
Most komolyan, milyen konfliktus van a világon ami megérne bárkinek egy világháborút?
Arab-izraeli? Kinek? Az arabokat maximum szóban támogatja szökőévente egyszer Kína és Oroszország, amúgy tojnak az egészre.
Észak-Korea-Dél-Korea? Északot már Kína is letojja elég régóta.
Kína-Japán? Nem fognak 3 darab sziget miatt háborút kirobbantani, Kína meg nem is merné, ugyanis Japán mögött ott van az abszolút tengeri nagyhatalom, az USA.
India-Kína? Pár négyzetkilométernyi senki földjén vitatkoznak presztízsből.
Világméretű háborúra szerintem nincs sok esély most. Kisebb konfliktusok persze lehetnek (Izrael szerintem a legközelebbi hozzánk).
Szerintem a helyi terrortámadásoktól jobban kell tartani főleg a nyugati országok nagyobb városaiban, továbbá várható kisebb/közepes balhék mint pl. Angliában a napokig tartó randalírozás és fosztogatások. Én nem hiszem, hogy most európai országok egymásnak mennének, inkább országon belüli bevándorló/helyi lakos összetűzések lehetnek.
Szokták jósolni a vízhiány miatti háborúkat. Ez vagy bekövetkezik, vagy nem. Én azért nem hiszek ebben, mert régen azt jósolták, hogy az amerikai utcákon annyi lovaskocsi fog járni, hogy megoldhatatlan problémát fog okozni a felhalmozódott lótrágya mennyisége. Bekövetkezett? Nem. Megjósolható volt? Nem. Az akkori technológia alapján logikus következtetés volt, azzal nem számolhattak, hogy feltalálják az autót és a légszennyezés lesz a probléma a napjainkban. Mi is a mai tudásunk alapján jósoljuk, hogy jajdenagy vízhiány lesz a jövőben és öljük egymást minden cseppért, holott lehet, hogy pár éven belül lesz egy olyan találmány, hogy a Szaharából botanikus kertet varázsolunk, helyette olyan problémával találjuk magunkat szembe, amit ma még elképzelni sem tudunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!