A Magyar Néphadseregben szerettek szolgálni a sorkatonák?
A világ egy hadseregében sem jellemző, hogy a katonák többsége kimondottan szeretne szolgálni. Ez a sorkatonaság esetén különösen jellemző. Az alapvető ösztönös motivációk a katonaságban való szolgálatot nem teszik kimondottan vonzóvá. Igaz, ennek ellenére néhány ember lelkesedik a szolgálat iránt, illetve a propagandának is számottevő hatékonysága van.
A rendszerváltás előtti hadseregnek nyilván, ahogyan minden másnak abban az időszakban, megvoltak a furcsaságai. Például, az egyik célja leginkább az volt, hogy addig se kelljen munkát találni ezeknek a fiataloknak (a szocializmus ugyebár a munkanélküliséget nem fogadja el). A munkahelyek egy része is csak kamumunkahely volt, tehát sokan a hadseregből kikerülve is fojtatták a fizetett semmittevést munka néven. Nyilván ma ugyanez történik például egy munkanélküli segélyjárulék esetében, csak nem hazudják rá azt hogy az ember dolgozik.
Azzal egészíteném ki #4 édesapjának véleményét: A vagányok fegyelmet tanultak, a mulyák vagányságot.
Sok amerikai film lövöldözős jelenetét látva elkap a röhögőgörcs, mert láttam fegyverhatás bemutatót.
A szolgálat valóban sz*r volt. Úgy gondoltuk, a nőknek a szülés kellemetlenségei jutottak, nekünk a kötelező katonáskodás - így igazságos.
Mit csináltuk? Elláttak minket tennivalóval. Kiképzés, gyakorlatok, karbantartás, őrszolgálat, stb.
Annyit tennék hozzá, hogy a rendszerváltás után is kötelező volt a sorkatonaság, 2004. november 3-ig.
A Magyar Honvédségbe - ellentétben a Néphadsereggel - mindenki önként, dalolva vonult be, töltötte le az idejét.
Azért is szűnt meg. :-)
Katonai szempontból nem volt hatékony. Emberileg valamennyire segített pár embernek, mert tisztességet tanult. Illetve volt egy állandóan bármire bevethető állomány. Árvíz, baleset, mezőgazdasági munkák és sok egyéb esetre. A sok egyéb közé sorolom az építkezéseket is, nagyon sok villát, nyaralót sorkatonák közreműködésével építettek fel bizonyos embereknek.
Katonai szempontból annyiban előny, hogy egyféle alapkiképzést biztosított és valamiféle speciális ismeretekre is kiképeztek sok embert. Egy éles helyzetben így nem a nulláról kellett indulni - ez volt az elképzelés.
Igazi, éles helyzetben ez nem sokat ért, mert a kiképzés nagy része nem a harcfeladat ellátásáról szólt. Az ember megtanult vigyázba állni, menetelni, kúszni, tisztelegni, kúszni, felmosni, meg sok "hasznos" képességre szert tett. Ez a kiképzés kb. arra elég, hogy amikor a néhai sorkatona bankot akar rabolni, akkor kézbe tud venni egy fegyvert, egy biztonsági őrt le tud fegyverezni.
A délszláv háborúba szegődött egykori sorkatonák tudnának mesélni, hogy mi maradt ki a kiképzésből. Illetve egy afganisztáni szolgálatból hazajött emberke is mesélte, hogy mennyit ért egy volt sorkatonai kiképzés katonai szempontból (nagyjából semmit).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!