1914-ben Magyarország vagy Románia volt erősebb?
tegyük fel 1914ben lett volna egy független Magyar királyság az háborúzott volna romániával ki nyert volna?
gondolom hogy mi nyertünk volna de könnyen legyőztük volna a románokat?
Egy olyan háborúban, ahol komplex szövetségrendszerek állnak egymással szemben, nehezen lehet "kiiktatni" a szövetségeseink segítségét a képből. Az, hogy a hadműveletekben német, bolgár és török csapatok is részt vettek nem kisebbíti a hadműveleteket véghezvivő haderő osztrák-magyar kiállítású seregrészeinek érdemeit. Különösen annak fényében nem állja meg a helyét ez az érv, hogy az ellenség is állandó támogatást kapott a saját szövetségesei részéről - elég csak az oroszoknak küldött hatalmas mennyiségű nyersanyagszállítmányokra, vagy az olasz és balkáni fronton harcoló angol, francia és amerikai katonákra gondolni. Még a kérdéses román támadásban is - amely ugye már a negyedik, a Monarchia határain megnyitott front volt -, ha jól tudom több orosz hadtest is részt vett.
Nem vitatom, hogy a Központi Hatalmak hadi gépezetének Németország volt a lelke, hiszen teljesen egyértelmű, hogy a német hadsereg mind létszámban, mind felszereltségben felette állt az osztrák-magyarnak. De nincs semmi szégyenkezni való az Ausztria-Magyarország I. vh-s katonai teljesítményén, hiszen vitathatatlan, hogy a Habsburg haderő kiválóan megállta a helyét, függetlenül attól, hogy a Rajnánál, az Isonzónál, Ukrajnában, Bukarestnél, Albániában, vagy épp a Közel-Keleten vetették be. Kevéssé ismert, de jó példa erre a légierőnk és a kis számú adriai tengeralattjáró flottánk működése (utóbbi jobb találati aránnyal bírt a német U-boat-ok által produkáltnál).
A konkrét kérdésre: Egy hipotetikus 1v1-es háborút is valószínűleg a királyi haderő nyert volna meg, hiszen a 1914-ben a Magyar Királyság még mind gazdaságilag, mind katonailag Románia előtt járt. 10 évre rá viszont ez már, érthető okokból, megfordult.
Kedves mustafa33!
"a magyar vörös hadsereg volt pedig az egyetlen aki megpróbálta visszaszerezni felvidéket és kiverni a cseheket. Tisztelet nekik ezért."
- Ez így van, ez a sereg azonban koránt sem kommunista hadsereg volt (bár nyilván voltak ilyen identitású tagjai is).
Viszont ahogy írták, a Tanácsköztársaság vezetése bravúrosan visszavonta a magyar csapatokat a Felvidékről, akkor, amikor azok már elérték az ezeréves határt Bártfánál. Azaz a vezetés a hibás.
Stromfeld le is mondott tiltakozásul.
Őt pedig nem azért ítélték el, mert felszabadította azokat a területeket, hanem mert a Vörös Hadsereg élére állt. Ezt nem hinném, hogy kommunista érzületből tette volna, sokkal inkább a hazája féltéséből. De érthető, hogy az ezutáni kommunistaellenes években miért nem volt kívánatos személy. Nem érdemelte meg, de nem éltünk azokban az időkben, amikor a vörösterror még friss emlék volt.
Megvan.
Vitéz uzsoki báró Szurmay Sándor. (Alexander Freiherr Szurmay von Uzsok).
Győzött a homonnai, szinnai, cirókaújfalui csatákban,
1915. márciusában a 11. hadsereg VII. hadtestével megverte Bruszilov 8. hadseregét az uzsoki hágónál.
Ezért a tettéért 1919. február 23. Károlyi Mihály utasítására a belügyminiszter elrendelte Szurmay Sándor tábornok mint háborús főbűnös letartóztatását és Szentgotthárdra internálását. Mert szerintök veszélyt jelentett a polgári hatalomra (hasonló elbánásban részesült a magyarországon át visszavonuló német August von Mackensen tábornok, aki ép hadseregével megvédhette volna Magyarországot a románokkal szemben).
1915. májusában Szurmay részt vett a Gorlicei áttörésben, Tarnównál győzött a nagy túlerőben levő orosz haderő felett. 1917-1918 hadügyminiszter. 1941-től vezérezredes. Elhunyt 1945. február 26. 85 évesen.
Magyarország lakossága 1914-ben 20 000 000 fő, Románia
8 000 000 fő, Magyarország sokkal fejlettebb gazdasággal bírt mint az oláh állam. Képes volt például egy 21 000 tonnás 1254 fős legénységgel rendelkező csathajó, a Szent István megépítésére.
Magyarország területéről a Monarchia 3 800 000 katonát vonultatott be 1918-ig, a románok jóval kevesebbet tudtak volna kiállítani.
Érdemes végighallgatni Benjamin Freedman-t.Mi is történt....??
Magyarország. egyértelműen... Fejlettebb volt gazdaságilag és katonailag egyaránt a románoknál. A románok célja a háború elején Erdély megszerzése volt,(persze egészen a Tiszántúlig terjeszkedtek volna) de azért nem üzentek hadat az OMM-nek, mert akkor ők is tudták, hogy semmi esélyük nem lett volna, várták az alkalmat, hogy mikor törik meg az ország és így benyomulhatnak egészen az ország belsejébe, Budapestig. A támadást az orosz Bruszilov-offenzíva sikeressége miatt határozták el, amit 1916.augusztus 27-én meg is tettek.
Ami az 1918-as eseményeket illeti, még Károlyiék idejében a brassói bankba tartották a Magyar Állam aranytartalékjait, ezért egy páncélvonattal és néhány katonával megindultak Brassóba. Amikor a románok meglátták a magyar páncélvonatot fejvesztve menekültek... Ennyit az akkori román hadsereg erejéről...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!