Ha egy kibiztosított kézigránátba sikerülne visszadugni a kibiztósítószeget, vajon a gránát még mindig élesítve lenne?
Nem
Van az tipus ahol először kihúzod a biztosítószeget és utána kell lenyomni egy ilyen kis fém lapott és az élesíti a gránátot. A biztosító szeg csak azt akadályozza meg hogy ez a fém lap véletlen lenyomódjon.
Nem.
Ha az eredeti helyzetébe dugod vissza a biztosító szeget, akkor a gránát nem élesedhet.
A MH-nél régebben rendszerben lévő 42M Vécsey "nyeles" kézigránát esetében a biztosító szeg szerepe az volt, hogy a nyélben lévő ütőszeget oldalra kitolja az ütősíkból, így az semmiképpen se tudja megütni, azzal beindítani késleltetett gyújtást biztosító égőgyújtó csappantyúját. Ha ennél a gránátnál kihúztad a biztosító szeget, akkor annyi történt, hogy az ütőszeg pályába állhatott, de még így is csak a megfelelő erejű eldobáskor működhetett el. Ekkor a gránátfej a lendület miatt nyéltől eltávolodhatott, az ütőszeg pályába állt, és a fej rugó általi visszahúzása során rácsapott az égőgyújtó csappantyújára. Ezután 3,5-4,5 másodperc késleltetéssel felrobbant a gránát.
A ma alkalmazott gránát esetében (93M NF Védő Kézigránát, és 96M NF Támadó Kézigránát) a biztosító szeg egy fém kart (biztosítókar) tart a helyén egy rugó ellenében. Amíg ez a kar a helyén van, addig a gránát biztosítva van (tehát a szeg kihúzása után az ember kézben tartva a gránátot a helyén tartja a kart, addig akár vissza is helyezheti a szeget, így visszabiztosítva). Ez a kar ugyanis visszatartja az ütőszeget, azonban ha 50 foknál jobban elfordul eredeti helyzetéhez képest, akkor a forgó ütőszeg felszabadulva beindítja a késleltető gyújtót, és 3,2-4,2 másodpercen belül bekövetkezik a gránát robbanása.
Remélem segítettem.
Alapvetően igen.
A védő kézigránátot védelemben alkalmazzák. Fedezékből hajítják az ellenség nyíltan elhelyezkedő élőereje ellen. Kicsit nagyobb, és jóval nehezeb, mint a támadó kézigránát, mert több repeszképzésre alkalmas anyag van benne. Nyílt terepen 12 méter sugarú körben nagy valószínűséggel halálos sérülést okoz, 60 méter sugarú körben képes sebesíteni. Ezért kell fedezékből alkalmazni. Pl. védesz egy épületet, és a támadó gyalogosok közé dobod a ház elé az ablakon keresztül, akkor a ház azon oldalán "rendet rak", míg ti bent biztonságban vagytok a falak védelmében.
A támadó kézigránátot támadásban alkalmazzák. Picivel kisebb és jóval könnyebb, mint a védő kézigránát, mert nincs számottevő repeszköpenye. Ölősugara csupán 2 méter, sebesítési sugara 15 méter. Ezt a gránátot akkor használják, ha az ellenség van fedezékben. Ha mellé dobják, vagy épületben (pl folyosókanyarulat mögé vagy behatolás előtt a szobába dobva) robban fel, akkor sokkal kisebb az esélye, hogy a repeszek saját embert sebesítenek, vagy olyan szinten rongálják az épületet, hogy a saját fejünkre omlik, vagy leszakad a padló. Viszont egy zárt szobában, vagy árokban a hatása elegendő ahhoz, hogy komoly sérüléseket vagy halált okozzon az ellenségnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!