Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi az a dögcédula? Miért...

Mi az a dögcédula? Miért lehet kettétörni?

Figyelt kérdés
Itt olvastam az egyik kérdésnél, hogy mit tartalmaz, és hogy ketté lehet törni, de hogy mi az pontosan és miért lehet kettétörni, nem derült ki számomra.
2009. febr. 16. 21:52
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
78%
Katonáknak volt. Egy fém lap (kicsi téglalap alakú), közepén nyílással, vágással. Nyakban kellett hordani, az illető személyi számát tartalmazta. Én az apumét láttam még anno, mert megmaradt neki.
2009. febr. 16. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim válasza:
81%

A dögcédula egy kis acélból vagy alumíniumból (Magyarországon tűzálló acél) készült lapocska, amit a katonák bevetéskor a nyakukba helyeznek. Fel van tüntetve rajta a katona személyi száma, a vércsoportja és az országa. Célja, hogy ha véletlenül úgy halsz meg/sérülsz meg/akármi, hogy nagyon csúnyán összeroncsolódtál, felrobbantál, elporladtál, akkor is be lehessen téged azonosítani.

Arról, hogy ketté lehet törni valamilyen okból, nem tudok.

2009. febr. 16. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
79%
Kettétörni azért lehet, mert éles harcban az alsó részét amit letörsz a bal bakancsodba teszed. Ez amiatt van, hogy ha szétszakít egy lövedék vagy robbanás, úgyis be tudjanak azonosítani. Sajnos volt már szerencsé(tlensége)m látni olyan volt katonatársamat akit csak így tudtak azonosítani.
2009. febr. 16. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
94%

A dögcédula egy fémlap melyet nyakban lehet hordani. A magyar átlósan kikönnyített, a személyi szám, és a Hungary felirat van rajta mindkét felén. A halott katonának az egyik fele a nyakábanmarad, a másikat letörik, és begyűjtik, ez alapján azonosítják.

[link]

2009. febr. 16. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
52%

@22:12

Bal bakancsba mi? Jobb lábbal mi legyen, ha az repül el? Bal kéz, jobb kéz üresen marad? Azokat hogyan azonosítják?

Ballal nem szoktak aknára lépni ugye?

Ha még sosem húztál surranót, legalább ne hülyítsd a kérdezőt!

:D

2009. febr. 16. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
57%
22:37 Ha a jobb láb repül a bal marad, tehát azonosítható vagy. Akár bal, akár jobb kéz marad üresen van a nyakadban és a bakancsodban cédula. Ha ballal lépsz aknára a nyakadban levő szintén megmarad. Nehéz ez neked... amúgy láttál már éles harcot azokon kívül amit otthon a G I Joe katonácskáiddal játszottál???
2009. febr. 16. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim válasza:
78%

Kisebb pontosítás:

A dögcédulából 2 darab van az illető katona nyakában, aluminiumbol nem készitenek, csak acélból és midnen acél tűzálló egy bizonyos fokig, tehát nicns tűzálló és nem tűzállo ahogy valaki irta.

A kettétörést azt jelenti szerintem hogy az egyik dögcédula a katonaságé marad ha meghalsz (nyilvántartás és tisztelet miatt) másikat megkapja a családod.

2009. febr. 16. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

@23:18


Magyarországon nincs kettő csak egy, ami eltörhető, mint a fenntebbi linken is láthatod.

2009. febr. 17. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
58%

@23:03

Nyugi, lehúztam a magam idejét, és mivel nehézgép kezelői kiképzést kaptam, megtanultam szépen tömegsírt ásni!

2009. febr. 17. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
98%

na akkor kezdjük.


A dögcédula a katona azonosítója, jellemzően a neve és egy azonosító szám van rajta. Mo.-n ha jól tudom a személyi szám az azonosító szám.


A magyar olyan, hogy ketté lehet törni, de pl. az amerikai két lapocskából áll, az egyik egy hosszú láncon, hogy nyakba lehessen akasztani, a másik meg egy röviden, ami a hosszúra van felfűzve.


Hordani nyakban kell, a bakancsban hordás a pilótákra jellemző, mert náluk a fejet csak a kabintető védi, a láb jóval védettebb helyen van, ott nagyobb eséllyel megmarad. (a fej viszonylag könnyen leszakadhat, akkor meg fuccs a dögcédulának) Meg nyakban zavarhatja a g-ruha működését is.


Letörni, illetve a kétdarabosnál az egyiket leszakítani akkor kell, ha a katona meghal. Ezzel bizonyítják, hogy meghalt (és nem dezertált, vagy eltűnt), ami hozzátartozóknak nem mindegy özvegyi, árvasági támogatás szempontjából. A másik fele, vagy a másik darab azért marad a katonán, hogy késöbb, ha majd ráérnek gyüjtögetni a hullákat, akkor tudják, hogy kicsoda és haza lehessen vinni és el lehessen rendesen temetni. (harci körülmények között a hullák maradnak, ahol meghaltak, senki nem ér rá velük foglalkozni)

2009. febr. 17. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!