Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Egyetértetek a szerzővel, aki...

Egyetértetek a szerzővel, aki szerint a civilizált világban magas a katonák társadalmi presztízse, és a mi történelmünk során a honvédelem mindig szent ügy volt?

Figyelt kérdés

[link]


Csóti György szerint 1848-49 óta a honvéd-honvédség kiemelten pozitív fogalompár a magyar közgondolkodásban. Ugyan volt ebben némely megingás, de a jelenlegi geopolitikai helyzetben ismét különösen fontos lett a honvédelem kérdése. Komoly hadiipari fejlesztések vannak folyamatban, lendületesen folyik a hadsereg korszerűsítése, a hivatásos állomány bővítése, területvédelmi tartalékos állomány létrehozása, a legkorszerűbb harci eszközök beszerzése. A védelmi képesség legmagasabb szintre hozásához azonban erős társadalmi támogatottság is szükséges. A katonaság társadalmi presztízsének újra megteremtéséhez széleskörű ismeretterjesztő tevékenységre van szükség, és hazafias nevelést kell adni a fiataloknak.


dec. 2. 10:30
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
14 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
81%
"Ugyan volt ebben némely megingás" Ez azért fontos rész, ezzel együtt igaz.
dec. 2. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
87%
Civilizált társadalomban a különböző társadalmi rétegek munkás társdalom mezőgazdasági dolgozók szolgáltatószektorban dolgozó emberek értelmiség és a katonaság is ugyanúgy egyenrangú és egyforma presztizsű fél. Mindegyik társadalmi csoportnak ugyanúgy szüksége van a másikra. A katonaság papság és arisztokrácia felülreprezentálása éppen a fejletlen civilizálatlan feudális társadalmú országokra volt jellemző, a munkásság és a parasztság felülreprezentálása pedig a kevésbé fejlett és hatékony sikertelen kommunista országokra jellemző. Érdekességképpen megjegyzem hogy a teljesen elmaradott civilizálatlan Észak Koreában például kimagaslóan magas a katonák társadalmi presztízse minden a hadseregnek van alárendelve. A fejlett demokráciák épp arra épülnek hogy egyetlen egy társadalmi szegmens csoport osztály sincs kiemelve a többiek közül.
dec. 2. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
93%

Én eleve hideglelést kapok egy embertől, ha bármilyen társadalmi feladatra azt mondja, hogy ez "szent ügy".

Egy társadalomban millió fontos ügy van, melyeket egymással párhuzamosan kell kezelni, és nem helyes egyiket sem a többi fölé rendelni.

És tapasztalatom szerint, akik a hazafias nevelést hangsúlyozzák, meg a katonaság társadalmi presztízsének növelését, azok KIVÉTEL NÉLKÜL mindig diktatúrát akarnak.

dec. 2. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Szerintem sem kiemelt hivatás, semmivel sem fontosabb, mint a többi, ők is elvégzik feladataikat, de nem kell őket emiatt megkülönböztetett figyelemben részesíteni
dec. 2. 12:21
 5/10 anonim ***** válasza:
A katonák presztízse akkor magas ha jogos védelmi háborúban áll egy ország - '48-49 is ilyen volt. Más országokban szintén magas a katonai pálya presztízse - megfelelő elismerés (anyagilag is) társul hozzá. Nálunk a kommunizmus öröksége, hogy alacsonyabb a katonaság megbecsülése, pedig a sorkatonaságnak már régen vége.
dec. 2. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

#5 Vedd figyelembe, hogy Rákosi idején külön kampányt indítottak, hogy minden tiszt végezze el a 8 általánost! Ez nem emelte a presztízst.

Itt, a GYK-n is sokszor olvasni, hogy csak lopni, inni és cigarettázni tanultak. Ez miért adott volna tekintélyt?

dec. 4. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"Itt, a GYK-n is sokszor olvasni, hogy csak lopni, inni és cigarettázni tanultak."


Nemcsak itt lehet róla olvasni, a valóságban ez talán nem így volt? Vagy neked más információid vannak ezzel kapcsolatban?

dec. 4. 14:40
 8/10 anonim ***** válasza:
#7 Nem voltam katona, arra hagyatkozom amit olvasok és hallok. #6 vagyok.
dec. 4. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Jó, és olvastál mást is ezeken kívül? Nem nagyon olvashattál mást, mert ebben a három szóban ki is merült az egész. Ja nem, bocsánat, el tudták még sajátítani a krumplipucolás és a fókázás magas szintű tudományát. Ezért már megérte sorkatonának lenni
dec. 4. 14:46
 10/10 anonim ***** válasza:

A Rákosi korszakban lecserélték a tiszti állomány nagy részét - új, addig katonasággal nem foglalkozó pártcsinovnyikokra, akiknek nem volt sem vezetői, sem katonai tapasztalatuk (viszont annál nagyobb nyelvük felfel nyalni). Ugyanezt "játszotta" el Sztálin is a tisztogatások idején - s meg is lett az eredménye a téli háború első szakaszában.

Utána kezdték fel felzárkóztatni a tisztikart, a Kádár korszakra már aránylag képzettebb tisztekből állt.

dec. 4. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!