Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Amerika miért vesztette el a...

Amerika miért vesztette el a vietnámi háborút?

Figyelt kérdés

nov. 5. 13:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
74%
A szabályok és rendszerek nélkül harcoló gerillák ellen esélytelen 1 rendezett szervezett szabályozott hadsereg.
nov. 5. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
95%
Sok embert,erőforrást vesztettek.Ezután úgy döntöttek, inkább feladják az egészet, politikailag rontott az akkori kormányzópárt helyzetén.
nov. 5. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
97%
a vietnamiaknak nem szamitott az emberveszteseg, az USA kozvelemenyenek igen.
nov. 5. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
79%

Gerillaharc ellen szinte lehetetlen nyerni. Oroszország is belebukott Afganisztánba. Szíriába viszonylag jól sikerült, de ott volt nagyon sok segítsége, és nem óvatoskodtak, mindent szőnyegbombáztak amit lehetett, az arabok élete nem sokakat érdekel, ha nem a nyugat által esnek el.

Meg persze nem elhanyagolható tényező, hogy a világ egyik legerősebb légvédelmével rendelkezett Vietnám fővárosa. Ami mozdítható volt, azt a szovjetek vitték Vietnámba. Több ezer páncélost adtak, repülőket, helikoptereket, rakétákat, hírszerzési adatokat és ezer és ezer számra küldték az ágyúkat, a tüzérséget, a légvédelmi ágyúkat... A gerilla harc nehéz ügy, és rakjuk mellé, hogy mennyi mindent kaptak.

nov. 5. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
97%
Amerika inkább politikai mint sem katonai vereséget szenvedett, az elvesztett 50 ezer amerikai katona szemben a majd 1 millió vietnámival azért nem rossz arány. Vietnám stratégiája az volt, hogy minél tovább húzzák a háborút addig ameddig az Egyesült Államokban a közvélemény meg nem elégeli az egészet. Az 1968-as Tet offenzíva ami bár katonailag kudarc volt, még is nagyjából egy időben intézett a déli Vietkong illetve az észak vietnámi hadsereg támadást nagyjából 150 település ellen különböző laktanyák nagykövetségek stb ellen. Ez az offenzíva hatalmas morális csapás volt mint a Vietnámban állomásozó amerikai erőknek mint az otthoniaknak, az a tény, hogy az ellenség még mindig képes ekkora és ilyen jól összehangolt támadást végrehajtani sokkolta az amerikaiakat és rájöttek, hogy semmi esélyük. Ennek hatására fokozatosan erősödött a háború ellenes hangulat otthon ,a későbbi Mỹ Lai-i mészárlás se igazán segített ezen ahol érdekes módon senki nem lett felelőségre vonva mert hát Amerikának mindent IS szabad .Egyébként az átlag amerikai katonát nem igazán lehetett felkészíteni arra ami ott várt rájuk, igazán kemény és leleményes ellenfél volt a vietnámi, ékes példája, hogy fogtak egy kézigránátot körbetekerték szigetelőszalaggal majd kihúzták a biztosító szeget és bedobták valamelyik őrizetlenül hagyott amcsi jármű üzemanyag tankjába, a benzin 2-3 nap alatt lemarta a szalagot a gránátról aztán csatt. Gyakran intéztek még tömeges támadásokat is, aminek nem gyenge pszichológiai hatása volt, illetve azzal, hogy minél közelebb kerültek az amerikai állásokhoz, az amcsik így nem tudták érvényesíteni a légi és tüzérségi fölényüket különben maguk is kaptak volna belőle. Ja és még egy utolsó tény: Évente kb 200 vietnámi érte el a sorköteles kort, nagyon ügyesen sakkoztak azzal, hogy ne veszítsenek sokkal több embert mint amennyi jön pótlásnak illetve a születés/halálozási arányt is jól megtartották.
nov. 5. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%

Amiért az Afganisztáni háborút is: nem értették az ott élők gondolkodásmódját, szokásait. Washingtoni irodákból próbálták, távol a valóságtól lemodellezni - mint láttuk mindkét esetben eredménytelenül.

A dél-vietnami rezsim rendkívül népszerűtlen volt. Igazából nem az amcsiknak kellett volna harcolniuk, hanem a dél-vietnami rezsimnek masszív amerikai fegyver- és utánpótlás támogatással. Ahogy tették azt az észak-vietnamiak is, avagy teszik most az ukránok. Nem tudták a dél-vietnamiakat motiválni, belülről ette meg a rendszer önmagát és összeomlott a nyomás hatására.

Ha ennyire gyenge, népszerűtlen egy rezsim akkor csapatokat kell küldeni a megsegítésére. Onnantól két út van. Az egyik, hogy előre mész, mire a másik is előre jön s közvetlen konfliktusveszély alakul ki két nagyhatalom között, aminek a vége egy tűzszünet. Ahogy történt az Koreában is.

A másik út, hogy csak állnak ott a csapataid mint lóf.sz a hidegvízben, időnként bombázgatsz, de ez nem töri meg az ellenfél ellenállását, támogatását. S következett a végeredmény: előbb-utóbb elunja a hazai közvélemény az értelmetlen véráldozatot, a hasztalanul elfüstölt dollármilliárdokat, s rezisztensé válik a "hamarosan győzünk" szlogenekre.

nov. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Szóval a kérdés inkább az, hogy miért nem tudtak ugyanúgy egy népszerű(bb) rezsimet felállítani Dél-Vietnamban ahogy azt viszont Koreában meg sikerült.
nov. 5. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 PMC Wagner ***** válasza:
100%
#7 mert vietnám előtte egy elnyomott francia gyarmat volt.
nov. 5. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 kürasszír ***** válasza:
100%

# 8


Korea pedig elnyomott japán gyarmat volt 1945-ig.


Mellesleg az eléggé brutális koreai japán gyarmati uralom mellett a vietnami francia gyarmati uralom szanatórium volt.

nov. 5. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 PMC Wagner ***** válasza:
100%
#9 Igen, csak a kettő között azért van egy krva nagy külömbség. Amerika volt az amely leverte japánt és korea ennek következtében felszabadult
nov. 5. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!