Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Van egy családi történet. Leh...

Van egy családi történet. Lehet tudni az eredetét?

Figyelt kérdés

Mindkét nagyapám harcolt a Szovjetunióban (2. VH). Nem jártak ugyan azon a helyen. Mindketten mesélték a történetet, az egyik, mint járőr, a másik, mint tolmács:

Kiküldtek egy két fős járőrt, természetesen lőszer nélkül, hogy a lőszert ne pazarolják vadászatra. Az őrjárat során a hóból feláll egy orosz katona, majd sok. Már tették volna le a fegyverüket, amikor az oroszok feltették a kezüket. Itt van egy rész, amit nem tudok felidézni, hogy hogyan szedték össze a fegyvereket és állították sorba a katonákat. Megkérdezték, hogy miért adták meg magukat. "Mert éhesek vagyunk".

A tiszteket hátra küldték a felderítőknek. A tolmács addig csavarta a szót, hogy még egy katona hátra mehetett. "A többiek nem jártak jól"


A történet szinte szóra azonosan hangzott mindkettőjüktől. A "Hogy ne pazarolják a lőszert vadászatra" (Ennek a mondatnak a tragikumát már jóval a haláluk után értettem meg). A "Többiek nem jártak jól" szintén pontos idézet. Én már nem tudom a történetet szó szerint idézni, csak ez a két mondat, amit szó szerint tudtam átvenni.



#mese #II. világháború #Vándor motívum
okt. 1. 13:15
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
he?
okt. 1. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Fsms ***** válasza:
70%

Nem hallottam ilyet.

Nagyapám harcolt a don kanyarban , orosz hadifogoly volt utána, sok évvel később jött haza.

okt. 1. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Az egyik nagyapámat kitüntették, mint járőrt, de a másik is mesélte (szinte szó szerint ugyan úgy), de mintha ő lett volna a tolmács (beszélt németül és oroszul). Mivel nem jártak ugyan ott, nem lehet, hogy véletlenül ők ketten voltak ott. Mindkét történetnem szerepelt részletesen, hogy az oroszoktól hogyan vették el a fegyvert és állították őket sorba. A tolmács érthetőne nem volt ott a járőrökkel.
okt. 1. 14:25
 4/5 Hintalow ***** válasza:
83%

Èn is olvastam hasonlókat, szóval inkább anekdota szerű katonatörtènet lehet.

Kb kinyomozhatatlan, mert megszámlalhatatlan esemèny törtènt a háború során hatalmas területen, ès szinte az összes dokumentálatlan maradt. A rèsztvevői meg nagyon kevès kivètelt leszámìtva nem èlnek már.

Nekem is mesèlt nagypapám sokat, aztán vagy megtörtènt, vagy nem.

okt. 1. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon erősen anekdota szerű történet, ami több sebből vérzik.

Az elképzelhető, hogy csökkentett lőszerkészlettel, gyengébb felszereltséggel küldik ki a járőrt, de nem azért hogy ne pazarolja vadászatra, hanem mert magas a kockázata annak, hogy elfogják / belefut egy állásba és lelövik (s akkor ottmarad a fegyver, lőszer is). A fegyver drágább mint a lőszer, ha utóbbit nem kap, akkor előbbit sem. Lőszer nélkül amúgy sem megy, mert tudja bármikor kerülhet harcérintkezésbe - s nagy valószínűséggel túlerő is lehet vele szemben, s amíg visszavonul, addig is fedeznie kell magát. Vadászni meg pláne nem vadászik ellenséges területen, mert a lövések zajával felhívja a figyelmet magára. Márpedig járőrözés közben ha felfedezik az nagyon gyakran egyet jelent a halálos ítélettel (odaküldenek egy ellenséges járőrt / felderítő osztagot).

Elfogás... nem volt mindenhol túl combos a ruszkik morálja, de dobbantani nem nagyon mertek mert dezertálásnak/árulásnak vették, ami egyet jelentett az otthon maradt családtagoknak egy (nem retúr) jeggyel a gulágra.

okt. 1. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!