Kína, India, Egyiptom, Szaúd-Arábia szerint milyen lenne egy igazságos béke Ukrajna és Oroszország között?
Az igazságos béke csakis egyféleképen valósulhatna meg:
Ha megkérdeznék az ukrán lakosságot, hogy milyen végkifejletet szeretnének, minden más csak politika, nagykutyák üzlete...
Tekintve, hogy az ukrán nép megkérdezéséről szó nincs, így igazságos béke sem lesz.
Szerintem ők pont nem érintettek a békében, hiszen inkább hasznuk van a háborúból. Főleg a jelen állapotából, ahol ilyen meddő harc alakult ki.
Kína és india hatalmasat nyer, hogy a kényszerpályára helyezett orosz gazdaságból olcsón tudják kiszipolyozni a nyersanyagokat. Sőt ugye a kínaiak emellé még rengeteg terméket ad el az oroszoknak, egyrészt harcászati témában, másrészt a nyugati technológiákat pótlandó, gyakorlatilag mindent. Arról nem is beszélve, hogy mint haderejét tekintve szuperhatalom, oroszország úgy tűnik, hogy eléggé parkolópályára kezd helyeződni a világpolitikai rendszerben. Bár mostanában afrikában be vannak erősödva a putyini irányítás alá vett wagnerrel. De hosszabb távon nem bírják ezt, így nem lehet, és ez mindenkinek jó (az oroszokon kívül). Szaúdiaknak is vannak komoly ügyeik ám, amivel kapcsolatban örülnének, ha oroszország nem tudna beleszólni... fontosabb ez, mint az olcsó gabona.
Egyiptom meg etiópokkal izmozik igazán a gerd gát miatt, illetve maga az ország irányítása is a katonaság kezében van a puccs óta. Szóval ők igazán abban érdekeltek, hogy lehessen olcsón venni bármit, amivel háborúzni lehet, meg beinduljon a világgazdaság végre. Meg pláne, hogy az ukrán-orosz gabona importja legyen biztos és olcsó. Így igazán csak egyiptom az, akinek érdeke a béke. Meg nekik ott van még ugye izrael témája is azért, de egyelőre jól kibújtak belőle, nem sok effortot fektettek bele (nincs is miből nekik...)
Szóval Zelenszkij mondhat bármit nekik, de néhány kedves üzenten kívül ezek semmit nem fognak tenni a béke érdekében.
Az ENSZ BT-ben a 2015-ös minszki megállapodást olyan országok is támogatták, megszavazták, mint Kína, Malajzia, Nigéria, Venezuela. India, Egyiptom is biztosan melléjük állt volna. Manapság is azt szokták mondani, hogy támogatják Ukrajna területi integritását és nem ismerte el senki az orosz annexiókat, még az olyan orosz szövetségesek sem, mint pl. Kazahsztán, Belarusz, Kirgizisztán, Örményország, Tadzsikisztán.
A minszki memorandum légyege az lett volna, hogy a Donbasz elszakadt része visszakerül Ukrajnához, cserébe Ukrajna speciális státuszt, autonómiát ad a régiónak és amnesztiát a felkelőknek.
Később viszont Ukrajna elutasította ennek végrehajtását, mivel úgy vélték az sérti Ukrajna érdekeit, biztonsági kockázatot jelentene hosszú távon, ha engedményeket tesznek az oroszoknak és az ukrán közvélemény sem támogatná. Talán az ukrán nacionalistáktól, szélsőjobbtól is féltek.
Szerintem ez volt az utolsó esély az igazságos rendezésre és a háború befejezésére. Putyin 2022-ben azt mondta, hogy a minszki egyezmény halott, új megközelítés kell és inváziót indított Ukrajna ellen és most ragaszkodik az annektált területek megtartásához.
Ukrajna szeretné visszaállítani a 2014 előtti állapotokat, növelni az orosz kisebbség elnyomását, az árulókat, lázadókat, kollaboránsokat börtönbe zárni vagy deportálni, Oroszországtól háborús jóvátételt kapni és az orosz háborús bűnösüket nyugati nemzetközi bíróság elé állítani. Szeretnék Ukrajna EU, NATO tagságát is. Szerintük így lenne igazságos.
Ezek mellé a harmadik világ nem szokott így felsorakozni, valószínűleg a NYugatnak, NATO-nak és Ukrajnának is kompromisszumokat, engedményeket kellene tenni, amellett, hogy Oroszországnak ki kellene vonulni a megszállt területekről. Egyelőre még Kína, India, Törökország, az arab világ sem állt elő konkrét béketervvel. Valószínűleg tudják, hogy egyik, másik vagy mindkét fél úgy is elutasítaná, így legalább olyan nehéz ügy, mint a palesztin-zsidó béke megköttetése.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!