Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Nem az a kérdés hogy lesz-e...

Nem az a kérdés hogy lesz-e világháború, hanem hogy mi számít világháborúnak?

Figyelt kérdés

A világháború definíciója eléggé sokrétű. Mi mikortól számít világháborúnak? Ha a világ számos területén egyidejűleg folynak harcok? Ha több tucat ország vesz részt egy vagy több konfliktusban?

Pontosan mikortól lehetne azt mondani, hogy világháború van?



máj. 28. 15:13
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Már most is világháború van, hiszen a NATO az USÁ-ból EU-ból supportálja fegyverekkel, katonákkal szakértőkkel Ukrajnát akik az oroszok ellen harcolnak, akikben Kyínaiak is vannak. Ez világhábi mégsem hullik atom
máj. 28. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
#1 Akkor ezek szerint ez már vagy a 25. világháború, hisz megannyi konfliktusban feszült már egymásnak közvetve Kelet és Nyugat több ország részvételével.
máj. 28. 15:17
 3/7 anonim ***** válasza:
55%
Csak megegyezés kérdése, hogy mit tekintünk világháborúnak.
máj. 28. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
82%

[link]

"A világháború olyan katonai konfliktus, amely a világ több országát érinti, a hadműveletek egyidejűleg több kontinensre és óceánra kiterjednek"

Tehát EGY konfliktus, amely kiterjed TÖBB országra és TÖBB kontinensre.

Érdekes módon viszont a kezdetének nem azt az időpontot nevezzük, amikor a konfliktus világméretűvé vált, hanem amikor maga a világháborúvá váló konfliktus kirobbant. Például mikor Németország megtámadta Lengyelországot, az még nem volt világháború, az egy olyan támadás volt, mint bármelyik másik, mégis ezt tekintjük a világháború kezdetének. Hiszen ez az a konfliktus, ami világméretűvé vált.

Fontos, hogy NEM akkor beszélünk világháborúról, ha TÖBB, KÜLÖNBÖZŐ konfliktus zajlik TÖBB kontinensen, hanem akkor, amikor EGY konfliktus terjed ki TÖBB kontinensre. Most pl. hiába van háború Izraelben és Ukrajnában is, a két konfliktusnak semmi köze egymáshoz. Hiába robbanna ki harc külön-külön az összes többi kontinensen, nem lehetne megállapítani egyértelmű feleket sem, hiszen nem azonos háborút vívnának, az egyik harc békekötésével nem lenne vége a többinek.

Ezért nem része pl. a Téli háború a II. Világháborúnak, hiszen a szovjet-finn háború egy különálló, regionális konfliktus volt, ami külön békekötéssel ért véget, teljesen függetlenül a világháborútól.

Mivel a "több" kontinens nincs számszerűsítve, technikailag bármilyen konfliktust nevezhetünk világháborúnak, ami két ország között legalább két kontinensen zajlik. De értelemszerűen látszik, hogy melyik konfliktus világméretű, és melyik nem. Ettől függetlenül ahogy előttem is írták, vannak akik kisebb, de szintén eléggé kiterjedt konfliktusokat is világháborúnak tekintenek, míg vannak, akik csak a valóban egész világot érintőket nevezik annak.

máj. 28. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Jeffrey Spender ***** válasza:

# 4-es


Japán meg már 1931 óta háborúzott Kínában, és a térségében.


Akkor 1931-től van világhábi ? :O

máj. 28. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#5 Egyesek szerint igen, de a második kínai-japán háború kezdetét nem 1931-re, hanem 1937-re teszik, mert akkor szélesedett ki a konfliktus "valódi" háborúvá.

[link]

"A legelterjedtebb álláspont szerint kezdete az 1939. szeptember 1-jei, Lengyelország elleni német támadáshoz köthető. A háborút azonban egyesek már 1937. július 7-től számítják, amikor kitört a második kínai–japán háború."

"A történelemtudósok egy része szerint ugyanakkor ezen két távol-keleti ország katonai konfliktusa még nem terjedt ki a világ több pontjára, így az helyi jellegűnek értelmezhető és a világháború szoros előzményének tekinthető."

Itt is leírják egyrészt hogy egyesek beleveszik, míg mások nem, másrészt hogy amennyiben helyi konfliktusnak tekintjük, úgy nem a világháború része.

Ismételni tudom csak önmagam ezen cikk alapján is, miszerint regionális konfliktusok nem részesei egy világháborúnak akkor sem, ha más regionális konfliktusokkal egy időben zajlanak. Amennyiben viszont a konfliktust nem regionálisnak tekintjük, hanem elfogadjuk hogy egybefolyik több országgal és egy nagyobb konfliktust képez, úgy nevezhetjük a világháború részének. Éppen ezért nem lehet egyértelműen meghatározni sem azt hogy mit tekintünk világháborúnak, sem azt, hogy az mikor robbant ki. Különböző szakemberek különböző módokon gondolkoznak a témában.

Jelenleg egyébként nem néz ki úgy, hogy akár az izraeli, akár az ukrajnai konfliktusból világháború alakuljon ki, mert egyelőre egyikben sem tervez részt venni több ország, nincs hova kiterjeszteni a konfliktusokat.

máj. 28. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Jeffrey Spender ***** válasza:

# 6


Amúgy ha cifrázni akarom a dolgokat, Tódzsó nem egyedi jelenség, Japán már 1876-ban egyenlőtlen szerződéssel félgyarmattá tette Koreát, és 1910-ben pedig gyarmattá.


Akkor még hol volt Tódzsó ?

máj. 28. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!