Vajon egy mai kb. átlag okostelefonnak vagy egy laptopnak mennyi időbe telne feltörni az enigma rejtjelezett szövegét?
Azért az OTP-t is (és egyéb bankokat is) feltörték már párszor, csak ezt jó magyar szokás szerint soha nem kötik a népek orrára, hanem "rendszerfrissítés" (igen, kedden délután 12:42-től, persze). Aztán szokott még lenni "váratlan áramszünet", amit 6-8 órán keresztül nem tudtak rendbehozni, nem X városban, hanem mind a 93K km2-en + külföldről sem volt elérhető az OTP oldala. Forrás: 15 éven át ott IT-ként ott dolgozó bátyám.
Szerintem a MI térnyerésével mindenképpen egyre kisebb az esély a feltörhetetlenségre (és most nem a nyilvános, bárki által használható MI-kre gondolok)
Itt az OTP nem egy bank, hanem egy technológia One-Time Pad Itt valódi véletlenszám generátorral (pl pénzfeldobás) nagyon drágán állítanak elő egy hosszú bitsorozatot, ami legalább olyan hosszú, mint a titkosítandó szöveg. Ezt a kulcsot kapja meg a küldő is és a fogadó is. A titkosítandó szöveg minden byte-ját kizáró-vagy kapcsolatba hozzák a kulcs hozzá tartozó byte-jával. Ha betartják, hogy egy kulcsot egyszer használnak, akkor a technológia elvileg is feltörhetetlen. (ha a kulcs nem szivárog ki és a véletlen szám generátor valóban véletlen bitsorozatot állít elő)
Ez a módszer annyira nehezen használható, hogy viszonylag ritkán használják.
Értem, bocsánat. Nem én vagyok az IT-s, hanem a bátyám.
Bocsánatot kérek amiért félreértettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!