Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Kihagyott közös lengyel-magyar...

Kihagyott közös lengyel-magyar katonai fejlesztési program?

Figyelt kérdés

Döbbenten olvastam, hogy az utóbbi években a lengyel ipar megkezdte saját fejlesztésű Mesko Piorun könnyű légvédelmi rakétájának gyártását, egyelőre a saját hadseregük, és az ukránok, meg az észt védelmi erők, valamint Szlovákia, Horvátország számára. Hogy a csudába lehetséges, hogy Magyarország kormánya nem figyelt fel egy ilyen fontos, jelentős hadiipari lehetőségre, a magyar hadiipar és a magyar szakemberek miért maradtak távol ettől a fejlesztéstől, amikor nekünk is szükségünk van, minél több, ilyen drónok, vadászbombázó repülőgépek, vagy helikopterek ellen jól alkalmazható, relatív olcsó eszközre? Hát nem jobb lett volna egy közös lengyel.magyar hadiipari program, mint a nyugat-európában gyártott, hasonló tudású, de drágább drágább eszközök beszerzése? VAgy valakik jobban járnak a majdani külföldi vásárlásokkal? Vagy a lengyel fél valamilyen okból már bizalmatlan a magyar kormányzattal szemben?

A hírek szerint Ukrajnában a lengyel rakéta eredményesen szerepelt, elégedettek vele. Hiba volt erre nem ráhajtani, kimaradni, miközben dübörög a jobban teljesítünk propaganda. Hát, honvédelmi téren ezek szerint csak részben.

https://www.youtube.com/watch?v=49-w9nlSEEI

https://www.youtube.com/watch?v=1I4rGoQA6z4

https://www.youtube.com/watch?v=krfpjMjUYCk

https://www.youtube.com/watch?v=v1dEq_fC9zY



máj. 9. 15:16
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
Az APG-65 másolatáról még nem hallottam.
máj. 9. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
Akkor a lengyel hozzáállás már 1992-ben, a SZU összeomlása után is halál ellenséges volt Oroszország irányában?
máj. 9. 20:08
 13/24 anonim ***** válasza:
100%

A Mesko már az 1970-es évektől gyártotta licenc alapján a Strela-2M-et.

1990-ben megállapodtak, hogy 1991-től licenc alapján gyártják majd az Igla-t is, csak 1991-ben széthullott a VSZ és a SZU is. Ezért az oroszok visszaléptek.

A Mesko már sok előkeszületett tett az Igla-k gyártására, így erkölcsileg helyesnek találták azt, hogy okosba megszerezték,

máj. 9. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:
Elég jól tájékozott vagy. Elismerésem.
máj. 9. 20:39
 15/24 anonim ***** válasza:

Csak annyit tudtam, hogy a lengyelek is gyártottak a Strella-2M-t és gondoltam, hogy ugyanaz a cég gyártja most is.

A többit a gép dobta ki :) (Google keresésre)

máj. 9. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:
Az APG-65-nél a dokumentáció jelentős részét sikerült lenyúlniuk, egy, a fejlesztő vállalatnál dolgozó, kereskedelmi szemléletű mérnök révén. Mire az elhárítás letartoztatta az illetőt, egy csomó anyag már Moszkvában volt. Aztán mindez a korai MiG-29 és Szu-27 fedélzeti rádiólokátoraiban köszönt vissza (helyi módosításokkal).
máj. 9. 20:44
 17/24 A kérdező kommentje:

Közben azt jegyzem meg, hogy ha ez az amúgy könnyű, olcsó, pl. a drónok, helikopterek, egyéb éppen 1,5-2 Mach alatti tempóban haladó légicélok ellen a közeptávú NASAMS-nál, vagy az utóbbinál kevesebbet tudó Mistral rendszernél kedvezőbb ár-érték-eredmény arányokkal alkalmazható, akkor még mindig érdemes elgondolkodni egy együttműködésen, hiszen, mint olvastuk, a lengyel fejlesztés kb. a világszínvonal 2004. évi állapotánál tart... Kissé túlzás lenne "iráni kategóriájú" drónokra minden esetben a méregdrága nyugati rakétákkal lövöldözni. Tudjátok mibe kerül a NASAMS rendszer egyetlen rakétája? Valahol félmillió és 1 milla USD között járhat a mostani, 1 db-ra vetített besz. költség.

A NASAMS, Mistral, IRIS-T kategóriájú, arany árban mért eszközök MELLÉ a kis országoknak mindenképp előnyös egy olsóbb, a B-kategóriás célokra jól használható megoldás.

máj. 10. 07:44
 18/24 anonim ***** válasza:

"még mindig érdemes elgondolkodni egy együttműködésen"


Az ilyen élősködő komcsik sosem halnak ki? A szó amit keresel: vásárlás. Ha szükségünk van ilyenre akkor rendelünk és veszünk, ilyen egyszerű.

máj. 10. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Ezt kifelejtettem:


"Kissé túlzás lenne "iráni kategóriájú" drónokra minden esetben a méregdrága nyugati rakétákkal lövöldözni."


Erre a csöves légvédelem teljes jó, Ukrajnában is jól szerepelnek a drónok ellen.

máj. 10. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

Egy Igla-S is kb. 200 ezer dollár.



NASAMS-hoz, repülőgépre egy AMRAAM 2,77 millió dollár!


Litvánia vásárlása már meglevő NASAMS rendszeréhez:

"Litvánia kormánya harminchat (36) AIM-120C-8 Advanced Medium Range Air-Air rakéta (AMRAAM) vásárlását kérte; és egy (1) AIM-120C-8 AMRAAM Útmutató szakasz. Ide tartozik még a Common Munitions Built-In-Test (BIT)/Újraprogramozó berendezések (CMBRE); ADU-891/E adaptercsoport számítógépes tesztkészletek; AIM-120 tartalék vezérlőszekciók és konténerek; egyéb pótalkatrészek, fogyóeszközök, tartozékok és javítási/visszaküldési támogatás; lőszertámogató és támogató berendezések; minősített szoftverek szállítása és támogatása; minősített és nem minősített kiadványok és műszaki dokumentációk; vállalkozói logisztikai támogatás (CLS); Személyzeti képzés és képzési felszerelések; tanulmányok és felmérések; szállítás támogatása; Az Egyesült Államok kormánya és vállalkozói mérnöki, műszaki és logisztikai támogató szolgáltatások; és egyéb kapcsolódó logisztikai és programtámogatási elemek. A becsült összköltség 100 millió dollár."

[link]


Magyarország is ennyiért vette 2019-ben is:

"Magyarország Kormánya száznyolcvan (180) AIM-120C-7 Advanced Medium Range Air-Air Missile (AMRAAM) és négy (4) tartalék AIM-120C-7 AMRAAM irányító szakasz vásárlását kérte. Négy (4) tartalék AIM-120C-7 vezérlőegység, hat (6) AMRAAM gyakorlórakéta (CATM-120C), rakétakonténerek, minősített szoftverek (az AN/MPQ-64F1 Sentinel Radarhoz, amelyet Magyarország Direct Commercial útján kért Értékesítés), tartalék és javító alkatrészek, kriptográfiai és kommunikációs biztonsági eszközök, precíziós navigációs berendezések, egyéb szoftverek, helyszíni felmérések, fegyverrendszer-berendezések és számítógépes szoftvertámogatás, kiadványok és műszaki dokumentáció, általános lőszerek és tesztfelszerelések, javítási és visszaküldési szolgáltatások és felszerelések, személyzeti képzési és képzési felszerelések, integrációt támogató és tesztelő berendezések, valamint az Egyesült Államok kormánya és vállalkozó, mérnöki, műszaki és logisztikai támogató szolgáltatások, valamint a logisztikai és programtámogatás egyéb kapcsolódó elemei. A teljes becsült költség 500 millió dollár."

[link]

máj. 10. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!