Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért van, hogy az izraeli-pal...

Miért van, hogy az izraeli-palesztin konfliktusban az USA ragaszkodik ahhoz, hogy Palesztina jövőjét ne a nemzetközösség, hanem Izrael határozza meg béketárgyalásokon, míg az orosz-ukrán konfliktusban Oroszországot kizárják a béketárgyalásokból?

Figyelt kérdés

Sikeres lehet ez az amerikai külpolitika? Elhozhatja a békét Palesztinában és Ukrajnában?

Mindkét nép sokat szenvedett már, jó lenne az előrelépés.


Tegnap az Amerikai Egyesült Államok az ENSZ-ben megvétózta a palesztin államiságot, mivel szerinte ennek kérdését, rendezését Izraelre kellene bízni, nem lehet megkerülni. Egyébként a nemzetközösség többi tagja támogatja a független, szabad Palesztina létrehozását, már most hajlandók lennének elismerni (Magyarország is elismerte már 1988-ban) és szeretnének véget vetni az Izrael-Palesztina sok évtizedes konfliktusnak. Viszont azt el kell ismerni, hogy sok a probléma, nehézség, rendezni kellene a határvitákat, Kelet-Jeruzsálem státuszát, a zsidó telepesek, telepek jogállását, jövőjét, vízmegosztást, menekültek helyzetének rendezését, biztonsági kérdéseket, Palesztina demilitarizációját, külpolitikáját stb.


Az orosz-ukrán konfliktusban viszont az az amerikai elképzelés, hogy nemzetközösség akaratát kellene érvényesíteni. Oroszországot nem vonnák be a rendezésbe, kikerülnék. Főként nyugati vezetéssel júniusban Svájcban lesz egy békekonferencia Ukrajnáról, a háborús konfliktus lezárásáról, de érdekes módon Oroszországot meg sem hívják, meg sem akarják kérdezni Ukrajna jövőjéről (nem hogy még ők diktálhassanak, mint Izrael Palesztina jövője kapcsán), semmibe veszik.

Pedig itt is hasonlóan sok a probléma, nehézség, rendezni kellene a határvitákat, főként a Krími Köztársaság, Szevasztopol és a Donbasz státuszát, az utóbbi 10 évben a Krímre beköltöző oroszok jogállását, jövőjét, vízmegosztást, Krím-vízellátását, menekültek helyzete, hazatérése, biztonsági kérdéseket, Ukrajna igényelt demilitarizációját/ Ukrajna felfegyverzését, NATO csatlakozását, Krím igényelt demilitarizációját, Szevasztopoli flottabázis jövőjét, aknamentesítést, Ukrajnában és Oroszországban a kisebbségek helyzete, kisebbségi jogok, háború utáni újjáépítés, kapcsolatok normalizálása stb.



ápr. 19. 22:10
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

#8 Attól még, hogy Oroszország megszállta és annektálta ezeket a területeket, lehet róla tárgyalni, ha jön egy politikai változás.


Izrael is megszállta és annektálta a Golán-fennsíkot és Kelet-Jeruzsálemet, de amikor Olmert volt a miniszterelnök felajánlotta, hogy egy békeszerződés során visszaadja a Golán nagy részét Szíriának és Kelet-Jeruzsálem arab negyedeit is hajlandó lett volna átadni Palesztinának.


Vagy például az Oroszország-Japán területi viták, béketárgyalások során 2006-ban Putyin felajánlotta Japánnak, hogy átadja az 1945-ben elfoglalt és annektált Shikotan és Habomai szigetet Japánnak, ha Japán végleg lemond Iturup és Kunashir-szigetről és lezárják a két ország több évtizedes vitáját, a jövőbeni együttműködésre koncentrálnak.


Herszon és Zaporizzsja ukrán identitású, mindig is nagyon ellenezte az orosz annexiót, így azok visszaadása felajánlható.

Az oroszok többsége a Donbasz, Donyeck és Luhanszk annexiójához sem ragaszkodik, lehetne független állam is. Mint ahogy már az albánok sem ragaszkodnak Nagy-Albániához, megfelel nekik így is, hogy Koszovót leválasztották Szerbiáról és a két albán állam között van egy szoros együttműködés, nem feltétlen kell egyesülni egy országban.


Vagy akár a Donbasz Ukrajnán belüli autonóm terület is lehetne. 2014 és 2022 között Oroszország követelése is ez volt, a Minszki egyezménynek is ez volt a célja. Ez is működhet, mint például a boszniai Szerb Köztársaság visszatért Boszniához, nem szakadt el örökre, de széleskörű autonómiája van, a szerbek nagyfokú önrendelkezést élveznek és jó kapcsolatot ápol az entitás Szerbiával. Vagy hasonló autonómi modell lehet Észak-Írország helyzete az Egyesült Királyságban, mely elszakadás, ír annexió nélkül is szoros integrációban lehet Írországgal. Aland Finnországban élvez autonómiát, a helyi svédek nagyfokú önrendelkezéssel bírnak. Svédország is lemondott a területi igényéről ezen rendezés után.

ápr. 19. 23:20
 12/20 anonim ***** válasza:
38%

Mert oroszország agresszor.


Izraelt megtámadták.

ápr. 19. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
60%
Katonai megszállás alatti szavazás, miközben fegyvert tartanak a fejedhez? Igazi oroszpárti módszer.
ápr. 19. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

#12


Főként az Izrael által a '67-es háborúban megszállt területek képezik vita tárgyát a nemzetközösség részéről. Abban a háborúban (harmadik arab-izraeli háború) Izrael volt a támadó fél. A másodikban (1956) is.

Izraelt az első (1948) és negyedik (1973) arab-izraeli háborúban támadták meg.


Az igaz, hogy Oroszország agresszor, de például az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is gyakran lép fel agresszorként, de őket sem lehet ez miatt figyelmen kívül hagyni a nemzetközi kapcsolatokban, világpolitikában.

ápr. 19. 23:54
 15/20 anonim ***** válasza:
57%

"először kitakarodnak Ukrajnából, aztán lehet tárgyalni."

A valóság ezzel szemben az, hogy Ukrajna nincs abban a politikai és stratégiai helyzetben, hogy ő diktáljon feltételeket. Éppen Ukrajnát szorítja az idő, hogy tárgyaljon a békéről.

"Jó, akkor ha a románok megtámadják a Tiszántúlt és megszállják, akkor ők sem Magyarországon lesznek, hanem az új román tartományokban."

Így van, Erdélyt például megszállták, majd egy békediktátum keretében hivatalosan is elcsatolták tőlünk, amit Magyarország sem a megtépázott diplomáciai erejével, sem katonai erővel nem tudott megakadályozni. Ha nem lennénk NATO és EU tagok, a románok akár újra bejöhetnének, és elcsatolhatnának mégtöbb területet. Így működik a világ. Európában az elmúlt évszázadokban azért volt elég területmódosítás ahhoz, hogy az ember átláthassa annak menetét. Lengyelország felosztásához sem kellett ENSZ beleegyezés, meg 200 ország aláírása, fogta magát két nagyhatalom és felosztották egymás között.

A valóság nem olyan rózsaszín ködfátyol, mint amilyennek a videójátékok mögül tűnik, az erősebb ország ilyen könnyen elveheti amit akar. És sajnos ha tetszik, ha nem, ebben a háborúban Oroszország az erősebb fél, az Oroszországhoz csatolt területekről pedig nem fognak már kivonulni, ez szerintem a Napnál is világosabb. Ezeket a területeket már hivatalosan is sajátjuknak tekintik, akár csak Moszkvát. Annak fényében, hogy Ukrajna képtelen sikeres támadásokat végrehajtani, és Oroszország fölénye egyre jobban érezhető, butaság ilyen teljesíthetetlen feltételeket szabni a béketárgyalásoknak. Ukrajna ha beledöglik sem tudja megállítani az oroszokat, az USA pedig ennél jobban már nem akar konfrontálódni az oroszokkal. Ukrajna helyzete egyre csak romlik. Ha már Magyarországgal példálózunk, az Osztrák-Magyar Monarchia pl. időben megadta magát az antantnak és vállalta a következményeket, ezzel milliók életét mentve meg. Mit gondolsz mi lett volna ha megvárják, hogy a háború Bécsig, vagy Budapestig húzódjon? Jót tett volna Budapest ostroma az országnak? Nem, így is-úgy is vesztetünk volna, de a politikai vezetés felismerte hogy vereségre állunk, és időben döntöttek. Ukrajna is lehetne legalább ilyen bölcs, ha nem bölcsebb.

ápr. 20. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
52%

Izrael esetén a józan észt követik, nem a szabályokat. A szabály azt mondja, Izrael adja vissza a területeket, a stratégiai területeket azoknak akik nem titkoltan kiakarják írtani őket. Nincs értelme. Ezért ismerte el Amerika a Golánt, mint Izral részét. A Golán és Ciszjordánia is egy magaslat, ami "alatt" Izrael lakott területeinek szinte egésze található. Tehát öngyilkosság. Ráadásul Ciszjordánia esetén a hegyek rengeteget árnyékolnának, ezért Izraelnek ott is vannak légvédelmi radarjai. Szóval nem lehet a terroristákat helyzetbe hozni, egy még nagyobb háborúhoz vezetne.

Ukrajna és Oroszország picit más, normálisabb a helyzet (ha lehet ilyet mondani), de ott sem lehet majd kizárni Oroszországot, hacsak nem veszít. A veszteseknek nincs beleszólása a békébe.

ápr. 20. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"Miféle új orosz tartományokban? Te sem vagy magadnál, úgy látom.


Jó, akkor ha a románok megtámadják a Tiszántúlt és megszállják, akkor ők sem Magyarországon lesznek, hanem az új román tartományokban.


Bohóc."


Akkor a Trianon előtti határokig még Magyarország területe? Felvidék az még Magyarország?

Vagy népszavazást tartottak az elcsatolt területek lakói között az eddigi legvéresebb háború után a győztes felek?


Mikortól számít hogy egy elfoglalt, megszerzett terület melyik országhoz tartozik? Honfoglaláskor amikor megszálltuk a területeket mikortól számítottak hozzánk? Amikor a környéken indítottunk terjeszkedő háborúkat, mikortól számított egy elfoglalt terület magyar területnek?

Ha Románia megtámadna minket és elfoglalná a Tiszántúlt, az mennyi idő múlva veszítené el magyar mivoltját és lenne Románia része?

Mik a feltételei ennek?

ápr. 20. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
65%
Mert az USA érdeke az oroszok és mindenki gyengítése, Európa, Kína stb. Nem érdekli hàny 100 ezer ember hal meg. Viszont a zsidó diaszpóra hatalmas az USA ban, a kezükben tartanak mindent a médiát is, így azt teszik, amit Izrael akar. Akár lőszert adnak a népirtásukhoz is. Vannak persze arabok és jó érzésű emberek ott is, de ez nem elég.
ápr. 20. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
0%

"Vagy népszavazást tartottak az elcsatolt területek lakói között az eddigi legvéresebb háború után a győztes felek?"



Igen, hiszen Woody bacsi ukazba adta. Aztan egyedul Gyulafehervaron volt nepszavazas.

ápr. 20. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
19: mintha Sopronban is lett volna valami...
ápr. 20. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!