Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha az USA nem támogatta volna...

Ha az USA nem támogatta volna Szovjetuniót a II. Világháború alatt, akkor minket Kelet-Európát is a nyugat szabadít fel?

Figyelt kérdés

Azon gondolkoztam, hogy ha a nem támogatja a nácik által már levert szovjet hadsereget az USA megannyi fenyverrel, lészerrel, technikával, nyersanyaggal hogy fel tudják venni a harcot a nácikkal, akkor nem tudják visszaverni őket a keleti fronton. Ennek következményeként nyugaton az USA-Angol-Kanadai erők sokkal tovább tudtak volna nyomulni és nem Berlinben vagy hol találkozott volna a felszabadító Vörös hadsereggel a nyugati offenzíva, hanem akár egész Kelet-Európát is felszabadították volna és ennek következtében bizony itt is nyugati demokrácia lehetett volna 1945-öt követően?


Én úgy tudom, tanultam, hogy a Szovjetek teljesen a padlón voltak már '42-re. A hadsereget teljesen szétverték a nácik. Pusztán azért tudtak talpra állni, mert mindenkit besoroztak az ország távol-keleti részén. De ez nem lett volna elég, ha az USA-kanada nem önt hatalmas mennyiségű nyersanyagot, katonai felszerelést, technikát Moszkvának. Valahol a nyugat tehet róla, hogy 40 évig kommunizmus volt a keleti blokkban?



2024. ápr. 4. 13:19
 1/7 anonim ***** válasza:
80%

>Valahol a nyugat tehet róla, hogy 40 évig kommunizmus volt a keleti blokkban?

-Ja, mindig minderől más tehet, ez a magyar történelemszemlélet alapvetése.


Ha alternatív történelmet nézünk, ahol erősebb lett volna a kommunistáktól való félelem, azaz hogy csak az állóháború szintjéig támogatják Sztálint, akkor

1. nehéz ezt patikamérlegen kimérni, ha már jönnek le a futószalagról a T34-esek, akkor már nehéz őket lelassítani. Mondjuk nem szállítanak rezet, hogy ne legyen elég lőszerük (hüvely anyaga) - de távolról sem biztos, hogy nem képesek a réztermelés felpörgetésére vagy a világpiacon való beszerzésére.

2. A gyengébb Vörös Hasereg kevesebb német erőt pusztít el, azzal nem akartak volna az angolszász erők szembemenni nagy élőerő-veszteségekkel. Előbb kivívták volna a légi majd a tengeri fölényt, és szétbombázták volna a hadiiparukat, beleértve a magyar és olasz hadiipart is.

3. Az atombomba fényében a nácik is belátták volna, hogy a béke az egyetlen esélyük és kapitulálnak, mint Japán. Vissza kellett volna adniuk Franciaországot, Lengyelországot, talán lett volna egy független Ukrajna + Belarusz is, de Königsberg (=Kalinyingrád) szinte biztosan maradt volna német.

4. Ha nincs közelgő Vörös Hadsereg, se angolszászok, akkor nincs kiugrási kísérlet sem, ergo nyilas hatalomátvétel sem, így talán a budapesti zsidók közül többen maradnak életben, illetve valószínűleg Észak-Erdély és Kassa magyar terület maradhatott volna: fasiszták egymás közötti vitájába a nyugat nem szól bele...

2024. ápr. 4. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
56%
A szovjetek előbb-utóbb mindenképpen legyűrték volna a németeket, egyszerűen sokkal jobban álltak nyersanyagok és utánpótlás terén. És biztos lehetsz benne, hogy nem álltak volna meg a '41 júniusi határoknál.
2024. ápr. 4. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
76%
A Szovjet hadsereg kemény pofonokat kapott, de NEM volt tönrevert. A "tönkrevert" orosz hadsereg győzött Sztálingrádnál, állította meg a német előretörést a Kaukázusban. Rengeteg segítséget kaptak a Land Leasingtől, de ettől még saját erőből is állták volna a sarat - köszönhetően a németeknél sokkal több erőforrásnak, mind élőerőben, mind üzemanyagban, mind ipari kapacitásokban. Ha nincs Land Leasing akkor is győztek volna, csak akkor lassabban.
2024. ápr. 4. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Én úgy hallottam egy dokumentumfilmből, hogy az Orosz hadsereg felállt a határra és le akarta rohanni Európát. Hitler pár hét alatt teljesen szétverte a komplett Vörös hadsereget és csak azért haladt viszonylag lassan, mert mindent felégettek a komcsik. Teljesen új katonákat kellett toborozni javarészt keletről és minden gyár átállt hadianyag gyártásra meg persze töméntelen cuccot kaptak az USÁ-ból


Most, ha nem kapnak supportot a nyugattól még, ha igen nehezen vissza meg is indulnak, de sokkal később és sokkal lassabban. A nyugat simán elfoglalhatta volna nem csak Berlinig, de akár a kelet-európai tömböt is akár Lengyelország túlvégéig. Akkor hazánk fejlett nyugati gyarmat lett volna virágzó iparral, nem keleti diktatúra. Nem igaz?

2024. ápr. 6. 15:49
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

#4 részben igaz.

Sztálin akkor MÉG nem akart támadni. A csúfos finn hadjárat után belátta, hogy a Vörös Hadsereg még nincs abban az állapotban, hogy nekimenjen a németeknek. Ki akarta várni amíg az angolok és a németek kölcsönösen kivéreztetik egymást, s megerősíti a Vörös Hadsereget. Támadott volna, de csak több év múlva.

A Vörös Hadsereg azért állt fel a határ 100-150 km-s körzetében koncentrálódva, amiért a francia is. Elavult, I. Vh.-s doktrínák menték gondolkoztak, állóháborút, lövészárok-harcot vártak. Azért foglalta el Lengyelország keleti felét és a Baltikumot mert ott akart ütközőzónát, nem a SZU területén.

A német hadsereg azért haladt lassan mert ad.1. arrafelé nagyon rafkósak ha védekezésről van szó (ld. az ukrán "trükköket" amivel a ruszkikat szívatják), ad.2. a német hadsereg logisztikai kapacitásai elégtelenek voltak ennyire távoli, mélységi háború lefolytatásához.

Lend Lease... '41-ben még csak cseppek voltak, mégis megfogták a ruszkik a németeket a Volokomanszki országúton Moszkva alatt, gyakorlatilag 100% saját erőből. '42-ben kezdett növekedni, de még Sztálingrádnál is jórészt saját erőforrásból győztek. Utána pörgöt fel és kaptak nagyon sok mindent, de e nélkül is győztek volna csak hosszabb idő alatt.

A Szövetségesek részéről nem volt szándék a lengyel határig elmenni. Miért is áldoztak volna saját katonákat, erőforrásokat Kelet-Európáért? Bocs, de túlbecsüljük a saját szerepünket a globális világpolitikában. Kelet-Európa csak porszem vagyunk a térképen, se olaj, se nagyobb mennyiségben értékesebb ásványi anyagok, munkaerőben is sokkal nagyobb a "nyugat". Csak felvonulási, ütköző zóna vagyunk kelet és nyugat között.

Ettől függetlenül sokkal-sokkal jobban jártunk volna, ha az angolszászok oldalán sikerül a kiugrás, de sajna nem így történt :(

2024. ápr. 6. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
A Nyugat tulajdonképpen odadobott minket a szovjeteknek. Már Teheránban megállapodtak a szovjetek és a nyugatiak arról, hogy 1944-ben a nyugatiak megnyitják a második frontot Európában, a szovjetek tehermentesítése és a háború mielőbbi befejezése céljából. A szovjetek vállalták, hogy az angolszász támadással egy időben ők is offenzívát indítanak a németek ellen, hogy azok ne dobhassanak át csapatokat nyugatra. Sztálin az erőfeszítésekért cserébe Európa keleti részét akarta magának, meg az addigi hódításai elismerését, mindezeket a Nyugat megadta neki.
2024. ápr. 7. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 progizo ***** válasza:

#7.: "Ha nincs Land Leasing akkor is győztek volna, csak akkor lassabban."


Mennyire lassan? És ez a lassúság nem-e a németeknek kedvezett volna, akik újabb fegyvereket fejlesztenek ki és átcsoportosítják erőiket?

Kíváncsi vagyok, hogy az USA hadianyag és élelmiszer segélyei nélkül mennyire ment volna az ellenállás a német hadosztályoknak 1941/42 táján.

szept. 11. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!