Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az első világháborúban Osztrák...

Az első világháborúban Osztrák-Magyar monarchia agresszor volt?

Figyelt kérdés

márc. 21. 21:30
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
33 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
34%
Nem.
márc. 21. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
45%
OMM annektálta Boszniát, nem Bécsben lőttek le a királyt hanem Szarajevóban
márc. 21. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem értem. Ferenc Jóska küldte az első hadüzenet, ami jól átgondolt előtte. És kiderült végül hogy nem volt az erőssége a gondolkodás.
márc. 21. 21:50
 4/7 anonim ***** válasza:
81%

Akkor még nem volt ilyen a nemzetközi jogban, nemzetközi jog sem igazán volt, de mai szemmel nézve igen, Ausztria-Magyarország volt az agresszor, aki kirobbantotta a háborút.


Szerbiának manapság sem lenne kötelessége elfogadni egy olyan ultimátumot, mint amit 1914-ben kapott (egyébként hasonlót, még durvábbat kapott 1999-ben az USA-tól, NATO-tól is).


"A jegyzék pontokba szedve sorolta a Monarchia követeléseit, s kinyilvánította azon óhaját, hogy nyomják el a „terrorisztikus propagandát”, akadályozzanak meg minden ilyen megnyilatkozást (1.) és oszlassanak fel minden Monarchia-ellenes társulatot (2.), valamint a közoktatásból és tanításból mindent küszöböljenek ki, ami ezt a propagandát táplálhatja (3.). Kérte a birodalmi kormány által benyújtott névjegyzékben szereplő, a Monarchia-ellenes propagandában bűnös szerbiaiak letartóztatását (4., 7.), valamint hogy fogadják el a Monarchia területi épsége ellen irányuló felforgató mozgalom elnyomása körül az osztrák-magyar kormányközegek közreműködését (5.) és hogy a merénylettel kapcsolatos bírói vizsgálatokhoz megelőző nyomozást is ezen közegek végezzék (6.). A szerb kormány 48 órát kapott a válaszra."


Szerbia hajlott az engedményre, szerette volna elkerülni a háborút, de az 5. pontot nem volt hajlandó elfogadni, vagyis, hogy az ország területén külföldi rendőrök, nyomozók járjanak el, mivel ez sértette volna az ország szuverenitását.

Szerbia azért is volt bátor, mert a testvéri nagy Oroszország megígérte, hogy háború esetén ő is hadba lép Ausztria-Magyarország ellen és elkezdte a mozgósítást.

Egyébként 1999-ben a NATO agresszió idején is Oroszország volt Szerbia fő szövetségese, egy kisebb katonai akciót is végrehajtottak, hogy a NATO helyett ők vegyék át a pristinai repülőtér ellenőrzését, de alapvetően csak diplomáciai támogatást adtak, egyáltalán nem akartak hadba lépni, háborúzni. Az egy másik történet, de Koszovó elszakítása Szerbiától is jelentős hatással volt az európai biztonságra, politikai folyamatokra, az első komoly konfrontáció volt a Nyugat és Oroszország között a hidegháború után.

márc. 21. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

#3


Miért is nem volt erős a gondolkozása?

Érvelj.


#2


Nagyhatalmak álltal képviselt konferenfián lett elismerve először Bosznia megszállása, majd annektálása.


Az OMM időkben volt jobb sorsa, mint előtte, vagy utánna Boszniának, mert egy magyar szakember vezényletével olyan helyi politika ment, ahol Boszniát alkotó három nemzetiség egyaránt "boszniainak" volt elismerve. - Kállay Béni.

márc. 21. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
#5 mert vesztett, végeredmény számít.
márc. 21. 22:39
 7/7 anonim ***** válasza:
62%
#6 jól látod, agresszor volt, mert vesztett. Ez biz' ilyen, a győztes mindig igazságos háborút folytat, a vesztes meg mindig agresszor (függetlenül attól ki adta le az első puskalövést).
márc. 22. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!