Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Stromfeld Aurél ki tudta...

Progizo kérdése:

Stromfeld Aurél ki tudta volna űzni 1919-20-ban a cseh-román-szerb megszállókat hazánkból, ha átveszi a hatalmat?

Figyelt kérdés

Stromfeld Aurél az 1919-es Magyar Vörös Hadsereg tehetséges vezérkari főnöke volt, Monarchiabeli tiszti előélettel. Az ő vezetésével ért el az akkori magyar haderő jelentős győzelmeket a megszállók felett, mint pl. a Felvidék tekintélyes részének visszafoglalása.

Ám amikor Kun Béla Tanácskormánya feladatta ezt a visszafoglalt területet, az elkeseredett Stromfeld lemondott és a Magyar Vörös Hadseregben is megindult a bomlás, mert látták a katonák, hogy a Tanácskormány nem áll az ország területi egységének megvédése mellett.

Ha ekkor Stromfeld nem lemond, hanem katonáival elkergeti a Tanácskormányt, átveszi a hatalmat és folytatja honvédő háborúját, akkor meg tudott volna védeni több magyar országrészt?

Segítségképpen beidézem Julier Ferenc szavait:

„Magyar szempontból bizonyára az lett volna a helyes, ha október 20.-a után minden magyar csapat a lehető leggyorsabban hazavonul, hogy megvédje az országot. De még a dinasztia érdeke is ezt parancsolta. Magyarország volt a monarchia harci akaratának és kitartásának legelső támasza, Magyarország volt a Monarchia politikailag erősebb fele. A monarchia már a világháború alatt sem állhatott volna meg Magyarország nélkül. A világháború alkonyán pedig már csak Magyarország képviselt erőegységet. Ezért minden katonai erőfeszítésnek Magyarország védelmére kellett volna irányulnia. A nagy haderő azonban szinte megbabonázott állapotban várt az olasz fronton és ahelyett, hogy a megvédelmezendő területekbe visszasietett volna, ami közvetlenül október 20-a után, bár igen nagy anyagveszteséggel, de még tűrhető rendben – és bizonyára hasonlítatlanul jobb fegyelemben, mint 10 nappal később az ellenség nyomása alatt – megkezdhető lett volna, megérthető okok nélkül elfogadta az utolsó csatát, amelynek elvesztése alig lehetett kétséges. Csatavesztés a fegyverszünet és béketárgyalás előtt csak hátrányos lehetett.

November elsején jutottak hadvezetőségünk tudomására az október végén kért fegyverszünet megalázó feltételei. Az antant nem kívánt kevesebbet, mint a teljes leszerelést, a tüzérségi anyag felének átadását stb., és az átvonulási jogot a monarchia területén az antant-csapatok számára. Mindezt a hadvezetőség kénytelen volt november 3-án elfogadni, már csak azért is, mert a monarchia darabokra való oszlása ekkor már megtörtént és mert a magyar forradalmi kormány szomorú emlékezetű hadügyminisztere a magyar csapatok fegyverletételét követelte.

Az olaszok azonban a fegyverszünetet az elfogadás után csak 36 órával léptették életbe, aminek az lett az eredménye, hogy gyanútlan csapataink és hadtápalakulásaink jelentékeny része – több százezer fő – foglyul esett.

A balkáni arcvonalon már a magyar forradalmi kormány kötött fegyverszünetet Franchet d’Espèrey seregével, egész feleslegesen, minthogy az olaszokkal kötött megállapodás minden arcvonalra kiterjedt. Franchet d'Esperay aztán Horvát-Szlavonországnak teljes átadását, a Bácskának, a Bánátnak és Erdély déli felének kiürítését, valamint Mackensen havasalföldi seregének internálását követelte, ha ez magyar földön való átvonulása folyamán november 20.-ig az országot el nem hagyja.

A világháború után az ország még elegendő nyersanyaggal rendelkezett ahhoz, hogy tekintélyes védősereget tarthasson. Csak arra utalok, hogy a Károlyi-kormányzat több havi rombolása és területfeladása (tehát hadianyagvesztesége is) után a bolseviki uralom 1919 márciusa után, rövid idő alatt még 6 hadosztályra és 3 dandárra tagozott 110 000 főnyi haderőt tudott összeállítani, felszerelni, új ruhába öltöztetni és erős tüzérséggel felfegyverezni. Voltak repülőalakulatai és 30 és feles mozsarai.

Ha ezt a szervezési munkát nemzeti alapon álló kormányzat 1918 novemberében végzi el, akkor Magyarország mindhárom ellenfelével szemben elegendő és jó haderőt tud állítani. Semmi esetre sem szorul mai szűk határai közé. Vajon mikor tér vissza az 1918 végén elmulasztott kedvező alkalom?”

[link]



márc. 14. 14:42
A kérdező szavazást indított:
Segítségével ma egy nagyobb területű magyar hazában élhetnénk.
Ő sem győzhetett volna a túlerő ellen.
Vele megőrizhető lett volna a 325000 km2-es ország területi egysége.
Egyéb, éspedig: (lentebb leírva)
6 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
84%
Lehetséges, Stromfeld Aurél egy professzionális tábornok volt. Hadászati csúcs eredmény volt, amit a Felvidéken csinált. Az egyetlen tábornok akit nem mertek leváltani mert nem volt komcsi. Ő volt a magyar Guderian vagy Manstein vagy Bock. A komcsi tábornokok viszont rendkívül rosszak voltak, ezért vesztettünk a többi fronton.
márc. 14. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Eredményeket el tudott volna érni, de a győzelmet sajnos nem. A magyar hadsereg, hátország addigra teljesen kifáradt - ez okozta a vereséget. Ha - teoretikus - teszem fel Stromfeld irányít és mégis sikerül megállítani a románokat, de szívjuk a fogunkat, hogy márpedig nem írjuk alá a Trianoni diktátumot akkor az Antant besegített volna a szerbeknek, románoknak. S ha már itt vannak akkor pláne móresre akartak volna minket tanítani a kecmecedésért - még több területet vesznek el.
márc. 14. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

#2.: "Ha - teoretikus - teszem fel Stromfeld irányít és mégis sikerül megállítani a románokat, de szívjuk a fogunkat, hogy márpedig nem írjuk alá a Trianoni diktátumot akkor az Antant besegített volna a szerbeknek, románoknak."


És mennyi Antant katona vállalta volna, hogy cseh, román és szerb érdekekért vérzik egy velük nem is ellenséges ország ellenében?

A törököknél sem volt így, pedig velük volt közvetlen összetűzés az I. világháborúban, mint önálló hadviselő országgal.

márc. 15. 13:50
 4/10 anonim ***** válasza:
#3 utánpótlást, felszerelést küldtek volna - abból bőven volt felszabaduló mennyiség a Vh. után az Antantnál - mi viszont üresre futottunk volna belőle. Szép dolog a hősiesség, de biz' többet számít a lövegek, géppuskák száma meg a hozzá tartozó lőszermennyiség.
márc. 15. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

#4.: mi is küldtünk több vagonnyi hadianyagot a Szovjet-Oroszország ellen harcoló lengyeleknek 1920-ban, tehát volt miből.

És minél nagyobb területet sikerül megtartanunk, annál életképesebb az ország és annak hadiipara is, mert több nyersanyag és katonának való ember áll rendelkezésre.

márc. 15. 16:54
 6/10 anonim ***** válasza:
#5 ha olyan über jól álltunk volna hadianyagban, ellátásban, élőerőben akkor megfogtuk volna a románokat, de mint tudjuk nem így történt.
márc. 15. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

#6.: Vezetésben nem álltunk jól, ugyanis nem volt, aki honvédő harcba hívja a társadalmat és megszervezze az ellenállást, teccik érteni?

Ugyanis hiába minden, ha tálcán kínáljuk a bevonuló ellenségnek az országot, mert a románok is olyan gyülevészek voltak, hogy fosztogatással tudták csak ellátni magukat az országunkon belül.

márc. 15. 17:06
 8/10 anonim ***** válasza:
#7 hat év háború után szerintem a legrátermettebb szónok se tudta volna harcba hívni a háborúba belefáradt, gazdaságilag megroggyant lakosságot. S akkor se mentünk volna sokra, a "nagyok" lepacsizták a sorsunkat, nem hagyták volna hogy egy aprócska ország kecmeckedjen velük.
márc. 15. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

#8.: Pedig azok igenis mentek volna harcolni, akiknek fontos volt a hazájuk területi egysége, annak jövője, vagy éppen saját bőrükön tapasztalták már a bevonuló cseh-román-szerb hordák kegyetlenségeit, fosztogatásait, és egyáltalán nem akartak az államhatár túloldalára kerülni vagy éppen annak közelébe.

A másik, hogy a nyugatiaknak vajon miért lett volna fontos még Magyarország ellen is harcolni csak azért, hogy a szomszédainak juttasson belőle területeket?

márc. 16. 11:58
 10/10 anonim ***** válasza:
#9 amiért intervenciós csapatokat raktak partra Törökországban az I. Vh. idején, meg számtalan más helyen, vagy amiért eltángálták a szerbeket is Koszovó miatt. A "nagyok" nem szeretik ha kekeckednek velük, mert ragadós a példa. Ha egyszer eldöntöttek valamit és egy kis ország nem tartja magát a diktátumukhoz akkor odab.sznak.
márc. 16. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!