Miért nehéz lelőni a Storm Shadow rakétát?
Hangsebesség alatti cirkálórakéta nem egy Kindzsál rakéta 10 mach sebességgel, ennek ellenére úgy repül át az orosz légvédelem felett mint ha az ott se lenne.
Mert nem rakéta, hanem robotrepülő. A különbség az, hogy nem egy magas, jól követhető ballisztikus ívben repül, amire a légvédelmeket tervezték. Hanem alacsonyan, a földfelszín felett 30-40 méterrel, ahol a radarok nem nagyon látják. Ráadásul "lopakodó" is, még az eleve nem nagy méretéhez képest is alacsony radarkeresztmetszettel rendelkezik.
Nem, azért nem egy lelőhetetlen fegyver, de nem is kirakatfegyver, mint az orosz "wunderwaffék" többsége. Egyetlen hátránya, hogy drága. Nem éri meg egy hadihajónál, lőszerraktárnál, vagy stratégiailag fontos hídnál kisebb célpontra elpazarolni.
" Egyetlen hátránya, hogy drága. Nem éri meg egy hadihajónál, lőszerraktárnál, vagy stratégiailag fontos hídnál kisebb célpontra elpazarolni."
Ez csak az adományozó országot érinti, az ukránok grátisz kapják, ezért legalább a felét nem ilyenekre füstölik el. Annyit azért még hozzátennék, hogy programozható a repülési pályája, képes több száz km-es kitérőket tenni hogy elkerülje a légvédelmi állásokat. Jelenleg úgy alkalmazzák, hogy az amcsik felküldenek pár global hawkot megfigyelésre, közben az ukránok indítanak egy tucatnyi filléres drónt a Krím félszigetre. Az oroszok szépen lekapdossák a nagyját, közben felfedik a légvédelmi ütegek helyzetét. Másnap szoktak menni a stromok, figyelembe véve hol vannak a gyenge pontok. Elég drága mulatság, mivel a ruszkik kb a felét még szállítás, deponálás közben elpusztítják, a maradék felét azért leszedi a légvédelem, úgyhogy kb 4:1 aránnyal számolhatunk cél/rakéta viszonylatban. Most már azért látszik, hogy fogyatkoznak a készletek, úgy minta patriotból, már nem vetnek be belőle olyan sokat mint az elején. Jók ezek a hitech cuccok, csak az a baj velük, hogy nem lehet tömeggyártani őket, és baromi drágák. Nem tudom mennyi a gyártási kapacitás, de megkockáztatom, hogy nem több havi 20-30 db-nál, és a mai helyzetben nem csak az ukránokra kell gondolni.
Cirkáló rakétákat radarral nehéz bemérni is ahogy felettem írták az okokat. Flir optikai vezérlésű egységek tudják hatékonyan bemérni ezeket . Ilyen egységek például a pantsir, tor stb.
A videón egy s400 as látható az radar vezérlésű
"valamiért"
A teljes NATO felderítés 0-24-ben nekik dolgozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!