Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha Amerika sokkal keményebben...

Ha Amerika sokkal keményebben lép fel Oroszország visszaszorítására vagy ha barátságosabb, kompromisszumkészebb, együttműködőbb Oroszországgal, akkor elkerülhető lett volna a háború?

Figyelt kérdés

Például, ha 2008-ban nem csak meghívják Ukrajnát a NATO-ba, hanem az amerikai hadsereg gyors bevonulásával megkezdik a védelmi vonalak kiépítését, felfegyverzik Ukrajnát, amerikai támaszpontokat létesítenek Kijevben, Odesszában, Harkovban...a Krím kivételével ellenőrzésük alá vonják Ukrajnát (a Krímben nagyszámú orosz katona állomásozott a hadiflottával együtt, így ilyen esetben valószínűleg már 2014 előtt elcsatolta volna a félszigetet Oroszország Ukrajnától).

Másik lehetőség, ha fenyegetés helyett baráti politika kerül előtérbe. Leállítják a NATO terjeszkedését a posztszovjet térségben, Amerika megígéri, hogy a jövőben betartja a nemzetközi jogot, együttműködésre törekszik a nemzetközösséggel, nem hoz unilaterális döntéseket, a nemzetközi szervezeteken belül, ENSZ-ben, IMF-ben, WTO-ban próbálja rendezni a konfliktusokat. Ukrajnára nyomást gyakorolnak, hogy vegyen vissza a szélsőséges nacionalista politikából és tartsa tiszteletben a kisebbségi jogokat.



jan. 19. 23:14
A kérdező szavazást indított:
Igen, az USA megakadályozhatta volna az ukrajnai háború kirobbanását, eszkalációját.
Nem,ez elkerülhetetlen volt.
Talán, nem tudhatjuk, de Amerika, a NATO megfelelő külpolitikát folytat(ott), így volt a legjobb.
14 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
33%

"hanem az amerikai hadsereg gyors bevonulásával megkezdik a védelmi vonalak kiépítését, felfegyverzik Ukrajnát, amerikai támaszpontokat létesítenek Kijevben, Odesszában, Harkovban..."


Ez biztosan nem segített volna, mert ez egy trigger az orosz nukleáris doktrinában.

Obamának keményebben kellett volna fellépnie 2014-ben, ahogy az európai vezetőknek is, de pudingok voltak mind.


"Másik lehetőség, ha fenyegetés helyett baráti politika kerül előtérbe."


Ez volt előtérben, Putyinnak mégsem volt jó. Pl a mostani háború előtt is kinyalta a s3ggét az amerikai diplomácia és számított?


"Leállítják a NATO terjeszkedését a posztszovjet térségben"

Ez nagy segítség lett volna nekünk, akik egy esetleges orosz befolyás elől menekültek a NATOba, ahogy tették volna az ukránok is.

jan. 19. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 PMC Wagner ***** válasza:
25%

"Ez volt előtérben, Putyinnak mégsem volt jó. Pl a mostani háború előtt is kinyalta a s3ggét az amerikai diplomácia és számított?"


Kinyalta? Lényegében megszűnt a diplomáciai kapcsolat a két ország közt 2021 óta. Ami rosszabb hogy ukrajna is ugyan ezt csinálta.

jan. 20. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Ukrajna azért is volt nehéz helyzetben, mert volt egy 8 milliós orosz kisebbség az országban, sok helyen egy tömbben, többségben és a Krímen állomásozott 30 ezer orosz katona 4-5 bázison, a Fekete-tengeri Flotta bázisa pedig hagyományosan Szevasztopol.


Így számukra eleve jóval kockázatosabb volt egy olyan nacionalista, oroszellenes politika felvétele, mint amit a számukra kedves, minta Lengyelország képviselt.


Ukrajnával kapcsolatban Németország és Franciaország is sokáig óvatosabb volt a NATO-ban, ők az USA-val, Nagy-Britanniával ellentétben szerettek volna jó kapcsolatokat Oroszországgal, nem akarták megharagítani, gazdasági előnyökre is számítottak.

jan. 20. 00:22
 4/7 anonim ***** válasza:
57%

"Pl a mostani háború előtt is kinyalta a s3ggét az amerikai diplomácia és számított?"

Én sem láttam / látom ezt a nagy kedvességet az USA részéről, Putyinnak épp abból lett elege hogy a diplomáciai egyeztetések és az erőfitogtatás, nyomásgyakorlás sem vezetett eredményre.

"Ez nagy segítség lett volna nekünk"

Hogy jövünk mi a képbe? Mi már NATO tagok vagyunk, a kérdező pedig a NATO terjeszkedésének leállítását vetette fel, ami minket így már nem érint.

"akik egy esetleges orosz befolyás elől menekültek a NATOba, ahogy tették volna az ukránok is"

Csak az ukránok nem voltak abban a helyzetben, hogy ezt megtehessék.

Szerintem is el lehetett volna kerülni ezt a háborút, ha Ukrajna vállalja hogy az orosz érdekszférába tartozik, és nem lesz belőle NATO és EU tag. Persze lehet okoskodni hogy elegük volt az orosz befolyásból, meg mi is tudjuk milyen az orosz érdekszféra, de mégis jobban jártak volna vele, mint egy háborúval. Így most valóban nincsenek orosz befolyás alatt, cserébe az országuk legiparosodottabb és legsűrűbben lakott régióit megszállás alatt tartják és emiatt a másik oldalhoz sem tudnak csatlakozni, így két szék között a földre huppantak. El lett rontva a külpolitika ukrán és nyugati részről is, alábecsülték Oroszországot.

Nem Oroszország katonai erejét, hanem Putyin elszántságát. Nem gondolták át eléggé és nem mérték fel helyesen hogy Putyin meddig hajlandó elmenni Ukrajna "semlegességéért". És bizony a helyzet azt mutatja, hogy bármeddig. Szerintem ha ezt az USA már 2014 előtt tudja, akkor elengedte volna Ukrajnát, mert ez az USA számára is jelentős kockázat.

jan. 20. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Ukrajna számára szerintem az lett volna az ideális, ha a katonai semlegességet választja, de gazdaságilag az EU-hoz próbál inkább közeledni.

A kisebbségeket pedig békén hagyják, nem erőltetik a centralizált homogén ukrán nemzetállam kialakítását.

jan. 20. 00:41
 6/7 anonim ***** válasza:
49%

Jajj srácok, legalább ne hazudjatok már.


"Lényegében megszűnt a diplomáciai kapcsolat a két ország közt 2021 óta."

"Én sem láttam / látom ezt a nagy kedvességet az USA részéről"


[link]


De Putyin és Biden 2021 júnuusában személyesen is találkozott Genfben. Lavrov és Blinken találkozott 2022 januárjában is, de volt egyeztetett időpontjuk február végi találkozóra is:


[link]


Ezeken felül volt egy rakás egyéb egyeztetés ahol meghallgatták az oroszok minden óhaját,emlékszünk Lavrov át is adta Putyin irreális követeléseit. Ilyen amikor nincs diplomáciai kapcsolat.

Apropó, ez a háború 2014-ben indult a Krímmel,igaz?


"Hogy jövünk mi a képbe? Mi már NATO tagok vagyunk, a kérdező pedig a NATO terjeszkedésének leállítását vetette fel, ami minket így már nem érint."


Mit követelt Putyin 2021-ben? NATO vissza a '97 előtti állapotba. Attól függ, honnan nézzük a NATO terjeszkedését: 1997-től, 2014-től vagy 2022-től. Mikor terjeszkedett a NATO kelet felé utoljára? ( vagyis mikor vettek fel keleti jelentkezőt) 2004-ben, azaz 20 éve. Putyin bátyátokat melyik terjeszkedés zavarta 2021-ben? :)


"Szerintem is el lehetett volna kerülni ezt a háborút, ha Ukrajna vállalja hogy az orosz érdekszférába tartozik, és nem lesz belőle NATO és EU tag."


Azaz ha mindenki becsicskul minden fenyegetésnek akkor minden jó lesz. Mi becsicskultunk már többször is és ahogy írtad: "meg mi is tudjuk milyen az orosz érdekszféra". Az ukránoknak meg ismétlés a tudás anyja...


Az oroszokat nem tutujgatni kellett volna, hanem rendesen orrbab@szni mint ahogy Vietnam csinálta Kínával és akkor most nem itt tartanánk.

jan. 20. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Kérdező:

"Ukrajna azért is volt nehéz helyzetben, mert volt egy 8 milliós orosz kisebbség az országban, sok helyen egy tömbben"


Jaja, olyan helyeken mint Avdiivka vagy Bahmut, Mariupol. Nekik baromi nagy segítség volt Putyin elmúlt 10 éves tevékenysége.


"Így számukra eleve jóval kockázatosabb volt egy olyan nacionalista, oroszellenes politika felvétele"

Ha megnézed a 2019-es választások második fordulóját:


[link]


Csak Zselére voksoltak a keleti területeken is, miután az első fordulóban Bojko kiesett.

jan. 20. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!