Mi lesz, ha Zelenszkij mégsem lesz képes legyőzni Oroszországot a NATO fegyvereivel sem? Lehet, hogy hajlandó lesz belemenni a béketárgyalásokba?
Terjednek olyan hírek, hogy tavaly az USA és Nagy-Britannia akadályozták meg, hogy Ukrajna békét kössön Oroszországgal, véget érjen a háború, de ez közvetlenül biztosan történt meg.
A Nyugat elkötelezett Ukrajna mellett és az USA, nyugat-európai vezetők is világosan közölték, hogy a háború folytatása Ukrajnán múlik, nekik kell eldönteni, hogy meddig akarják folytatni. A nyugati vezetők nem fognak nyomást gyakorolni Zelenszkij elnökre sem a háború folytatása, sem a háború leállítása érdekében. Egyedül az eszkaláció van kizárva Nyugaton, sem az USA, sem Nagy-Britannia, sem Németország, sem Franciaország, de még Lengyelország sem fog katonákat küldeni Ukrajnába, ezt a háborút az ukrajnaiaknak kell megvívni.
Jelenleg egyik fél sem mutatott semmiféle hajlandóságot béketárgyalásokra, az oroszok sem. Úgyhogy innentől teljesen értelmetlen a kérdés. Nem lehet úgy békét kötni, ha a másik fél nem akarja.
De a kérdéssel egy másik problémám is van: legyőzni Oroszországot? Mit jelent az, hogy legyőzni? Elfoglalni Moszkvát? Kisöpörni minden orosz katonai alakulatot az ukrán területekről tartósan? Reális esély nyilván nincs egyikre sem, de jól láthatóan Oroszország sem képes elérni a céljait.
Nekem az a tippem, hogy ezt a konfliktust majd Putyin utódja fogja lezárni. Putyin már annyira belelovalta magát ebbe a kalandba, hogy nem tud belőle jól kijönni.
Mindenki tudja, hogy az oroszok a békét fegyverkezésre majd a háború újraindítására használnák.
Így nincs értelme békének velük.
KB úgy lehetne béke, ha Ukrajna NATO tag lesz.
Az oroszokat meg leválasztják a civilizált világről egy több 100km és NATO által örzött 5 méter magas fallal.
Félelmetes butaság terjed arról hogy Ukrajna le akarja győzni Oroszországot.
Meg akarja védeni a szuverenitását. Aminek elvesztést ukránoknál sajnos valós veszély a ruszkik által, Orbán propagandájával szemben itthon.
A kérdésedre nincs egyértelmű válasz, mert a helyzet folyamatosan változik, és sok tényezőtől függ. Az alábbiakban összefoglalom, hogy mit tudok a Zelenszkij és Oroszország közötti kapcsolatról, a NATO szerepéről, és a béketárgyalások esélyeiről.
- Zelenszkij 2022-ben került hatalomra, és azzal a céllal indult, hogy békét teremtsen a kelet-ukrajnai konfliktusban, amely 2014 óta tart, és több mint 13 ezer ember halálát okozta¹.
- A konfliktusban Oroszország támogatja a szakadár területeket, amelyek elszakadni akarnak Ukrajnától, és közelebb kerülni Moszkvához. Oroszország állítólag fegyverekkel, katonákkal és pénzzel segíti a lázadókat, és 2014-ben annektálta a Krím-félszigetet¹.
- Zelenszkij több alkalommal is tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és megpróbált megállapodni a tűzszünetről, a foglyok cseréjéről, és a területi rendezésről. A tárgyalásokat a normandiai formátumban folytatták, amelyben Németország és Franciaország közvetített².
- A tárgyalások azonban nem hoztak áttörést, és a konfliktus továbbra is fennáll. A felek gyakran vádolják egymást a tűzszünet megsértésével, a provokációkkal, és a békefolyamat akadályozásával².
- Zelenszkij többször is kifejezte, hogy Ukrajna csatlakozni szeretne a NATO-hoz, és ezzel biztosítani szeretné országa biztonságát és szuverenitását. A NATO támogatja Ukrajna euroatlanti integrációját, és katonai, politikai és gyakorlati segítséget nyújt neki³.
- A NATO azonban nem ígért tagságot Ukrajnának, és nem kíván beavatkozni a konfliktusba. A NATO vezetői azt szeretnék, ha Zelenszkij folytatná a béketárgyalásokat Oroszországgal, és megoldaná a belső reformokat, amelyek szükségesek a NATO-követelmények teljesítéséhez⁴.
- Oroszország viszont ellenségesen tekint a NATO-ra, és fenyegetőnek tartja, ha a szövetség bővítené jelenlétét a régióban. Oroszország figyelmeztette, hogy ha a NATO fegyverekkel látja el Ukrajnát, vagy bevonja a konfliktusba, akkor az súlyos következményekkel járhat⁵.
- A jelenlegi helyzet tehát nagyon bonyolult és kiszámíthatatlan. Nem tudni, hogy Zelenszkij képes lesz-e legyőzni Oroszországot a NATO fegyvereivel, vagy hogy hajlandó lesz-e belemenni a béketárgyalásokba. Mindkét lehetőségnek megvannak a maga kockázatai és előnyei. A legfontosabb az lenne, hogy a felek megtalálják a közös érdekeiket, és elkerüljék az újabb erőszakot.
Zelenszkij nem fog soha tárgyalni és vele sem akar senki az oroszok részéről, de egyre jobban előtérbe kerül Zaluzsnij, már sokkal népszerűbb Zelenszkijnél és ő tárgyal mind a keletiekkel, mind a nyugatiakkal.
Zelenszkij nem akkora nagy ember a világpolitikában, hogy ne lehetne talonba tenni, sőt, abból sejthetjük majd a változást, hogy valakit a helyére tesznek, mert az igazi alku az USA és a Ruszkik között zajlik majd le.
Ukrajnának el kell engednie az elcsatolt megyéket és nem lehet NATO tag, ez volt az oroszok fő feltétele egy tűzszünethez Putyin szerint már egy éve, de lehet, hogy újabban vannak más szempontok is, de akárhogyan is, azt már nem Zelenszkijjel fogják majd megtárgyalni.
https://www.youtube.com/watch?v=HUtnGrVAswQ
https://www.youtube.com/watch?v=5oP45teyoSQ
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!