A gázai alagútrendszerek felszámolásában mi olyan nagy dolog? Gyerekjáték, nem?
#7 a talajradar csak homogén talajszerkezet mellett működik (úgy-ahogy), de ugyebár látjuk a Mexikói - USA határon is hogy azért nem olyan egyszerű az alkalmazása a gyakorlatban.
Egy városi terepen ahol tele van a felszín alatt minden közmű vezetékekkel, csatornákkal, szerelőaknákkal ÉS inhomogén szerkezetű a talaj, mindenféle mélységű, szerkezetű szilárd útburkolat borítja semmit sem ér. Nem lehet légkalapáccsal, markolókkal felszedni minden m2 útburkolatot, hogy végig talajradarozzák nincs-e alagút az utca két oldalán szomszédos épület között.
Egy valamit lehet tenni az elhárítására: figyelni a felszíni mozgást. Ahol olyan személy bukkan fel ahol annak nem kellene ott lennie, nagy a mozgás ki-be egy épületből ott érdemesebb jobban szétnézni. Apró színes (ezt megtapasztalták Fallúdzsában is), az utoljára behúzódók előszeretettel raknak robbanóanyagot is a túloldalra és amikor kinyitják az adott csapóajtót akkor azt kinyitó repül 20 métert (fej, karok és lábak nélkül).
Figyelj kérdező!
Apámtól tudom (67 - 68 - ban szolgált Vietnamban) hogy az alagútrendszer ellen nem lehet eredmémyesen harcolni.
Apámék se tudtak.. pedig a az amerikai hadvezetés később a gyalogságnál spec. egységeket képezett ki a vietkongok elleni harcra az algútrendszerekben. Apám ilyen egység tagja volt.
Alagutat így is csak akkor találtak, ha tudták hol keressék, mert valaki megmondta, vagy valamilyen földalatti bunkert talált a járőrcsapat és azok szóltak az ilyen spec. egységeknek.
Ezek a dzsungel alatt több száz kilométerre húzódtak és ágaztak el minden irányba, helyenként szoba nagyságú termekkel - parancsnoki központokkal - kiépítve föld alatt. Az alagutak ki - és bejáratait külön is elfedték álcahálóval vagy növényzettel, hogy a magasból se lehehessen látni, így ne tudják őket bombázni.
Ha találtak alagutat, volt, hogy több napig is lent voltak a vietkongokra vadászva...
Szerintem Giap tábornok hatalmas találmánya volt ez. Pedig a vietkong még sorakozni sem tudott rendesen, mégis eredményes háborút vívtak a franciák, később az amerikaiak ellen.
Vietnam - i háború lassan 50 éve volt. Azóta csak fejlődött a technika.
Az a nép, aki a gerillaharcra szakosodott, szerinted nem tudja, hogy kell eredményesen védekezni a lángszóró vagy a mérges gáz ellen?
Ja, ezekkel a "megoldásokkal" apámék is próbálkoztak, de már náluk sem működték ....
Az alagút lényege: az elrejtőzés. Igazából egy olyan föld alatti rejtekhely, fedett állás, aminek több kijárata van. Pont azért teszik a föld alá, hogy ne lehessen felderíteni, el lehessen rejteni.
Nem a fizikai felszámolása a nagy truváj (azt elintézi némi robbanóanyag, 1-2 termobarikus töltet) hanem a felderítése, felfedezése.
13/Mondjuk vegyi-gáztámadással lehet ellene védekezni,de elég brutális.
Lásd első VH idején a lövészárok elleni támadások,de utánna ezek használatát be is tiltották.Lehet Gázában is gáz lesz?
#14 vegyi fegyvert nem fog Izrael bevetni mert azzal a nyugati közvéleményt (ahonnan a zseton, utánpótlás jön) totálisan maga ellen hangolná.
Könnygázt be lehet vetni, de túl sok értelme nincs. Elég az alagútba berakni egy belső záróajtót (pontosabban szűkíteni egy ponton, oda pár deszka, vizesrongy és kész) s máris nem fogja az egész alagutat elárasztani a gáz. Ami viszont meg probléma a behatoló egységeknek is, mert gázmaszkban kell majd bemenniük s abban figyelni a kb. bárhova elrejtett robbanószereket, aknákat, csapdákat.
A Hamasz állítólag nagyon felkészült erre az izraeli válaszlépésre,és úgymond "várunk titeket"-szlogennel biztatja is a behatolást az övezetbe.
A Hezbollah csak annyi közölt egy cikkben,hogy a Hamasz semmit nem gyengült eddig meg,minden a tervek szerint megy.Az alagutak,főleg ha tele vannak túszokkal mindenképpen egy veszélyes terep,ahova nem lehet tankokkal bemenni, ide élőerő kell,ami Izraelnek is egy fájó pontja lehet a gázai akcióban.
Az USA is felhívta a figyelmét Izraelnek arra,hogy a behatolással talán egyenlőre még jobb lett volna várni.Levegőből nem lehet egy területet birtokba venni, és tankokkal is nehéz romvárosban eredményesen harcolni, ez nem tankoknak való terep, ahol rengeteg a sunyi mesterlövész, csapda akadály, nem beszélve az ellenség mellet szól az óriási helyismeret is.
"tankokkal is nehéz romvárosban eredményesen harcolni"
És miért is kéne harcolni? Az nem elég, ha rommá lövik és kész, annyi volt a történet?
Mert különben nem találják az ellenséget meg.
Mindenhol megbújnak.Házról házra kell megvívni mindent,ahogy negyvenötben
málunk is történt.Emberáldozattal jár,nem kevéssel!
#17 nem a túszok jelentik a legnagyobb bibit, hanem az alagutakban elrejtett robbanószerkezetek. Anno a Vietkong is "kedveskedett" ilyesmivel, volt ott minden taposóakna, buktatódrótos akna, de szimpla gödör is aminek az alján kihegyezett bambuszlándzsák várták az oda bemerészkedőket + oldalágak, rejtett lőállások, illetve eleve olyan csalialagutak amit csak azért csináltak, hogy a felszámolási csoport bemenjen és rájuk robbantsák az egészet.
A modern technikának "hála" még ennél is kifinomultabb eszközök lesznek, kamerák, mozgásértékelők amiket lehetetlen kiszűrni a terrorista meg akár kilométerekről figyeli bementek-e és már robbant is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!