Min múlik, hogy a háborúkat, határváltoztatásokat, szeparatizmust támogatják az országok, nagyhatalmak vagy sem? Az összevisszaságban hogyan lenne fenntartható a nemzetközi rend, szabályokon alapuló nemzetközi kapcsolatok?
- Amikor India megtámadta Pakisztánt és elszakították Kelet-Pakisztánt, létrejött Banglades, akkor Kína kivételével ezt mindenki támogatta, elismerte. Később Pakisztán és így Kína is megbékélt a helyzettel.
- Amikor Törökország megtámadta Ciprust, létrehozták az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot, akkor azt senki sem ismerte el. Még ENSZ BT határozat is született, hogy nem szabad elismerni.
- Izrael elcsatolta, annektálta a Golán-fennsíkot Szíriától, de ezt csak az USA ismeri el. Még az egyébként szintén Izrael-párti EU, Németország, Magyarország, Lengyelország sem támogatja a nemzetközileg elismert országhatárok erőszakos, egyoldalú megváltoztatását. Kelet-Jeruzsálem izraeli annexióját is csak az Egyesült Államok támogatja.
- Marokkó megszállta és annektálta Nyugat-Szaharát. Ezt is csak az USA és Izrael ismeri el, bár egyre inkább hajlik rá Franciaország is.
- A NATO Szerbia elleni háborúja és Koszovó elszakítása is megosztotta a nemzetközösséget. A nyugati nagyhatalmak, USA, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország támogatták, a keleti nagyhatalmak Oroszország, Kína, India ellenezték. A nemzetközösségben is kb. fele-fele arányban oszlanak meg a támogatók-ellenzők.
- Abházia és Dél-Oszétia elszakítása Grúziától, a tartományok független államiságának megteremtése is megosztó volt. Oroszországot ebben csak néhány szövetségese támogatta. Később a Krím elszakítását Ukrajnától még kevesebb ország ismerte el, a nemzetközösség túlnyomó része elítélte a népszavazást a terület státuszáról.
- Iraktól Kurdisztán akart függetlenedni, függetlenségi népszavazást tartani. Valamiért a terület elszakadását, Irak megcsonkítását egy nagyhatalom és regionális nagyhatalom sem támogatta, egyedül csak Izrael.
- Oroszország 2022-ben újabb ukrán területeket annektált, de ezt senki sem ismeri el Oroszország részének (talán csak Észak-Korea).
Nemzetközi jog (nem polgárjogi értelemben, mert az más) = a nagyhatalmak, az erősek által leírt szabályrendszer, hogy valamiféle jogszerűségi látszatot keltsenek a tetteiknek. Leginkább "befelé" szóló kommunikáció, mert azt mégsem mondhatják az állampolgáraiknak, hogy mi kérem most X országot jól megszálljuk mert van kőolaja.
A fentiekből kifolyólag bármikor átírható, módosítható a saját érdekeik szerint. Beavatkozási alapot meg mindig fognak találni / csinálni.
Az hogy melyik fél, hogy ismeri el / nem ismeri el - a saját stratégiai érdeke függvénye (a beavatkozó, abból hasznot húzó fél szerint jogos, a másik oldal meg ellenzi, kivéve ha valamilyen "kapcsolt" deal keretében jól leboltolják egymás között és a másik oldal szimplán csendben marad).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!