Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Min múlik, hogy a háborúkat,...

Min múlik, hogy a háborúkat, határváltoztatásokat, szeparatizmust támogatják az országok, nagyhatalmak vagy sem? Az összevisszaságban hogyan lenne fenntartható a nemzetközi rend, szabályokon alapuló nemzetközi kapcsolatok?

Figyelt kérdés

- Amikor India megtámadta Pakisztánt és elszakították Kelet-Pakisztánt, létrejött Banglades, akkor Kína kivételével ezt mindenki támogatta, elismerte. Később Pakisztán és így Kína is megbékélt a helyzettel.

- Amikor Törökország megtámadta Ciprust, létrehozták az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot, akkor azt senki sem ismerte el. Még ENSZ BT határozat is született, hogy nem szabad elismerni.

- Izrael elcsatolta, annektálta a Golán-fennsíkot Szíriától, de ezt csak az USA ismeri el. Még az egyébként szintén Izrael-párti EU, Németország, Magyarország, Lengyelország sem támogatja a nemzetközileg elismert országhatárok erőszakos, egyoldalú megváltoztatását. Kelet-Jeruzsálem izraeli annexióját is csak az Egyesült Államok támogatja.

- Marokkó megszállta és annektálta Nyugat-Szaharát. Ezt is csak az USA és Izrael ismeri el, bár egyre inkább hajlik rá Franciaország is.

- A NATO Szerbia elleni háborúja és Koszovó elszakítása is megosztotta a nemzetközösséget. A nyugati nagyhatalmak, USA, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország támogatták, a keleti nagyhatalmak Oroszország, Kína, India ellenezték. A nemzetközösségben is kb. fele-fele arányban oszlanak meg a támogatók-ellenzők.

- Abházia és Dél-Oszétia elszakítása Grúziától, a tartományok független államiságának megteremtése is megosztó volt. Oroszországot ebben csak néhány szövetségese támogatta. Később a Krím elszakítását Ukrajnától még kevesebb ország ismerte el, a nemzetközösség túlnyomó része elítélte a népszavazást a terület státuszáról.

- Iraktól Kurdisztán akart függetlenedni, függetlenségi népszavazást tartani. Valamiért a terület elszakadását, Irak megcsonkítását egy nagyhatalom és regionális nagyhatalom sem támogatta, egyedül csak Izrael.

- Oroszország 2022-ben újabb ukrán területeket annektált, de ezt senki sem ismeri el Oroszország részének (talán csak Észak-Korea).



2023. okt. 7. 13:38
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Pillanatnyi politikai, gazdasági vagy ideológiai érdek. A joggal takarózás csak képmutatás.
2023. okt. 7. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nekem is úgy tűnik, hogy az országok, főként a nagyhatalmak nem akarják betartani a nemzetközi jogot, főként ha az ütközik az érdekeikkel, másoktól viszont elvárják, hogy tartsák azt tiszteletben.
2023. okt. 7. 13:55
 3/7 A kérdező kommentje:
Példák közül kimaradt, hogy érdekes módon Szudán etnikai elvek mentén történő felosztását, a fekete bőrű Dél-Szudán leválasztását, függetlenségét mindenki támogatta, a határok sérthetetlensége teljesen háttérbe szorult. Pedig korábban Afrika esetében is ehhez ragaszkodtak, bár ott tényleg egyáltalán nem vették figyelembe soha a nagyhatalmak az etnikai határokat az országhatárok meghúzásakor a 19-20. század során, így mondhatni ez is egy érdekes fordulat volt, eltávolodás a régi világrendtől.
2023. okt. 7. 14:00
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
3: Már Eritrea esetében is átszakadt ez a gát.
2023. okt. 7. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Eritrea külön gyarmati állam volt, csak a második világháború után valamiért Etiópiához csatolták, aztán mégis kivált Etiópiából.
2023. okt. 7. 19:50
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nemzetközi jog (nem polgárjogi értelemben, mert az más) = a nagyhatalmak, az erősek által leírt szabályrendszer, hogy valamiféle jogszerűségi látszatot keltsenek a tetteiknek. Leginkább "befelé" szóló kommunikáció, mert azt mégsem mondhatják az állampolgáraiknak, hogy mi kérem most X országot jól megszálljuk mert van kőolaja.

A fentiekből kifolyólag bármikor átírható, módosítható a saját érdekeik szerint. Beavatkozási alapot meg mindig fognak találni / csinálni.

Az hogy melyik fél, hogy ismeri el / nem ismeri el - a saját stratégiai érdeke függvénye (a beavatkozó, abból hasznot húzó fél szerint jogos, a másik oldal meg ellenzi, kivéve ha valamilyen "kapcsolt" deal keretében jól leboltolják egymás között és a másik oldal szimplán csendben marad).

2023. okt. 7. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Ja és van egy 3. eset is, amikor mindkét oldal azt mondja, hogy hát kérem ez csúnya dolog, de mivel stratégiailag semmi értékes nincs ott így inkább nagy ívben lepotty arra amit az adott országban történik. Lásd Ruanda, 1 milliós népirtás, tudtak róla, de tojtak rá mert semmi értékes nem volt az "akcióterületen".
2023. okt. 7. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!