Egy háborúban a lakosság köréből kikerült szabotőröket törvényes kivégezni?
Ha elfognak egy civilt aki szabotálni próbálja az ellenséges erőket, akkor rá milyen bánásmód vonatkozik a Genfi egyezmény alapján? Egyes helyeken azt olvastam hogy mivel nem hivatásos állomány tagja így kivégezhető akár azonnal, máshol viszont épp ellenkezőleg írták.
Most akkor melyik vonatkozik azokra akik a lakosságból gerilla taktikával harcolna az ellenség ellen? Illetve egy dolog hogy mi a törvény de többnyire mit szoktak tenni velük?
"Ha elfognak egy civilt aki szabotálni próbálja az ellenséges erőket, akkor rá milyen bánásmód vonatkozik a Genfi egyezmény alapján?"
Eleve hogy jön ide a genfi egyezmény? Az megvan, hogy az kizárólag katonákra és harci cselekményekre vonatkozik? A fegyveres terroristát mindenhol kivégzik hadiállapotban. Mert most itt mit takar ez a szabotálni akarja? Rájuk támad fegyveresen vagy járművel közéjük hajt, vagy robbantani próbál esetleg molotov koktélt dob. Mindenképp terrorizmus lesz és kivégzik.
#3: Aki fegyveres ellenállásban vesz részt, az nem civil.
Ha a szabotőr az ellenséges állam által elismert katonai egységhez tartozik és azt a ruházata alapján beazonosítható a fegyverét (ha van) nem rejtve hordja, akkor a Genfi Egyezmény kiegészítése alapján hadifogolynak kell tekinteni.
"Aki fegyveres ellenállásban vesz részt, az nem civil"
Es ha torlaszt epit az ellenseges harci jarmuveknek fegyver nelkul? :)
39F incel
Nyilván az adott ország jogrendje dönti el.
...viszont a történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy nem sokat gatyáznak a szabotőrökkel, hanem ha csak nincs rájuk szükség a propagandához, akkor eltakarítják őket.
Viszont a civil lakosság irtásának - még ha feltételezett, vagy valós szabotőrökről is van szó - elég rossz a nemzetközi sajtója.
"A fegyveres terroristát mindenhol kivégzik hadiállapotban."
Vannak országok akiknek partizán hagyományaik is vannak, és ott a partizánokat nem tekintik terroristáknak.
Viszont, ha az ellenség elfogta a partizánt, akkor kivégezte.
Elfogása esetén akkor jár neki hadifogoly státusz, ha a harci cselekményt harcos jogállásúnak tekinthetőként hajtotta végre. Egyébként semmi jóra sem számíthat.
Akkor tekinthető harcos jogállásúnak, ha elfogásakor viselte fegyveres erő (állam katonasága, felkelés milíciája) egyenruháját, nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy hitszegést követett el. Hitszegésnek tekintendő pl. ha bármikor is polgári, nem harcos minőséget színlelt.
A magyar jogba is így van becikkelyezve a Genfi Egyezmények.
"37. Cikk
A hitszegés tilalma
hitszegés tilalma
1. Az ellenséget tilos hitszegéssel megölni, megsebesíteni, vagy foglyul ejteni. Hitszegést képeznek azok a cselekmények, amelyek az ellenségben bizalmat keltve, őt - e bizalommal való visszaélés szándékával - abban a hitben tarják, hogy a fegyveres összeütközésekre vonatkozó nemzetközi jogi szabályok alapján védelem illeti meg. Többek között az alábbi cselekmények minősülnek hitszegésnek:
a) a megfelelő zászló kitűzésével fegyverszüneti tárgyalási szándék, vagy megadás színlelése:
b) sebesülés, vagy betegség miatti harcképtelenség színlelése:
c) polgári, nem harcos minőség színlelése:
d) védett helyzet színlelése az ENSZ vagy semleges, illetve az összeütközésben rész nem vevő más államok jelzéseinek, jelvényeinek, vagy egyenruháinak viselésével.
...
44. Cikk
Harcosok és hadifoglyok
...
7. A jelen Cikk nem kíván változtatni az államok azon általánosan elfogadott gyakorlatán, amely valamely összeütköző Fél állandó, egyenruhás fegyveres alakulatainál szolgáló harcosok egyenruhaviselése tekintetében kialakult.
...
47. Cikk
Zsoldosok
1. A zsoldos nem tekinthető harcosnak, vagy hadifogolynak.
"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!