Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A 30 éves háború kitörése és...

A 30 éves háború kitörése és lezajlása (1618-48) nélkül a török Magyarországról való kiűzéséhez is hamarabb kezdhettek volna hozzá az akkori nyugati hatalmak?

Figyelt kérdés

2023. jún. 5. 17:25
 1/6 anonim ***** válasza:
35%
A 30 éves háború lezárásában sokat "segített" a Habsburgokat fenyegető Oszmán birodalom. A vesztfáliai békében lett Erdély külön álló fejedelemség hivatalosan. Buda visszafoglalásánál 1686-ban például, amit a katolikus Pápa indított a Szent Ligában már katolikusok és protestánsok együtt vettek részt.
2023. jún. 5. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 kürasszír ***** válasza:
100%

# 1


Erdély az 1570-es speyeri szerződéssel vált formálisan önállóvá.


Erdély már 1645-ben, Linzben különbékét kötött a Habsburgokkal, ezzel kivált a harmincéves háborúból, így az 1648-as vesztfáliai béke aláírói között nem szerepelt.

2023. jún. 6. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


A Habsburgok fővezére, Wallenstein az esetleges győzelem után tervezte a török kiverését Magyarországról.


Aztán lett ami lett.


A harmincéves háború tovább növelte a már a tizenötéves háború (1591-1606) idejére kialakult nyugati haditechnikai és taktikai fölényt az oszmánokkal szemben.


Ez a korszak a nagy európai hadügyi forradalom időszaka, amelyből a török teljesen kimaradt, így hadserege az 1600-as évek derekára reménytelenül elavult a nyugati hadseregekkel szemben.

2023. jún. 6. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"a korszak a nagy európai hadügyi forradalom időszaka, amelyből a török teljesen kimaradt, így hadserege az 1600-as évek derekára reménytelenül elavult a nyugati hadseregekkel szemben."


Nem az ipari háttér hiányosságai miatt maradtak le?

2023. jún. 8. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 kürasszír ***** válasza:
100%

# 4


Ez egy összetett kérdés.


Az Oszmán birodalom lemaradását több tényezőre vezetik vissza a történészek.


Ezek:


1.) Keleties, despotikus hatalmi berendezkedés, amely a 17. századra már rendszerszinten sokkal gyengébb hatékonyságú volt, mint a sokkal potensebbé váló nyugat-európai állami adminisztrációk.


2.) Teljes kimaradás az európai kulturális-tudományos forradalomból.

Ennek katalizátora Európában a könyvnyomtatás elterjedése volt. Gutenberg 1440-ben fedezte fel a könyvnyomtatást, de az első oszmán-török nyomda csak 1727-ben alakult meg. Vagyis a törökök majd 300 éves késésben voltak a könyvnyomtatásban. A könyvnyomtatás az európai kulturális-tudományos forradalom legfontosabb katalizátora, mert a könyveket és nyomtatványokat filléres tömegcikké tette. Az Oszmán Birodalomban azonban nyomdák hiányában, az ott kézzel másolt könyvek a 18. század végéig az átlagember számára megfizethetetlen luxuscikknek számítottak.


3.) Az oszmán haditechnikai, katonai lemaradás döntően az 1.) és 2.) pontban foglalt okok következménye.


Egyébként az oszmánok a haditechnika fejlesztésében már a korábbi időszakban is nyugat-európai segítségre szorultak. Például a méltán híres oszmán tüzérség folyamatosan nyugat-európai szakemberekre szorult, hiszen az 1456-os nándorfehérvári csata során is döntően keresztény német zsoldosokból állt s török tüzérség tisztikara. Konstantinápoly 1453-as ostromakor pedig egy magyar, Orbán mester irányította a török tüzérséget. Az oszmánok folyamatosan vásároltak nyugat-európai lőfegyvereket már a 15. századtól, nem volt jellemző rájuk a technológiai innováció, az újításokat elsősorban nyugatról importálták.

2023. jún. 8. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 kürasszír ***** válasza:
100%

# 4


Nyugat-Európában a kulturális-tudományos forradalommal létrejött a hadtudomány is, a 16. századtól megjelentek az első komoly stratégiai, taktikai és haditechnikai tudományos művek.


Az oszmánoknál a hadügyeknek ez a szakszerű, tudományos alapú megközelítése teljesen ismeretlen maradt.


Például a nyugati tüzérségi fölény a ballisztika tudományának kifejlődésére vezethető vissza a keresztény Európában.


Tehát a nyugat kialakuló fokozatosan kialakuló anyagi, technikai erőfölényének eredete a nyugat előbb létrejött, elsöprő szellemi, tudományos fölénye az oszmánokkal szemben.

2023. jún. 8. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!