Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi az oka hogy az orosz-ukrán...

Mi az oka hogy az orosz-ukrán háborúban nem használnak vegyi fegyvereket?

Figyelt kérdés

Ezeken belül főleg gázokra gondolok, nade nem klórgázra meg hasonlók, amit óriási mennyiségben kéne bevetni és az is kiszámíthatatlan lenne, hanem elképesztően mérgező gázokra/idegmergekre, mint a szarin gáz, foszgén stb.

Főleg lövészárkokba, épületekbe lenne elég hatékony, sokszor látni hogy feltucat-tucat katonát gránátokkal, tüzérséggel, gépfegyverrel akarnak likvidálni, de ezek elég pontatlanok aztán néha sikerül egyet-kettőt megölni. De ha távolról egy kis mennyiségű ideggáz töltetet belőnének közéjük, akkor mindenki meghalna tobbtizmeteres környezetben, mivel ezek 0.1 mg/m3 koncentrációban halálosak.


Félre ne ertsetek nem kivannam senkinek ezt, csak laikuskent úgy látom ez elég hasznos lenne a támadó félnek.


Szóval ennek van valami technikai megvalósítási oka hogy nem használják vagy egyszerűen a nemzetközi egyezmények tiltják és ezért nincs elterjedbe? Ez utóbbiba azért nem vagyok biztos, mert azért bőven használnak tiltott fegyvereket a harcoló felek.



2023. máj. 17. 12:33
 1/8 anonim ***** válasza:
30%

Nem zavar, hogy be vannak tiltva?

Plusz ha bevetik, akkor megint fog sírni a sok moszkovita, hogy Hága újabb körözést ad ki Putyin és orosz hadvezérek ellen. Lehet már Putyinnak is tele a töke a moszkoviták sírásával.

2023. máj. 17. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
87%
Be van tiltva nem csak az alkalmazásuk de a gyártásuk is közel 100 éve.
2023. máj. 17. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy be vannak tiltva, de kazettás bombák, foszforbombák is bevannak tiltva sőt az aknák is amiket később nem tudnak hatástalanítani, mégis használják őket előszeretettel.
2023. máj. 17. 13:04
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Harci gázokat pontosan ugyanazért nem használnak, amiért Zeppelin-bombázókat sem: mert a harci gázok sokkal kevésbé hatásosak, mint más fegyverek, amely hasonló feladatokat látnak el.


Gondolkozzunk kicsiben, és játszunk el a gázgránát gondolatával. Tegyük fel, hogy egy katonánál van kétféle gránát: egy hagyományos repeszgránát, illetve egy gázgránát. Amikor a katona mondjuk ostromol egy lövészárkot, ott van előtte a lehetőség, hogy bedobjon egy gázgránátot, vagy repeszgránátot. Ha a repeszgránátot dobja el, akkor az szépen felrobban, és az ellenfél, ha nem vonul fedezékbe, vagy nincs a repeszgránát hatótávján kívül, valószínűleg súlyosan megsebesül vagy életét veszti, akkor is, ha megfelelő védőfelszerelést (értsd: sisak, golyóállómellény, stb.) visel, és a robbanás után egyből be is vonulhat az ostromló katona a lövészárokba. Ha viszont a gázgránátot dobja el, akkor hall egy pukkanást, a gáz szétszóródik, a katona szépen bevonul... és pofánlövi a gázállarcot és HAZMAT-ruhát viselő ellenfele. Hoppá, lehet több értelme lett volna eldobni a repeszgránátot.


És itt a titok nyitja: a harci gázok civilek és felkészületlen ellenfelek ellen valóban hatásosak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a harci gázokat egyszer be lehet vetni, de utána az ellenfél egyszerűen felszereli a katonáit gázállarcokkal és HAZMAT-ruhákkal, és a harci gázaid már semmit nem érnek.


A másik probléma a logisztika. Vegyük például az általad említett szarin gázt. A szarin az egyik leghatásosabb, legveszélyesebb harci gáz, amit ismerünk. Anno Tokióban egy terrorista csoport 5kg szarin gázzal megtámadott egy metróállomást, ahol több ezer ember szenvedte el a gáz káros hatásait. Ezekből viszont csupán 12 halt meg, egy olyan támadásban, ahol a körülmények gyakorlatilag tökéletesek voltak egy vegyi fegyver bevetéséhez: zárt tér, rengeteg ember, védőfelszerelés nélkül, föld alatt, mindössze pár kijárattal. Ha egy ilyen fegyvert a harctéren szeretnél bevetni, akkor egy támadáshoz több száz tonnányi szarin gázt kellene bevetned (amelynek ugye ráadásul kifejezetten rövid a szavatossága, a gyártás után pár hét múlva már használhatatlan, így nem tudod csak úgy előre felhalmozni, irgalmatlan gyártókapacitásra van szükséged, hogy "friss" szarin gázt tudjál eljuttatni a frontvonalon harcoló csapataidhoz).


Ha a logisztikát megoldottad, akkor sajnos megint vissza kell térni az első problémához: előállítottad ezt az iszonyatos mennyiségű és baromi drága fegyverrendszert, el is juttattad a harcoló csapatokhoz... és az ellenfél gyakorlatilag egy pár száz dolláros védőfelszereléssel simán kivédi a támadást. A gázálarc és a HAZMAT-ruha nem drága, gyakorlatilag olcsóbb, mint a gépkarabély és a lőszer, ami a katonáknál van. A második világháború alatt például a britek a TELJES LAKOSSÁGOT felszerelték gázálarcokkal, félve a német légi gáztámadásoktól. Ha a németek valóban bevetettek volna harci gázokat, azok sokat nem értek volna, hiszen a lakosság egyszerűen felment volna a legmagasabb emeletre (a legtöbb harci gáz nehezebb, mint a levegő, így szépen elsüllyed), felvette volna a gázállarcot, és így a támadás csak minimális áldozatokkal járt volna.


Namost te tudsz olyan olcsó eszközről, ami megvéd téged egy 300kg-nyi TNT-nek megfelelő robbanástól? Mert én nem. A repesz- és robbanógránátoktól egyetlen egy dolog véd meg: a páncélozottság. És a páncélozottság drága és nehéz. Ha ledobsz 300kg-nyi szarin gázt mondjuk egy lövészárokra, az nagyon szépen szét fog szóródni, pár napig, hétig ott is marad a talajban, de ha az ellenfélnél van gázálarc és HAZMAT-ruha, akkor csak simán élik tovább az életüket, maximum picit kényelmetlenebben (ami viszont a te csapataidat is érinteni fogja, ha elfoglalják a lövészárkot). Ha viszont ledobsz rájuk 300kg-nyi robbanóanyagot, akkor a szerencsétlen katonák, akik annak az effektív rádiuszában találták magukat, gyönyörűen szétszóródnak a szélrózsa összes irányába, hiába volt rajtuk sisak, golyóálló mellény, gázálarc, HAZMAT-ruha, könyökvédő, tökvédő, szerencsekabala, a Biblia, az Igaz Kereszt egyik darabja, bármi, a 300kg-nyi robbanóanyaggal felszerelt bomba indiszkriminatív módon gyilkol, és gyakorlatilag lehetetlen ellene védekezni egy lövészárokban.

2023. máj. 17. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ja, és még egy dolgot hozzá szeretnék tenni a 4-es válaszomhoz: ne feledjük el, hogy a harci gázok, mint fegyverek, már a legelső konfliktusban is, ahol bevetésre kerültek, egyszerűen megbuktak. A harci gázokat ugyanis nem azért fejlesztették ki, hogy a katonák nagyobb kínokban haljanak meg, mint korábban, hanem azért, mert hogy felszámolják az állóháborút. A gáz csak egy haditechnikai innováció volt a sok közül, amit ebből a célból bevetettek: óramű pontosságú, gyalogsággal koordinált tüzérségi támadások; zeppelinek; folyamatos, megállás nélküli offenzívák; a brit "bite-and-hold" manőverek; aknázás és aláásás; és persze a harci gázok. Ezek mind-mind elégtelennek bizonyultak ahhoz, hogy visszatérjen a mobil hadviselés, és a legtöbbjük valóban mára már elfelededtek, nem is használták őket később, vagy csak nagyon limitált kapacitásban. Azok az innovációk, amelyek sikeresek voltak (pl. a rohamoszagos egységek, a harckocsik, a vadászrepülőgépek és a bombázok, a beszivárgás, stb.), azok a mai napig integrálva vannak a különböző hadseregek doktrínájába. A harci gázok nincsenek, mert egyszerűen kudarcot vallottak.


Többek között ezért vannak a harci gázok betiltva, míg például az aknák, az atomfegyverek, és kazettás bombák nincsenek (legalábbis nem teljesen és széleskörűen; a kazettás bombák tiltását megfogalmazó egyezményt pl. sem Ukrajna, sem Oroszország, sem az USA nem írta alá): mert a harci gázok amellett, hogy irtózatos kínokat okoznak azok között, akik elszenvedik a hatásukat, valós katonai értékük gyakorlatilag nincsen, főleg ha összevetjük a harci gázokat az alternatívákkal.

2023. máj. 17. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

#4

Ezzel egyetértek, sejtettem hogy kell lenni valami gyakorlati indoknak is a nemzetközi egyezményeken kívül amiért nem használják.


Viszont szerintem lenne egy-két eset amikor mégiscsak hasznos lenne. Pl mostani háborúban nagyon sokszor dronnal a lövészárok felé repülnek és beejtenek egy gránátot. Ha ez éppen a katona közelébe esik akkor annak annyi, de a többi 5-6 embernek kutya baja se lesz. Na de ha egy gázgranatot dobnanak ugyanilyen méretben, az már lehet hogy végezne mindegyikükkel. Az már megint más kérdés hogy mennyi idő kell a meregnek, ha már masodperceknel több akkor gyorsan tudnak védekezni ellene.

2023. máj. 17. 13:38
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

"Ha ez éppen a katona közelébe esik akkor annak annyi, de a többi 5-6 embernek kutya baja se lesz. Na de ha egy gázgranatot dobnanak ugyanilyen méretben, az már lehet hogy végezne mindegyikükkel. Az már megint más kérdés hogy mennyi idő kell a meregnek, ha már masodperceknel több akkor gyorsan tudnak védekezni ellene."


Ismét csak magamat tudom ismételni: ezt egyszer-kétszer el tudod játszani, utána viszont gázálarcban és HAZMAT-ruhákban fognak állomásozni a védekező katonák, és hiába dobod le a gázgránátot, semmi nem fog történni. Arról nem is beszélve, hogy innentől a te katonáid is kénytelenek gázálarcban harcolni, ha el is akarod foglalni azt a területet. Arról nem is beszélve, hogy mi van akkor, ha a szél éppen feléd fúj?

2023. máj. 17. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
csak annyit tennék hozzá hogy az orosz vegyi fegyverek nagy részét már pár éve le is szerelték . Szóval már nem is nagyon van mit bevetni ! inkább csak 1-2 politikai ellenfél megmérgezésére való mennyiség létezik.
2023. júl. 30. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!