Oroszország és Ukrajna belemenne egy nyugati, NATO típusú rendezésbe, a háború lezárására a koszovói forgatókönyv alapján?
1999-ben a NATO Szerbia elleni hadjárata után Koszovó ENSZ, NATO protektorátus alá került, majd egy 10 éves átmeneti idő után a helyi lakosok dönthettek a sorsukról, megkapták az önrendelkezést, kikiálthatták a függetlenséget.
A háború lezárása, a menekültek visszatérése érdekében a Donbasz esetében is felmerülhet, hogy ENSZ felügyelet, igazgatás alá kerüljön és Oroszországnak együtt kellene működni a nemzetközösséggel. Majd egy tíz éves átmeneti időszak következne, mely után a helyiek népszavazáson dönthetnének, hogy a függetlenséget választják vagy vissza akarnak térni Ukrajnához.
Viszont ahogy Koszovónak megtiltották az egyesülést Albániával, úgy Donyeck és Luhanszk sem csatlakozhatna az Oroszországi Föderációhoz!
Egy ilyen megoldás keretében Oroszország eladhatná az orosz közvéleménynek, hogy a különleges katonai művelet sikeres volt, felszabadították a kijevi rezsim elnyomása alól a Donbaszt és biztosítják az orosz kisebbség önrendelekzési jogát. Viszont le kellene mondaniuk a korábbi annexióról és a terület kizárólagos uralmáról, az irányítás az ENSZ keretébe kerülni.
Ukrajna is nyerne, mivel lezárulhatna a háború Kelet-Ukrajnában, visszatérhetnek a menekültek, visszaszorulna Oroszország befolyása és elkezdhetnének azon dolgozni, hogy demokratikus, liberális, vonzó országgá váljanak, hogy a 10 éves átmeneti időszak után a donyekci, luhanszki lakosság Ukrajnát válassza a függetlenség helyett.
A nyugati nagyhatalmak számára is kedvező lenne, mivel az ENSZ keretében ők is befolyásolhatják a folyamatokat (USA, Egyesült Királyság, Franciaország az ENSZ BT állandó tagja).
Koszovóban kb. az van ami Luhanszkban és Donyeckben csak épp ott a megszállók az USA és ők szakítottak ki egy területet Szerbiából.
Szóval ha ez Koszovói béke lenne akkor pont az kéne történjen ami most van csak az Oroszoknak bele kéne erősíteni ebbe, hogy az ukránok esélyt se lássanak arra, hogy a területeket visszaszerezhetik.
Ez a megoldás szerintem max a nyugatnak lenne elfogadható, eleve az is kérdéses hogy egy ilyen népszavazásnak mi lenne az eredménye, így az ukránok számára se lenne előnyös.
Az meg mese habbal kategória, hogy majd Ukrajna megindul a fejlődés útján meg hazajönnek a menekültek. Ha az az ország lesz még 30 milliós lakosságú a következő 10 évben akkor én megeszem a kalapom. (2014 előtt 43 milliós volt)
Ember, épp azon dolgozik az egész civilizált világ, hogy az oroszok visszatakarodjanak oda, ahonnan jöttek: a patkánylyukaikba a korábbi határaik mögé, ráadásul soha többé ne merjék megpróbálni, hogy más, békés népekre törjenek.
Csakis ez a megoldás. De nyugi, dolgozunk rajta.
#2
Ukrajna számára ez lenne a legkedvzőbb, de nem tudja elérni.
Ezért merülhetne fel a nemzetközösség, az ENSZ bevonása. Egy kedvezőtlen béke még mindig jobb, mint egy pusztító háború, az ország rombolása, ezt Szerbia is belátta anno, ideje lenne Ukrajnának is váltani.
Az nem valódi önrendelkezési jog, ahol a más országhoz csatlakozás ki van zárva.
Egyébként szerintem üdvös megoldás lehetne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!