Hitler pontosan miért vetett véget a Kurszki tankcsatának a csata 9. napján?
Kedves kérdező!
Kurszk súlyos német kudarc volt, amit bizonyít, hogy utána nagy szovjet offenzíva indult, és sorozatban következtek a német vereségek.
1, A szövetségesek partra szálltak Szicíliában, ahol vagy kétszázezer olasz szanaszét futott, csak a német ejtőernyősök tanúsítottak némi ellenállást.
Hitlert pánik fogta el, hogy Olaszországban is partra szállnak, ezért csapatokra volt szüksége dél-Európa megvédésére és azt legkönnyebben a kurszki offenzívából vonhatta ki.
2, Az északi szakaszon Model hátában komoly betörést értek el az oroszok, így az egész kurszki északi front veszélybe került, illetve ott le kellett amúgy is állítani a támadást, mert nem sikerült áttörni Rokosszovszkij frontján, így Kurszkot nem tudták volna teljesen katlanba zárni.
3, Hitler mélységesen csalódott az új fegyverekben, a Ferdinand rohamlövegben, meg a Párduc harckocsiban, amelyek később a háború talán legjobb tankjai lettek, de Kurszknál leszerepeltek. Közvetlenül a gyártósorról mentek a csatába, nem volt próbajárat és a legtöbb szinte az első napon lerobbant. Többnyire a motortérben volt öngyulladás, ám később a hibákat korrigálták, de Hitler nagy reményeket fűzött hozzájuk, azért is húzta, halasztotta a támadást, hogy elkészülhessenek, mert eredetileg sokkal korábbra volt tervezve az offenzíva.
Közben időt adott ezzel a szovjeteknek az erődítéseik kiépítésére, ami nagy veszteségeket okozott a németeknek.
Piszkosul nem voltak nyeregben! A kitűzött hadműveleti céloktól nagyon távol voltak. Elértek ugyan betöréseket, de még nagyon messze volt, hogy bekerítsék az oroszokat és levágják a Kurszki kiszögellést. A német csapatok kimerültek, "leharcoltak" voltak, a hadianyag-készlet (lőszer, üzemanyag) nagy részét felhasználták, érdemi mélységi tartalékaik sem friss csapatokban, sem hadianyagban nem volt.
A ruszkiknak viszont igen és be is vetették (ld. amit a #3-as is írt). S a frontszakaszra özönlött az orosz erősítés. A németek ha tovább erőltették volna a támadást csak azt érték volna el hogy a szárnyvonalak még jobban meggyengülnek és a kibontakozni kezdő orosz ellenlökések előtt ott állnak letolt gatyával.
Az oroszok több harckocsit, löveget, repülőgépet, élőerőt veszítettek - de nekik még volt tartalék, a németeknek meg nem.
Hitler gyors, könnyű győzelemre számított (jóval kisebb veszteségarány mellett), ami nem jött be, a stratégiai cél elbukott. Ha körbe is zárják Kurszknál az orosz csapatok egy részét akkor is fennmaradt volna a többszörös orosz élőerő- és technikai eszköz mennyiségi fölény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!