Az USA, NATO támogatna egy Krím elleni szárazföldi ukrán offenzívát, ha válaszul Oroszország taktikai atomfegyverekkel semmisítené meg a földszoroson bejutni kívánó ukrán hadsereget? Vagy tartanának a nukleáris eszkalációtól?
Az USA olykor óvatosnak tűnik, eddig még a nagy hatótávolságú (310 km) ATACMS rakétákat sem küldték el, amivel már a Krímet bombázhatnák az ukránok a Dnyeper jobb partjáról. Pedig ezt már régóta szeretnék az ukránok, nyár óta könyörögnek érte.
Biden arra vonatkozó kijelentéseket is tett korábban, hogy szeretné elkerülni a nukleáris armageddont (azt nem részletezte, hogy ezt csak Ukrajna területére érti vagy egy világháborútól, eszkalációtól tart). Viszont Ukrajna területi integritásának helyreállítását, az oroszok kiszorítását is támogatják a nyilatkozatok szerint.
A kockázatos, csak 1-2 útvonalon lehetséges szárazföldi offenzíva helyett inkább egy kiterjedtebb tengeri offenzívát is támogathatnának Nyugaton és egy nagy partraszálló hadműveltre készítenék fel Ukrajnát, mint amit a szövetségesek a normandiai partraszállásnál is végrehajtottak. Erre viszont az orosz haditengerészet, tengeralattjárók, légierő is veszélyt jelentene. Ezért a NATO-nak fel kellene építeni egy fejlett ukrán haditengerészetet kétéltűekkel, partraszálló hajókkal, tengeralattjáró elhárítással és a légvédelmet, ukrán légierőt is fel kell majd fejleszteni.
Van egy ilyen geopolitikai törekvés Amerikában, hogy Ukrajnát le kell választani Oroszországról. Ez sikerrel járt, a cél ennek megtartása, Ukrajna legyen az amerikai befolyási övezet része, stabil szövetséges. Ugyanakkor Ukrajna messze van, csak korlátozott szerepe van az USA nemzeti érdekei szempontjából. Valójában szerintem Ukrajna NATO csatlakozásához sem ragaszkodnak igazán Washingtonban, így a Krím sorsa sem kulcskérdés számukra, 2014-2022 között is vitatott terület volt. Annyira fontos csak nekik, mint Oroszországnak Koszovó, amit meg a NATO vett el az orosz szövetséges Szerbiától.
Amerika megelégedhet Ukrajna megőrzésével, megmentésével és Oroszország meggyengítésével. De ennyi, az USA nem kíván közvetlen módon bekapcsolódni, ez alapvetően Oroszország és Ukrajna háborúja amerikai szempontból, még ha sokan Oroszországban vagy egyesek itt Magyarországon nem is így látják.
Az orosz nukleáris fegyverek bevetését azért akarja elkerülni az amerikai kormány, mert az egy új precedens lenne. Ilyen még nem volt a második világháború óta, nehéz megbecsülni, hogy mi lenne utána. Ez a bizonytalanság, kiszámíthatatlanság, amitől tartanak.
Másrészt Kína miatt is egy új nukleáris fegyverkezést korlátozó szerződést is szeretnének sokan Amerikában, egy orosz nukleáris csapás ezeket a törekvéseket is hátráltathatja, ha bekövetkezne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!