Ha a Magyar Honvédség katonája a honvédség legfőbb parancsnokától olyan parancsot kap, aminek a végrehajtásával megszegné a katona a katonai esküt, akkor melyikért éri nagyobb retorzió, ha a parancsot megtagadja, vagy ha végrehajtja?
Így szól a Magyar Honvédség katonai esküjének szövege: „Esküszöm, hogy a Magyar Köztársaságot híven szolgálom, a fegyveres erők hűséges katonája leszek. A Magyar Köztársaság érdekeit, állampolgárainak jogait és szabadságát bátran, a törvények betartásával életem árán is megvédem.”
Képzeljünk el egy szituációt, hogy továbbterjed a szomszédos országokra az orosz-ukrán háború, és a magyar határt már a Magyar Honvédségnek kell őriznie fegyverekkel, mert nem tudhatják, hogy mikor akarnak az oroszok minket is megtámadni.
Amikor az orosz hadoszlop közeledik a magyar határ felé, a honvédség legfőbb parancsnoka azt parancsolja, hogy minden határt védő katona tegye le a fegyverét, térdeljen le és hagyja átvonulni az orosz katonákat Magyarországon.
Egy ilyen paranccsal mit kezdene egy katona?
"minden határt védő katona tegye le a fegyverét, térdeljen le és hagyja átvonulni az orosz katonákat Magyarországon"
Utána semmi probléma nem lesz, az oroszok egyszerüen mindenkit átgázolnak a szó legszorosabb értelmében harckocsikkal, a hulláknak meg lényegtelen, hogy utólag hadbíróság elé állítanák vagy sem.
2A sorkatona is – mint minden katona személy – a szolgálati parancsokat, utasításokat nem bírálhatja, azokról a jog- és érdekérvényesítő tevékenysége körén kívül elmarasztaló véleményt nem nyilváníthat, a szolgálati rendet és a fegyelmet sértő nyilatkozatot nem tehet, a sajtóban hivatalos ügyben magánvéleményt nem nyilváníthat.
A sorkatonának a kapott parancs végrehajtását meg kell tagadnia, ha az számára nyilvánvaló, hogy annak teljesítésével – pl. vagyon vagy dolog elleni erőszak elkövetésére, szolgálati hely önkényes elhagyására kap parancsot – bűncselekményt valósítana meg.
Viszont a jogszabálysértő parancsot megtagadni nem lehet. Ha azonban a parancs jogellenességét felismer(het)i – pl. a KRESZ előírásainak nem megfelelő műszaki állapotú gépjárművel közúti forgalomban való részvétel –, arra haladéktalanul köteles elöljárója figyelmét felhívnia. Ha az elöljáró a parancsát továbbra is fenntartja, azt a sorkatona kérelmére írásba kell foglalni. A jogszabálysértő parancs végrehajtásáért kizárólag a parancsot kiadó felel."
A #6-os nagyon-nagyon jól leírta mi a helyzet. A parancsot nem bírálhatod felül!!! Ha nyilvánvalóan jogellenes - pl. azt mondják fegyvertelen civileket lőj agyon azt megtagadhatod, de más kérdés hogy egy háborús helyzetben ilyenkor mi lesz a következménye.
A kérdésed nem túl életszerű. Ilyen helyzetben az átálló / magát megadó katona sorsáról nem jogszabályhelyek alapján döntenek, hanem majd a győztes fél fogja megítélni (kreál majd hozzá jogszabályt amit alkalmazni tud).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!