Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az Oroszország elleni török...

Az Oroszország elleni török agresszió, tengeri blokád az orosz tankerekre okozhat fegyveres konfliktust, katonai konfrontációt vagy szankciókat, kereskedelmi háborút a két ország között?

Figyelt kérdés
A montreux-i egyezmény alapján Törökországnak biztosítani kellene a kereskedelmi hajók szabad áthaladását a tengerszorosokon. Azzal, hogy a Törökország direkt londoni biztosítást követel az orosz hajóktól, gyakorlatilag betiltja az áthaladásukat. Ez nagy érvágás Oroszországnak, mivel a fekete-tengeri kikötők így gyakorlatilag kiesnek a világkereskedelemből, pedig három nagy kőolajvezeték ide érkezik.

2022. dec. 6. 22:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ez egyelőre beláthatatlan, de nyílt háborút kizárnék. Szerintem lesz valami orosz-török megegyezés az ügyben.
2022. dec. 6. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
78%

A nyílt háború orosz részről nettó öngyilkosság. Nem csak azért, mert Törökország NATO tag, hanem mert úgy kenné el a száját az orosz hadseregnek és flottának a török, hogy abból köszönet nem lenne... főleg, hogy az oroszok krémje most vérzik el Ukrajnában.

Mivel Oroszországnak lényegében nulla érdekérvényesítő képessége van Törökországgal szemben, ezért eléggé sarokba szorultak a témát illetően. Ha az oroszok "rugalmasan" kezelik a saját szerződéseiket, akkor más is így tesz velük, ilyen ha visszanyal a fagyi.

2022. dec. 7. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
66%
Amit leírsz egyébként nem blokád a nemzetközi jog szerint, így nem minősül agressziónak sem. Nincs semmilyen Oroszország elleni agresszió, ne dobálózzunk már olyan szavakkal amikről fogalmunk sincsen.
2022. dec. 7. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
52%
A bolhás ruszkik még az ukránokkal sem bírnak, már nem tudják hova menekíteni a Fekete-tengeri flottát, hogy ne kapjanak dróntámadást az arcukba... Ha még a törökökkel is összeakasztanák a bajuszt, azzal a saját halálos ítéletüket írnák alá.
2022. dec. 7. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

#3


Mivel a Fekete-tenger egyetlen bejárata a Boszporusz és Dardanellák, így ennek lezárása tengerészeti blokádnak minősül, ellehetetleníti a hajózást. És ha az orosz hajók megpróbálnának a törökök engedélye nélkül áttörni, áthaladni, akkor szerintem biztos, hogy a török partiőrség, haditengerészet fegyveres erőt alkalmazna az oroszok ellen, ami már fegyveres összetűzést jelentene.


A történethez tartozhat, hogy egyébként Oroszország is ezt csinálta 2018-ban Ukrajna ellen. Lezárta a kercsi szorost, gyakorlatilag blokád alá vonva az azovi tengeri ukrán kikötőket. Amikor az ukránok megpróbáltak áttörni, akkor abból lett is fegyveres összecsapás. Ez akkor is megsértette a nemzetközi jogot, nem beszélve a 2022-es Ukrajna elleni invázióról, ami most ide vezetett, hogy már Törökországgal is konfliktus van.

2022. dec. 7. 20:52
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Én elhiszem, hogy szerinted blokádnak minősül de a nemzetközi jog szempontjából meg nem. A blokád egy háborús cselekmény. A Max Planck nemzetközi jogi enciklopédiát idézve:


" A blockade is a belligerent operation to prevent vessels and/or aircraft of all nations, enemy and neutral, from entering or exiting specified ports, airports, or coastal areas belonging to, occupied by, or under the control of an enemy nation."


" No matter which purpose is pursued by the establishment of a blockade, it always involves the use of military force directed against the enemy’s coastline or ports"


A tengeri hadviselés szabályairól szóló londoni nyilatkozatot veszi alapul a meghatározás, ami szokásjogi úton vált a nemzetközi jog blokádot meghatározó rendelkezésévé.


Tehát lehet megszegi a montreux-i egyezményt Törökország, ezt nem tudom megmondani, de az egészen biztos hogy nincs szó blokádról, és Oroszország elleni agresszióról.

2022. dec. 7. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#6


Azt hiszem értem, köszönöm a hivatkozást.

Viszont ez így aránytalanul nagy lehetőséget ad a tengerszorosokat birtokló országoknak. Ha jogilag nem is katonai agresszió ezek lezárása, de nagyon nagy nyomást jelent az adott országra, akár háborús indok is lehet. Ukrajna sem tűrte ellenállás nélkül a Kercsi-szoros lezárását, "blokádját". 1967-ben amikor Egyiptom lezárta a Tiráni-szorost és a Szuezi-csatornát az izraeli hajók elől, akkor Izrael is úgy döntött, hogy villámháborút indít és leszámol Egyiptommal. 1989-ban, amikor Panama kezdte megkérdőjelezni a Panama-csatonra semlegességét, amerikaiak szabad hajózását, akkor az amerikai elnök is az ország lerohanása mellett döntött.

2022. dec. 7. 22:11
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez van, nyakra-főre elvileg nem lehet ma már háborút indítani. Aztán az már dolog hogy papíron mit lehet, és gyakorlatban az erősebb mit tehet meg. Panama megszállása határozottan nem a szoros helyzetéről szólt. Hivatkoztak erre is, de elsősorban inkább az önvédelemre, intervencióra.

A hatnapos háborúban is a megelőző önvédelemre hivatkoztak elsősorban, mivel Egyiptom ténylegesen mozgósította csapatait a határ mentén. Bár a Tiráni-szoros lezárása inkább minősült blokádnak mint amit Törökország trükközik.

A kercsi szoros lezárása pedig klasszikus blokád. Hadihajókkal megakadályozták az ukrán kikötőkbe irányuló vagy azokat elhagyó forgalmat, tudtommal egy ukrán hadihajót meg is támadtak. Most attól hogy ezt hadgyakorlatnak csúfoljuk, még blokád marad.

2022. dec. 7. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Akkor most elbizonytalanítottál. Nyilvánvalóan Törökország is kész hadihajókkal, fegyveres erőkkel megakadályozni az orosz tankerek áthaladását, elfoglalnák azokat, ha megpróbálnának átkelni. Akkor mégiscsak blokád?
2022. dec. 8. 00:08
 10/13 anonim ***** válasza:

Küldtem egy definíciót. Azt nehéz értelmezni? Tudom úgy hangzik, de nem bántásból kérdezem. :D Tényleg érdekel. Tehát szerinted ha egyébként a török parti őrség vagy haditengerészet, vagy akármelyik alapjáraton is illetékes szerv egy szökevény olajszállító hajót megállít az már blokád lesz, mert teljesül az összes feltétel? Én eleve nem értettem hogy merült fel a blokád, mert nem kell elővenni a nemzetközi jogot, egy laikus is ha meghallja egy blokád szót valami olyasmire gondol hogy valamit bekerítenek a csatahajók és senki se ki, se be. És nem is kell több, hát ezzel már egészen közel áll a valósághoz.


operation to prevent vessels and/or aircraft of ALL nations, enemy and neutral, from entering or exiting specified ports, airports, or coastal areas belonging to, occupied by, or under the control of an enemy nation.


Te úgy értelmezed, hogy az orosz nyers olajat szállító hajók áthaladásához az egyébként jogszerű adminisztrációs körök megnehezítése, amivel egyébként nyilvánvalóan az a cél hogy az ársapkák érvényesülését elősegítsék, az blokád? Azt jelenti, hogy a Fekete-tengeren az orosz tengeri kereskedelem, szállítás meghalt, Törökország minden orosz kikötőkbe irányuló vagy onnan távozó forgalmat megbénított? Hát egyértelmű hogy nem. Vagy nem az? Hát milyen blokádról beszélünk itt? Ennyire nem lehet ez nehéz...

2022. dec. 8. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!