Lesz itt is háború? mennyi az esély rá?
Annyi helyen olvasni mindenfélét, hogy én már nagyon félek…nyomasztó az egész.
Szerintetek mennyire fog elhúzódni az orosz ukrán háború?
Ha ezt valaki biztosra meg tudná mondani, akkor a lottó nyerőszámot is meg tudná mondani.
Mindenesetre a helyzet az, hogy a nagypályás fociban komoly turbulenciák vannak.
20-30 éve még senkinek eszébe se jutott volna, hogy megkérdőjelezze az USA által vezetett nyugati tömb hegemóniáját.
Most viszont a jelenleg MÉG az USA által dominált világrendet(nem szeretem ezt a szót amúgy, konteó-szagú) elkezdték challenge-elni bizonyos országok.
Oroszország pl. teljesen nyíltan, Putyin meg is mondta, meg el is indított egy háborút, Kína egyelőre csak óvatosabban, a szavak szintjén, India még ennél is óvatosabban, de már az is jelzésértékű, hogy nem foglalt egyértelműen állást.
Ha az USA szemszögéből és érdekei mentén nézem a dolgokat, akkor az történik, hogy a brutál erős hadsereg, főleg a haditengerészet, és a dollár, mint általános fizetőeszköz sok évtizeden át garantálta a hegemóniámat, amit senki se kérdőjelezett meg az utóbbi évekig, de mostmár más a helyzet, vannak kihívók, leginkább Kína.
Bár az nyugat még mindig a világ ura, gazdaságilag és katonailag is, de az egymáshoz viszonyított, relatív, erőviszonyok közötti, eddig egyértelműen és erősen a nyugat felé billenő mérleg elindult egy másik irányba, a kiegyenlítődés felé.
Ha az ellenkező oldal szemszögéből és érdekei mentén nézem a dolgokat, akkor meg azt látom, hogy az USA nyomasztóan erős dominanciája gyengül, tehát elkezdhetek kicsit mozgolódni. Épp csak egy kicsit, mindig annyit, amennyit "ereszt" az átalakulóban lévő rendszer.
Ennek az egésznek az ukrán-orosz háború csak egy tünete.
Viszont ugyanakkor egy nagyon fontos "hadszíntér" is a nyugati világrend és a kihívói között.
Épp ezért gondolom azt, hogy a retardjobberek, akik arról szövegelnek, hogy "höö, de mi köze a NATO-nak Ukrajnához, semmi keresivalója ott", meg az egységsugarú ballibsik, akik meg arról szövegelnek, hogy "höö, dehát a zoroszok mié' támadgatnak meg szuverén országokat", mindketten tévednek.
Egyik se lát tovább az orránál, egyik se képes tágabb keretekben gondolkodni, nem látják azt, hogy ez egy globális hatalmi átrendezés kísérletének az első lépése/tünete.
Viszont, ha elfogadjuk, hogy ez így van, akkor azt is látni kell, hogy büdös életben nem volt még olyan birodalom/ország/hatalmi berendezkedés, ami harc nélkül feladta volna az erejét és befolyását.
És ha ezt megértettük, akkor azt is megértjük, hogy ez a háború nem fejeződik be ott, hogy mondjuk Ukrajna nyert, és minden megy tovább, ahogy eddig, vagy hogy Oroszoroszág nyert, és minden megy tovább, ahogy eddig.
Viszonylag egyértelműen következik az a helyzetből, hogy ismét egy olyan időszak köszönt az emberiségre, amit a háborúk fognak dominálni, praktikusan ez világháborút jelent, és szinte kizárt, hogy ebből Magyarország ki tudna maradni.
Utolso ezt szepen osszefoglaltad.
De akkor az azt jelentene, hogy itt magyarorszagon is robbantgatnanak es civilek is meghalnanak?
"De akkor az azt jelentene, hogy itt magyarorszagon is robbantgatnanak es civilek is meghalnanak?"
Mondom, ha valaki ennek az egésznek a pontos lefolyását meg tudja mondani, akkor az a lottó számokat is meg tudja mondani.
Én legalábbis nem vállalkozok ilyesmire, hogy megmondjam, hogy Magyarországon robbantgatni fognak-e, vagy sem.
Annyit lehet biztosan tudni, hogy globális krízis van, és nem csak a hatalmi átrendeződés miatt, hanem a klímaváltozás és bizonyos kritikus erőforrások kimerülése miatt is.
Hogy ez a folyamat konkrétan Magyarországon milyen tüneteket fog okozni, azt senki se tudja.
Egy dolog biztos: hogy a válságtünetek egyre nyilvánvalóbban fognak jelentkezni nálunk is, mint mindenhol máshol is, és a jelenleg tapasztalt nyugis, szabad, biztonságos, rendezett, viszonylagos jóléti életünk gyökeresen meg fog változni.
Hogy ez konkrétan abban fog-e megnyilvánulni, hogy anarchia, civilek robbantgatása, vagy konkrét háború, vagy esetleg egy manapság még csak disztopikus sci-fikben elképzelt diktatúra, ezt lehetetlen megmondani előre.
(Ha személyesen és nagyon szubjektívan kellene tippelnem, akkor figyelembe véve a a specifikusan magyar problémák jellegét, mint társadalom politikai polarizáltsága, az egyre fogyatkozó rendőri állomány, az egyre durvább méreteket öltő szegénység, a közmorál, az összetartás, a humanizmus eltűnése, akkor azt mondanám, hogy a mindenkori állam meggyengülése a rendfenntartási képességek erodálódása miatt a nagyobb városokban kvázi polgárháborús viszonyok, a ritkábban lakott területeken meg kvázi anarchia, de ez direkt van zárójelben, semmivel se tudom alátámasztani)
Egy dolog biztos csak, mint mondtam: hogy záros határidőn belül az, ahogy most élünk, nagyon komoly változáson fog átmenni.
A háború biztos hogy el fog húzódni, évtizedekig velük fog maradni váltakozó intenzitással. Ha születne is egy tűzszünet akkor sem kerülne pont az ügy végére, azt sorozatosan meg fogják sérteni a felek és összecsapások lesznek.
Magyarországon NEM lesz háború. A NATO tagjai vagyunk, fegyveresen nem fog minket senki megtámadni bármerre is billen a mérleg nyelve Ukrajnában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!