Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A 16. század Habsburg-házból...

A 16. század Habsburg-házból való magyar királyok még közel sem voltak olyan helyzetben, hogy kiűzzék Magyarország akkori területéről a törököt?

Figyelt kérdés

2022. okt. 25. 19:08
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
90%
Igen. Akkor az Oszmán Birodalom félelmetesen erős volt, az európai hatalmak éppen egy Habsburg ellenes koalíciót hoztak össze, amibe persze bevonták az oszmánokat is és a Habsburgok inkább az Újvilág felé kacsintgattak, mintsem felvegyék a harcot az oszmánokkal semmit sem érő területekért.
2022. okt. 25. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Később sem egyedül tették, egy elég komoly nemzetközi szövetség tette.
2022. okt. 25. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 kürasszír ***** válasza:
48%

# 1


A Habsburgoknak két ága volt, a spanyol és az osztrák Habsburgok.


Csak a spanyol ág kacsintgatott az újvilág felé, az osztrák soha.


Ugyanakkor a spanyol ág mindig jelentős anyagi erőforrásokkal és segítséggel támogatta a török elleni harcot, Magyarországon is.

2022. okt. 25. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
96%
3-as Teljesen jó, amit mondasz. Persze, hogy két ág volt, de a diplomáciában egy gyakorlatilag egyet jelentett. Persze, lehet a végletekig árnyalni a képet, de a nagy képen nem nagyon változtat.
2022. okt. 25. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 kürasszír ***** válasza:
86%

Kedves kérdező!


A Habsburg-házból származó magyar királyok nem csak magyar királyok voltak, hanem osztrák főhercegek és cseh királyok, valamint 1558-tól német-római császárok is.


A Habsburg kézen lévő magyar terület, az úgynevezett Királyi Magyarország, az osztrák örökös tartományok és a Cseh Királyság, azaz a Vencel korona országai (Csehország, Morvaország és Szilézia) alkották a Habsburg Monarchiaként ismert összetett államot.


A Habsburg Monarchia elég erős volt ahhoz, hogy megállítsa a török előrenyomulását.


1526 és 1591 között egyértelmű volt az Oszmán Birodalom erőfölénye a Habsburg Monarchiával szemben.


Az 1591 és 1606 között a Habsburg Monarchia és az Oszmán Birodalom zajló hosszú háború, vagy tizenöt éves háború döntetlennel végződött, bebizonyosodott, hogy a Habsburgok a török közel egyenrangú katonai ellenfelei.


1566-tól, Nagy Szulejmán szultán halálával vette kezdetét az oszmán állam lassú hanyatlása. Ezt tetézte, hogy a törökök kimaradtak a Nyugat-Európában zajló forradalmi változásokból, a nagy hadügyi forradalomból, a tudományos-technikai forradalomból és a gazdaság és társadalom nagyívű fejlődéséből. Az Oszmán Birodalom a 17. század derekára a hadügyek, azaz hadművészet, a haditechnika, a hadseregszervezés, továbbá a tudományos élet, a kormányzat, a gazdaság és a társadalom fejlettsége terén reménytelenül lemaradt a keresztény Európához képest.


1606 után, különösen az 1618-1648 között német területeken zajló harmincéves háború eredményeként a Habsburg Monarchia megerősödött és megszilárdult, egy gyorsan emelkedő hatalmi pályára került.


Az 1683-1699 közötti nagy török háború idejére a Habsburg Monarchia óriási minőségi fölénybe került a hadművészet, a haditechnika és a kormányzati rendszer terén az Oszmán Birodalommal szemben, ennek tudható be a török megsemmisítő veresége és kiűzése Magyarországról.

2022. okt. 25. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
45%
Ennyi erővel átküldhetted volna neki a Magyarország a XVI.-XVII. században mind az összes kötetét. Gondolom a kérdező nem erre volt kíváncsi, különben nem itt kérdezte volna meg. El tudod mondani három mondatban is vagy csak játszod az agyadat. :D
2022. okt. 25. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 kürasszír ***** válasza:
81%

# 6


Sajnos csak ezen a szinten tudok történelmi kérdésekben megnyilvánulni, ha már történelem szakra jártam az egyetemen.

2022. okt. 25. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
Egyedül, csak a saját erőforrásaikra támaszkodva nem - eléggé ereje teljében volt még az Oszmán Birodalom. Viszont összefogva - ahogy tették ezt később - már megvolt a szükséges erő.
2022. okt. 25. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Én is történelem szakra jártam és el is végeztem (sőt dolgoztam is történészként), de rá kellett jönnöm, hogy ha képtelen vagyok a laikusok számára a több oldalnyi ismeretet 4-5 érthető mondatban összefoglalni, akkor senki sem hallgat meg, mert egyszerűen nincsen idejük az embereknek a részletes válaszra, csak egy gyors zanzásítottra. Ebből kifolyólag lesznek benne vitatható mondatok, mint például az is, hogy a Habsburgoknak ebben a korszakban két ága volt. Eltérő területek felett uralkodtak, részben más volt a külpolitikai céljuk is, de ez nem változtat azon a tényen, hogy ekkor az Oszmán Birodalommal szembeni sikeres harc csak álom lehetett, emiatt az osztrák ág a Német-római Birodalom felé, míg spanyol ág Németalföld és az Újvilág felé terjeszkedett.
2022. okt. 25. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 kürasszír ***** válasza:
100%

# 9


Miért lenne vitatható mondat, hogy a Habsburgoknak két ága volt a korszakban? Ez tény.


A # 3 kommentem, hogy a Habsburg-háznak két ága volt jelenleg a véleményt nyilvánítók 95 %-a szerint butaság.


5 % szerint hasznos válasz.


Ez a szint.

2022. okt. 25. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!