Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mennyire igaz a valóságban a...

Mennyire igaz a valóságban a Top gun 2-ben mondott "nem a gép számít, hanem a pilóta"?

Figyelt kérdés
Mennyire érvényes ez a valóságban? Egy F-14 tényleg letudna lőni egy 5. generációs vadászgépet?

2022. aug. 31. 11:37
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
90%
A tapasztalat valóban nagyon fontos! Ha az 5. generációs gépet be tudja mérni a Tomcat, akkor van mitől félnie, mert a rakéták és irányítórendszereik alkalmasak a lelövésére. Védekezés esetén tehát hasznos lehet az 5. generációs gépek ellen is.
2022. aug. 31. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
85%

Nézd meg a műrepülőket vagy más pilótákat!

Ugyanazzal a géppel repülnek, de versenyen az egyik győz rendszeresen, a másik meg soha.

Igen, a pilóta a legfontosabb, de csak ha ugyanolyan képességű gépeket hasonlítunk össze.

2022. aug. 31. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Manőverező légiharcban (dogfight) rengeteget számít a pilóta, ez igaz. Csak ma a légiharcok 99%-a nem így zajlik, hanem Beyond visual range. Tehát sok lelőtt gép pilótája azt sem tudja meg, hogy honnan lőttek rá vagy egyáltalán bemérték!

Amúgy a légi közelharcban is sokat számít a gép, egy fordulékonyabb jobban manőverező, jobb tólóerejű hajtóművekkel felszerelt gép brutális előnyben van olyankor is. De a pilóta valóban fontos! Ez tény.


A filmben -most minden hülyeségétől eltekintve- Maverick az első Su-57-et a meglepetés erejével lőtte le -ez működhetne, elvégre nem számítottak rá, hogy a sajátjuk fordul ellenük- de utána már nevetségesen hatott, hogy egy Su-57 belement egy ilyen játékba velük, amúgy a gépágyú az gépágyú a rakéta meg rakéta akárhonnan indul is, tehát elvileg lelőhetné egy régebbei gép is az újabbat. Csak a valóságban a második Su-57-es egyszerűen megvárja míg kiérnek a kanyonból az óceán felé és akkor lőtte volna ki őket. Vagy egyszerűen föléjük megy és egy "lefelé tüzelő" -mert ilyen is van- rakétával, ami mondjuk infrakövető lövi le őket.


Szóval ja a film hülyeség, de a légiharcban számít a pilóta, de az csak egy aspektus.

2022. aug. 31. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Azért ez szerintem erős túlzás. Persze fontos a tapasztalat, de láthattad a filmben is hogy az új gépek már milyen manőverekre képesek.
2022. aug. 31. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

"Egy F-14 tényleg letudna lőni egy 5. generációs vadászgépet?"


Nem.

Egy 5. generációs vadászgép már azelőtt beméri észlelőberendezésekkel az F14-et és kilövi a 'csába, mielőtt az F-14 pilótája egyáltalán észrevette volna, hogy ott egy másik gép.


Egy ilyen légiharc az F-14 pilótájának szemszögéből kb. úgy nézne ki, hogy repülgetek szép nyugiban, aztán a semmiből hirtelen észlelek egy rakétát és 2 másodperc múlva már halott is vagyok.

2022. aug. 31. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Az 5. generációs olyan távolból elindítja a rakétát és kilövő az ellenfelét, hogy az F-14-esnek lehetősége sincs ellentámadásra.

A mai repülők nem manőverezőharcot folytatnak, hanem első sorban fegyverplatformok. A jobb radarrendszerek, kisebb radarkeresztmetszet, az integrálható rakéták típusa dönt elsősorban. Nem a sebesség vagy az repülési tulajdonságok, és ennek megfelelően nem is a pilóta. Mert manőverező légiharcra sor se kerül, ha előbbiek tudásában nagy különbség van a két gép között.

A modern rakétákat nem kell aktívan célra vezetnie a repülő radarjának, amint kilőtte tehet akár egy 180°-os fordulatot is a repülő. Illetve a modernebb gépeken kb 180+°-os célzó radar van, azaz szinte bárhol lehet a célpont, mikor becélzod. A régebbeiken jóval kisebb ez a szög, azaz nagyjából előtted kell lennie a célpontnak. Ráadásul nem is fordulhatsz el teljesen miután kilőtted, mert ugye célra kell vezetned a rakétát a repülő radarjával.

2022. aug. 31. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

A Szu-57 radarkeresztmetszete nem ismert, de az S alakú szívócsatorna hiánya és az építési minőség miatt az valszeg messze nem lopakodó.


Infra keresővel van lehetőséged radar nélkül is céladathoz jutni, de az infrának azért vannak megkötései is, az egyik a távolság. Sztem infrával senki nem fog "BVR" csatát vívni. Ha már radart kell használnod a céladat megszerzéséhez és a célmegjelöléshez akkor lebuktál. A célgép besugárzásjelzője valszeg már 100 kmről csilingelni fog.


Az F-14-en szolgáló AWG-9 nagyon korrekt cucc volt a maga idejében, ahogy az AIM-54 is. Már ez is aktív radaros önirányítású volt és nagy sebességel közeledő célra 100kmen túlról indítható.


Az 5 gen is csak abban az esetben van előnyben egy régi F-14-gyel szemben, ha:

-az valóban 5gen, nem csak papíron

-ha valóban olyan kicsi a radarkeresztmetszete, hogy lopakodónak nevezhető

- ha megkap minden célinfót a saját helyzetének felfedése nélkül ( pl AWACS vagy másik gép ) és így indíthat rakétát.


Ha ezek nem állnak rendelkezésre akkor oda az 5 gen előnye.

2022. aug. 31. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Az F-14 egy piszkosul túltervezett, korát meghaladó, pénzben mérhetetlenül drága gép volt. Az egyetlen volt a korában, ami képes volt saját radarral rendelkező légiharc rakéta hordozására és indítására. Egyetlen volt, mert akkoriban egy ilyen rakéta dög nehéz és nagy volt. A gép radarja is korszakos ugrás volt.

DE. Azóta eltelt néhány évtized, és volt néhány "korszakos" ugrás. A modern gépek nem golyóállóak, ha hagynák közel kerülni az F-14-est, akkor veszélyt jelent rájuk. Na de, hagynák? Nyilván nem. Kilőnék még azelőtt, hogy rájuk veszélyt jelentsen.

2022. aug. 31. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem az a kérdés, hogy hagyná-e hanem hogy tud-e tenni valamit ellene. Ez a Szu-57:

[link]


Ez nem stealth gép, ez tuti látszik a radaron már jó messziről. Ha ennél messzebbről kell rakétát inditania ahhoz kell a saját radarja és az is észlelhető messziről.


Nincs tömegesen hadrendben a gép, az AWACS-ekkel is hadilábon állnak az oroszok, a céladat átküldése meg erősen kérdőjeles.


F-35-ösök ellen esélye sem lenne a Tomcatnek, azok hamarabb eljutnának a saját infraérzékelőjük hatótávján belülre, minthogy az AWG9 kiszúrná őket.


Ezért baromi lényeges, hogy valami valójában 5 gen vagy csak papíron. Ez igazi 5gen, stealth képességekkel rendeljező gép ellen nem lenne esélye az F14-nek.

2022. aug. 31. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Részben igaz. Kb. mint az autóverseny, nagyjából egyformák az F1-es autók, de a pilóta az aki vezeti, aki győzelemre viszi, hoz döntéseket pillanatok alatt. Csodát viszont a legjobb pilóta sem tud tenni. Nem nyerne a versenyben ha egy Zsigulival állna a rajtrácsra mellette meg egy amatőr versenyző R8 Audival.

Az F-14-es egy valódi 5. generációs ellen normál légiharcban alulmaradna. Baromi nagy a radar keresztmetszete, az 5. generációs folyamatosan "látná" a jelkisugárzás miatt, ill. elég lenne csak pár ms-ig letapogatásra bekapcsolnia a saját radarját és indítani tudna félaktív rakétát. Mire az F14 befogná, indítana addig ismét "passzív" állásba kerülne és nem tudna a rakéta célra tapadni.

Jó kis film, bár erősen eltúlzott. Apropó, a Hornet kétüléses, mégis amikor lelövik a két gépet csak Tom Cruise és a másik fickó földet érése látható. Hova lettek közben a fegyverkezelők? :)

2022. aug. 31. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!