Vissza tudja Ukrajna szerezni a jelenleg elvesztett területeit?
Egy részét szerintem biztosan, mindent viszont szinte biztos, hogy nem.
A legjobb szerintem az lenne, ha véget vetnének a háborúnak és békét kötnének. Ukrajna vállalná a katonai semlegességet, tömegpusztító fegyver mentességet és hogy többé nem zárja el a Krím vízellátását, cserébe az orosz katonák kivonulnak. Donyeck és Luhanszk autonómiát kap, cserébe ők is leteszik a fegyvert, elismerik Ukrajna fennhatóságát.
Legnehezebb kérdés a Krími Köztársaság és Szevasztopol sztátusza lehet. Erre kompromisszumos megoldás azt lehetne, ha függetlenséget kap, se nem Ukrajna, se nem Oroszország vagy pedig valamiféle megosztott szuverenitás: Ukrajna különleges előjogokat kapna a területen, mint amit például Spanyolország is javasolt Gibraltár kapcsán az Egyesült Királyságnak az ottani területi vita megoldására vagy mostanában az Észak-Írország státusza körüli uniós megoldási javaslatok.
Őszintén, én nem tartom valószínűnek. Az ukrán hadsereg már most is nagyon az összeomlás határán billeg a Donbászban és eddig a háborúban nem sikerült még nagyszabású, sikeres offenzívát végrehajtaniuk. Mind Kijev, mind Harkiv mellől visszahúzódtak az orosz csapatok és utána vonultak be az ukránok a hátrahagyott településekre. De például azóta Harkivnál is változott már a helyzet, mert hiába érték el az ukránok a nemzetközi határt, pár napra rá az oroszok visszanyomták őket. Azóta megrekedt az ukrán offenzíva és kemény harcot folytatnak az oroszokkal több, korábban hátrahagyott településért.
A Donbászban meg egyáltalán nem indult nagyszabású ukrán ellentámadás. Csak kisebb, helyi ilyen akciók voltak, hogy például stratégiai fontosságú utakat vagy magaslatokat visszavegyenek. De többnyire még ezek is sikertelenek szoktak lenni. Ezen a frontvonalon inkább örülnek az ukránok, ha tudják tartani az állásaikat. A Liszicsanszk-Szeverodonyeck kiszögellésben különösen siralmas a helyzet. Az ottani ukrán csapatok már részben el vannak vágva a többi ukrán alakulattól, mindössze egy járható út maradt, ahol utánpótlást tudnak szállítani nekik és még nincs orosz ellenőrzés alatt, de az oroszok azt is tudják lőni tüzérséggel. Ráadásul a Popasnaja felől északra tartó orosz csapatok miatt fennáll a veszélye, hogy ténylegesen teljesen elvágják őket.
Kicsit északabbra az oroszok szinte teljesen kipucolták már a Donyec folyó északi partjáról az ukránokat, ami mindkét fél számára egy jó védelmi vonal. Az ukránok is könnyebben tudják védeni, főleg hogy az oroszok már bebizonyították, hogy borzalmasan tudnak folyón átkelni és többnyire nem is sikerül nekik, de nagyon súlyos veszteségeket szenvednek közben. De ez az oroszoknak is egy viszonylag könnyen védhető vonal és sok egységet átcsoportosíthatnak a ténylegesen fontos helyszínekre, mint a popasnajai áttörés, Szeverodonyeck ostroma vagy az Izyumtól délre irányuló offenzíva. Ez az utóbbi ráadásul újabb terhet ró az ukránokra, hiszen az oroszok alig 25 km-re járnak már csak a kulcsfontosságú Szlavjanszk városától. Azt az ukránok semmiképpen se engedhetik elesni. Az az egyik legfontosabb logisztikai központ, arról nem is beszélve hogy az oroszok rést ütnének a második ukrán védelmi vonalon is, ha a város elesne. Egy ottani orosz győzelem konkrétan a Donbász északi részén lévő ukrán front összeomlását okozná.
És persze az oroszok nyomulnak továbbra is Bakhmut felé, bár az utóbbi időben kicsit lassultak ebben az irányban. Ha ez a város elesik, akkor az ukránok semmilyen módon nem tudnak többé utánpótlást és ellátmányt küldeni a Liszicsanszk-Szeverodonyeck kiszögellést védő ukrán erőknek. Meg persze rés nyílna az oroszok előtt a második ukrán védelmi vonalon, hiszen ez az egyik leginkább megerősített ukrán város. Marinka és Avdiivka környékén is heves harcok folynak, bár itt nagyi lassú az előrenyomulás, mert az ukránoknak nagyon komoly árokrendszerei vannak a térségben és nagyon keményen ellen is állnak a támadásoknak. De az elsöprő orosz tüzérségi fölénynek köszönhetően így is lassan szorulnak hátra. Ha bármelyik város elesik az a déli ukrán front részleges összeomlását okozhatja.
Az ukránok még próbálkoztak egy offenzívával Herszon megyében, de nem ment valami fényesen az sem. Ugyan sikeresen átkeltek a folyón és elfoglaltak 3 falut, de brutális veszteségeket szenvedtek. Mind kiderült az oroszok az offenzíva előtt még elpusztították az ukrán tüzérség térségbeli lőszerraktárait, így nem volt muníciója a tüzérségnek. Ennek ellenére a parancsnokság tüzérségi támadás nélkül átküldte az ukránokat a folyón. Hát, a felvételek alapján borzalmas mészárlást végzett az orosz tüzérség, az ukránok még csak a közelébe se jutottak az orosz védelmi állásoknak. Igaz, nem szenvedtek olyan súlyos veszteségeket, mint az oroszok a saját hasonló akciójukban a Donbászban, de így is súlyosak azok a veszteségek.
Az ukránoknak a morálja is folyamatosan romlik a sok visszavonulás és az állandó orosz tüzérségi tűz miatt. Ráadásul mostanra nagyon sok területvédelmi egység is a frontra került, akik még rosszabbul bírják az ilyen körülményeket. Egyszerűen az oroszoknak légi fölényük és pusztító tüzérségi erejük van. Képesek arra, hogy napokig szüntelenül lőjjék tüzérséggel az ukrán állásokat szinte az egész frontvonalon. Az ukrán tüzérség meg nagyon kicsi, ráadásul minden egyes akciójuk magában hordozza a kockázatot, hogy az orosz tüzérség kiszúrja őket és tüzet nyit rájuk. Akkor pedig nagyon nagy az esélye, hogy me fog semmisülni a számukra nagyon értékes tüzérségük. Már így is több löveget veszítettek a napokban tüzérségi párbajban. Az oroszok pedig nyugodtan megengedhetik maguknak, hogy kilőjjék néhány lövegüket, hiszen annyi van készleten, hogy egy évtized alatt se fog kifogyni.
Az #5-ös nagyon jól leírta az aktuális helyzetet. Kicsit hajaz a történet a téli háborúra. Ott is ész nélkül mentek előre a ruszkik és hatalmas pofonokat kaptak. Utána mikor rendezték a sorokat célt értek. Az oroszok mostanra felmérték a valós helyzetet, jóval megfontoltabban, módszeresebben mennek előre (persze 1-2 értelmetlen hülyeséget még csinálnak, ld. folyókon való átkelés erőltetése).
A kérdésedre válaszolva, az ukránoknak esélyük sincs jelenleg az elfoglalt területek visszavételére. Azokat a településeket veszik vissza ahonnan az oroszok átcsoportosítás miatt amúgy is kivonulnak. Az aktív műveleti zónában csak kisebb, lokális eredményeik vannak - jelentős véráldozatok árán - ahonnan az odaérkező ruszki erősítés kifüstöli őket pár nap alatt.
Nem az a kérdés hogy visszafoglalják-e az elveszített területeket, hanem hogy középtávon meg tudják-e tartani Kramatorszkot, illetve ha a ruszkik elindulnak akkor Mikolajivot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!