Az Oroszok hogy gondolták Ukrajna lerohanását alig 200 ezer fővel? Az USA nak több ember kellett Irakhoz meg Afganisztánhoz szerintetek jobb lett volna ha az oroszok várnak még kb 100-200 ezer plusz főt?
Oroszország csúnyán elszámolta magát ezzel a háborúval. Az egész olyan, mintha az elmúlt 8 évben (amióta 2014-ben kitört a fegyveres konfliktus a szakadárok és az ukrán kormányerők között) az orosz hírszerzés egyáltalán nem végezte volna el a munkáját Ukrajnával kapcsolatban. Az orosz katonai és politikai vezetés teljesen félre lett tájékoztatva az ukrán haderő harcértékéről, a moráljukról és az ukrán lakosság Oroszországhoz való hozzáállásáról. Ezek alapján pedig egyáltalán nem ezt várta az orosz kormány, amikor megindította az inváziót.
Ők eredetileg nem akarták megszállni az egész országot, hanem gyorsan megakarták dönteni az ukrán kormányt és azzal egyidejűleg bevonulni a számukra stratégiailag fontos területekre. Emellett ők csekély ellenállással számoltak. Úgy kalkuláltam, hogy a reguláris ukrán erők többsége úgyis a Donbászban lesz a szakadárokkal szembeni frontvonalon és nem tud majd elmozdulni, hogy segítse az ukrán védekezést az ország többi részében. Így pár reguláris ukrán katonai erőn kívül nekik csak határőrökkel, területvédelmi egységekkel és gyorsan berendelt tartalékosokkal kell csak leszámolni. És tőlük is csak jelképes ellenállást vártak, utána pedig vagy azt hogy elfussanak vagy megadják magukat. Igazából úgy tűnik azt hitték, hogy magában már az az demoralizálja az egész ukrán kormányt és a haderőt is és az összeomlás szélére sodorja, hogy Oroszország végül tényleg megindította az inváziót. Hát, ez nagyon nem így lett. És egy rendes háborúhoz egy ekkora méretű országgal szemben tényleg túlságosan kevés a 200 ezer fő.
És azt meg se említettem, hogy valamiért az orosz kormánynak az se jutott el a tudatáig, hogy már nem 2014 van és az Egyesült Államok és a NATO nem fogja szép csöndben végignézni ezt az egészet. Az ukránok az invázió legelső perceitől fogva számíthattak az USA hírszerző szolgálatainak összes rendelkezésre álló infójára, az élő műholdképekre és az amerikai felderítő gépek felvételeire is. Mellette gondolom bőven kaptak tanácsokat is az amerikai katonai vezetéstől, hogy mit hogyan kéne csinálni. Pont emiatt az orosz csapatmozgások teljesen nyilvánvalóak voltak az ukránok számára, és pontosan tudták hogy mikor, merre járnak éppen és milyen erőkkel. Az orosz légikampány azért nem járt sikerrel és nem ütötte ki az ukrán légierőt, mert az amerikaiak előre jelezték mindig, hogy melyik légitámaszpontot fogja légicsapás érni, így a gépek többségét még időben megtudták menteni. Ugyanez volt a légvédelemmel. A kibertámadásaik szintén semmit sem értek már, mert mostanra az Egyesült Államok erre is alaposan felkészítette az ukránokat, így nem sikerül káoszt kelteni a kommunikáció vagy az áramszolgáltatás leállításával. És persze az ukránokat 8 évig készítette az USA egy ilyen háború megvívására és még jelentős mennyiségű fegyverzetet is kaptak.
Az is érdemes még megemlíteni, hogy az orosz hadvezetés se igazán készült fel arra, hogy ők most tényleg nagyszabású háborúba mennek. A kivonul orosz alakulatok egy részének csak papíron volt teljes az állománya, ugyanez a felszereléssel. Itt még korrupció is bejön a képbe, ugyanis nagyon úgy néz ki, hogy az orosz védelmi költségvetés jókora része nem oda került, ahova azt szánták. A modern fegyverzet egy része csak papíron létezett, a valóságban soha nem kapta meg őket a hadsereg, mert útközben "eltűnt" pénz. Persze a Kremlben csak azt látják ami a papíron van és el is hiszik azt. A felszerelés szintén jókora része nincsen normálisan karbantartva, szintén a korrupció miatt. Az meg csak hab a tortán, hogy a vezérkaron kívül mindenki az utolsó 24 órában tudta meg, hogy ők éles akcióba mennek. Legalább a magasabb rangú tiszteknek szóltak pár órával az akció előtt, de a közkatonák csak akkor jöttek rá, hogy itt háború lesz, amikor éjszaka kivezényelték őket a határra és hajnalban megkapták a parancsot, hogy lépjék át a határt. Emellett a tisztek többsége alig dolgozta ki a haditerveket és borzalmasan koordinálták is a csapataikat, részben a rutin hiánya, részben a megfelelő kommunikációs felszerelés hiánya miatt.
És ennek ellenére Oroszországnak még mindig van bőven elég eszköz a tarsolyában. Igaz az első 1-2 hónap katasztrofális volt, de attól még a háború nem veszett el. Az orosz haderő mindössze 200 ezer rosszul felszerelt és vezetett emberrel is elfoglalt viszonylag nagy területeket Ukrajnából. Nos, az orosz haderő tartalékosokkal együtt 3,5 millió főt tesz ki nagyjából. És akkor még nem is rendeltek el teljes mobilizálást és nem kezdtek el embereket besorozni. Fegyverek ő sincsen hiány, a rendelkezésükre áll a Szovjetunió teljes korábbi fegyverarzenálja és azóta is gyártottak bőven. Mostanra ráadásul elkezdtek tanulni a hibáikból és lassacskán alkalmazkodnak az ukrán hadviseléshez. Stratégiát is váltottak és amint látható szinte korlátlan forrásokkal rendelkeznek. Ha taktikai zsenialitását nem is fogja megmutatni az orosz hadvezetés, akkor is még simán megnyerheti a háborút. Vagy szép lassan lemorzsolja az ukrán haderőt (és akkor nem kell mobilizálni a lakosságot) vagy orosz módra teljes mobilizálást rendel el és a puszta tömegével agyonnyomja az ukránokat. Oroszország egyszerűen akkor ország és olyan erővel rendelkezik, hogy a kezdeti kudarcok ellenére is nagyon valószínűtlen, hogy elveszítse ezt a háborút.
Nem néztek be semmit. 2020. márciusában 13,5 dollárra is lecsökkent az olaj ára, most meg stabilan 100-110 dollár.
1 millió brit hőegység gáz ára 2020. áprilisában 1,41 dollár volt, most 8,75 dollár. 1 brit hőegység= 1055,05585 joule.
De szépen felment a többi Oroszország által exportált nyersanyag, agrártermék ára is.
Azaz az ukrajnai kis költségvetésű háború pörgeti szépen az orosz állam bevételeit, még úgy is ha vevőik többsége (kínaiak, indiaiak) csak a világpiaci ár 2/3-át fizetik nekik.
A felhasznált technika többsége selejtezésre érett késő szovjet darab, ezektől olcsóbb harctéren megszabadulni, mint elbontani.
A harcoló katonák is olyan szerződésesek, akikkel otthon békeidőben csak baj van. Sokmilliós harcos kultúrájú népségük van: kozákok, csecsenek, sztyeppei nomád gyökerű belső ázsiaiak, ahol a férfiak legjobban jó pénzért harcolni akarnak. Nekik kevés a békeidős kb. 300 ezer forintnak megfelelő zsold, de a háborús 1 milliónak megfelelő már szép pénz.
Köszönöm a válaszikat!
#13 mondjuk elég jót írtál ez érdekes.
"Azaz az ukrajnai kis költségvetésű háború pörgeti szépen az orosz állam bevételeit, még úgy is ha vevőik többsége (kínaiak, indiaiak) csak a világpiaci ár 2/3-át fizetik nekik."
Ez a "kis költségvetésű háború" eddig csak azt érte el, hogy az infláció már most 30%-os, a munkanélküliség 20%-os, és az orosz külkereskedelem kb. 1/3-ára zuhant.
"A felhasznált technika többsége selejtezésre érett késő szovjet darab, ezektől olcsóbb harctéren megszabadulni, mint elbontani."
Ja, nem. Ennek pont az ellenkezője igaz, az oroszok eddig a legfejlettebb eszközeikből vesztettek a legtöbbet, például a T-80BVM-emekből meg a T-72B3-akból:
"A harcoló katonák is olyan szerződésesek, akikkel otthon békeidőben csak baj van. Sokmilliós harcos kultúrájú népségük van: kozákok, csecsenek, sztyeppei nomád gyökerű belső ázsiaiak, ahol a férfiak legjobban jó pénzért harcolni akarnak. Nekik kevés a békeidős kb. 300 ezer forintnak megfelelő zsold, de a háborús 1 milliónak megfelelő már szép pénz."
Mivel Oroszországban hivatalosan nincsen háború, ezért háborús zsold sem jár. Többek között ez is közrejátszik abban, hogy miért nincs hadiállapot Oroszországban: nincs pénzük rá. Akkor a katonáknak magasabb zsoldot, a hadirokkantaknak nyugdíjat, az elesettek családjainak jóvátételt kellene fizetni, így meg nem. A Telegramon és a VK-n (mielőtt leszedték) lehetett látni egy csomó képet és írást a hadirokkantak és elesettek családjairól, hogy az orosz állam mivel szúrja ki a szemüket. Az egyik hadirokkant például egy virágcsokrot, egy kitüntetést, és 500 rubelt (~3200Ft) kapott a szolgálatáért.
15-ös tök hülyeségeket írsz!
Pl. a munkanélküliség rekord alacsony 4.1 százalék.
2022 áprilisában tényleg 1,7%-kal növekedtek az árak, ez alapján most a nyugati elemzők 17-18% éves inflációra számolnak, de az orosz központi bank meg eldöntötte, hogy egész évben csak 5% lehet, ehhez pedig ott simán hatósági árakat is fognak majd szabni.
Ha meg a külkereskedelmet nézzük, akkor valóban Oroszország külföldről most sokkal kevesebb árut hoz be (58%-kal kevesebb értékben), de közben meg 77%-kal nőt a kivitelből származó bevétele. Azaz Oroszország a pénzét nem külföldi áruk vásárlására fordítja, hanem otthon vásárolja meg azokat, ezzel vállalkozó polgárait gazdagítja (akkor is, ha az otthoni piacon kompromisszumra kényszerül, pl. drágább élelmiszerek, gépgyártáshoz primitívebb alkatrészek, eredménye pl. autóban 20 évvel ezelőtti technológiai színvonalú motor).
T-80BVM, T-72B3- ezek mind eléggé régi harckocsik felokosított változatai. A T-80 alapúak korszerű változatai nem az 1985-ös T-80B okosításai, hanem a T-80U-é (T-80UM, …UM-1, …UM-2), a T-72 alapúak meg a T-90-esek.
Nem akarok belemenni, de ég és föld különbség van köztük… (katonai Msc végzettségem van).
Zsold:
Bizony annyi, amit írtam.
“ Tulában, egy Moszkvától körülbelül 200 kilométerre délre fekvő városban a három hónapos katonai szolgálati szerződést szerzőknek havi 170 000 rubeltől (3000 dollártól) kezdődő juttatást kínálnak, ami körülbelül a régió átlagkeresetének négyszerese. A Moscow Times egy helyi hirdetésre és egy orosz pénzügyi portál adataira hivatkozva számolt be.
Egy csecsenföldi katonaság toborzója szintén 300 000 rubel (5200 dollár) első havi fizetést ajánlott fel – írja a Moscow Times a Szabad Európa Rádió tulajdonában lévő Sever.Realii orosz hírügynökségre hivatkozva.”
A Szabad Európa Rádió pedig köztudottan az amerikai kormányhoz van becsatornázva….
"T-80BVM, T-72B3- ezek mind eléggé régi harckocsik felokosított változatai. A T-80 alapúak korszerű változatai nem az 1985-ös T-80B okosításai, hanem a T-80U-é (T-80UM, …UM-1, …UM-2), a T-72 alapúak meg a T-90-esek."
A T-80BVM egy 2017-es modernizáció, a T-80UM meg egy 1985-ös. Az UM és az UM-1 között csak az optika a különbség, az UM-2-t pedig sosem rendszeresítették. A T-80BVM nagyságrendekkel fejlettebb, mint az U variánsok.
A T-72B3 obr. 2016 a nevéből adódóan szintén a legmodernebb variánsa a T-72-eseknek. A T-90-esekből össz-vissz 350 darabjuk volt harcrakész állapotban Februárban, most már csak kb. 280-300.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!