Mátyás király legyőzte volna a törököket ha rendelkezik egy történelem könyvel?
Kétlem.
Mivel 1490-ben meghalt és egy csomó dolog amit elért szétporladt az utána következő hatalmi harcban, így nem rajta múlott. Ő mindent megtett ezügyben és ezt eredményesen tette.
II. Lajosnak már lehet többet segített volna a jövőbelátás képessége.
Deee azt se felejtsd el, hogy ha Lali 1526-ban Mohácsnál nyer, de legalábbis nem döglend meg, akkor az a történelem könyv azonnal elavul, szóval onnantól kezdve nehéz rá támaszkodni, hisz a könyv arra alapoz, hogy Mohácsnál a magyar sereg és király odaveszett.
Egyébként a kérdésed az időparadoxon témakört kapargatja:D
Ha visszamész az időben és megölöd magadat, akkor megszűnik az az éned ami visszament a múltba, tehát nem is halnál meg... tehát mivel megszűnnél létezni, ezért létezhetnél...wat?:D
A törikönyv is ugyanilyen. A jövőt írja le az akkoriak számára, de mivel máshogy cselekednek emiatt, ezért nem írhatja le azt amit, hisz akkor a mai történészek mást írtak ovlna akönyvbe.. tehát mégis úgy kell cselekedniük:D
Magyarország 1526-ban Mohácsnál nem véletlenül bukott el.
Az Oszmán Birodalom ugyanis Mátyás halála, 1490 és Mohács, 1526 között igazi világbirodalommá vált, megháromszorozta a területét és a lakosságát a Mameluk Birodalom (Egyiptom, Szíria, Palesztina területén) bekebelezésével, valamint a perzsa Szafavida Birodalom legyőzésével (csaldiráni csata) és az addig perzsa Mezopotámia elfoglalásával.
Felborultak a magyar-oszmán erőarányok a török javára.
# 5
Kedves 5-ös!
Nem Magyarország, hanem egy másik nagyhatalom, a Habsburg Birodalom állította meg a törököt.
A Habsburg uralom alá került Királyi Magyarország nem volt önálló állam, csak a Habsburg Birodalom belső autonómiával rendelkező tartománya.
Mellesleg a Királyi Magyarország pont önálló hadsereggel nem rendelkezett, ugyanis a hadügyeket a Habsburgok összbirodalmi szinten központosították. Egyértelműen nem egyedül a magyarok állították meg a törököt, hiszen a Habsburg Birodalom katnaságának döntő többségét nem a magyarok adták. A hadsereg zöme német, cseh, olasz és vallon zsoldosokból állt.
Magyarország védelmét teljhatalommal a Habsburg Birodalom egyik központi hivatala, a bécsi Udvari Haditanács irányította.
A hadügyekbe, így a török elleni védelembe a magyaroknak elég minimális beleszólása volt.
A Habsburgok Magyarországon magasabb katonai parancsnoki tisztségekbe nagyon ritkán neveztek ki magyar tisztet.
1541 és 1683 között a legfontosabb magyarországi katonai főparancsnoki posztokat (hadseregprancsnokok, végvidéki főapitànyok) 95 %-ban németek és olaszok és csak 5 %-ban magyarok, vagy magyarországiak (pl. horvátok) töltötték be.
Békeidőben a Királyi Magyarország adói a török elleni védelem költségeinek csak a 30 %-át fedezték, háború esetén eddig csak a 10 %-át.
Azaz a Habsburgoknak békében Magyarország török elleni védelmi költséginek 70 %-át, háború esetén 90 %-át kellett kipótolniuk.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!