Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mátyás király legyőzte volna...

Mátyás király legyőzte volna a törököket ha rendelkezik egy történelem könyvel?

Figyelt kérdés
Ha Mátyás király kap egy 1400-1600-ig mindent tartalmazó történelem könyvet,akkor az információk segítségével legyőzte volna a törököket?

2022. febr. 10. 23:23
A kérdező szavazást indított:
Igen, legyőzte volna a törököket az könyvel
Nem,ugyan úgy maradt volna minden
9 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
94%

Kétlem.

Mivel 1490-ben meghalt és egy csomó dolog amit elért szétporladt az utána következő hatalmi harcban, így nem rajta múlott. Ő mindent megtett ezügyben és ezt eredményesen tette.

II. Lajosnak már lehet többet segített volna a jövőbelátás képessége.


Deee azt se felejtsd el, hogy ha Lali 1526-ban Mohácsnál nyer, de legalábbis nem döglend meg, akkor az a történelem könyv azonnal elavul, szóval onnantól kezdve nehéz rá támaszkodni, hisz a könyv arra alapoz, hogy Mohácsnál a magyar sereg és király odaveszett.

2022. febr. 10. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként a kérdésed az időparadoxon témakört kapargatja:D


Ha visszamész az időben és megölöd magadat, akkor megszűnik az az éned ami visszament a múltba, tehát nem is halnál meg... tehát mivel megszűnnél létezni, ezért létezhetnél...wat?:D

A törikönyv is ugyanilyen. A jövőt írja le az akkoriak számára, de mivel máshogy cselekednek emiatt, ezért nem írhatja le azt amit, hisz akkor a mai történészek mást írtak ovlna akönyvbe.. tehát mégis úgy kell cselekedniük:D

2022. febr. 10. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
93%
Segítek: Mátyás Király legyőzte a törököket, pontosabban nem veszített területet, nagyobb végvárakat. Nem utolsósorban azért mert kellően bölcs kül- és belpolitikát folytatott így nem indult jelentősebb török támadás (hol kiegyezett velük, hogy okosan kötött szövetségeket és nem utolsósorban kemény kézzel egyben tartott a már akkor is folyton széthúzó, egymásra acsarkodó magyar "urakat").
2022. febr. 10. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 kürasszír ***** válasza:
89%

Magyarország 1526-ban Mohácsnál nem véletlenül bukott el.


Az Oszmán Birodalom ugyanis Mátyás halála, 1490 és Mohács, 1526 között igazi világbirodalommá vált, megháromszorozta a területét és a lakosságát a Mameluk Birodalom (Egyiptom, Szíria, Palesztina területén) bekebelezésével, valamint a perzsa Szafavida Birodalom legyőzésével (csaldiráni csata) és az addig perzsa Mezopotámia elfoglalásával.


Felborultak a magyar-oszmán erőarányok a török javára.

2022. febr. 11. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
4# ő ja csak hogy furcsa mód mégse tudott budánál tovább menni európába amibe persze az osztrák is szerepet játszott de ez az erős birodalom afrikai kis ázsiai birodalmakat döntött meg de egy széthúzó hozzá képest gyengébb országot ami 3 részre volt osztva már nem hmmmm
2022. febr. 11. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 kürasszír ***** válasza:
78%

# 5


Kedves 5-ös!


Nem Magyarország, hanem egy másik nagyhatalom, a Habsburg Birodalom állította meg a törököt.


A Habsburg uralom alá került Királyi Magyarország nem volt önálló állam, csak a Habsburg Birodalom belső autonómiával rendelkező tartománya.


Mellesleg a Királyi Magyarország pont önálló hadsereggel nem rendelkezett, ugyanis a hadügyeket a Habsburgok összbirodalmi szinten központosították. Egyértelműen nem egyedül a magyarok állították meg a törököt, hiszen a Habsburg Birodalom katnaságának döntő többségét nem a magyarok adták. A hadsereg zöme német, cseh, olasz és vallon zsoldosokból állt.


Magyarország védelmét teljhatalommal a Habsburg Birodalom egyik központi hivatala, a bécsi Udvari Haditanács irányította.


A hadügyekbe, így a török elleni védelembe a magyaroknak elég minimális beleszólása volt.

A Habsburgok Magyarországon magasabb katonai parancsnoki tisztségekbe nagyon ritkán neveztek ki magyar tisztet.


1541 és 1683 között a legfontosabb magyarországi katonai főparancsnoki posztokat (hadseregprancsnokok, végvidéki főapitànyok) 95 %-ban németek és olaszok és csak 5 %-ban magyarok, vagy magyarországiak (pl. horvátok) töltötték be.


Békeidőben a Királyi Magyarország adói a török elleni védelem költségeinek csak a 30 %-át fedezték, háború esetén eddig csak a 10 %-át.


Azaz a Habsburgoknak békében Magyarország török elleni védelmi költséginek 70 %-át, háború esetén 90 %-át kellett kipótolniuk.

2022. febr. 11. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!