Mi a különbség ezek között a hajók között ?
Más-más funkciót látnak el illetve méretben teljesen más kategória.
Kb úgy képzeld el mind könnyű harckocsi, közepes harckocsi, nehéz harckocsi.
A különbség haditengerészetenként és korszakonként is erősen elérhet.
Jelenleg közös pont, hogy a korvett közülük a legkisebb méretű, inkább partmenti, "zöld víz " hadműveletekre alkalmas kisebb hadihajó.
A fregatt közepes méretű, a legnagyobb pedig a romboló közülük.
Az USA haditengerészetében a rombolók jelenleg általános rendeltetésű, felszíni hadihajók, melyek repülőgépek, rakéták és tengeralattjárók elleni harcra egyaránt alkalmasak. Az utóbbi 10-15 évben a szolgálatból kivont amerikai fregattok elsősorban tengeralattjáró-elhárító hadihajók voltak.
A brit flottában jelenleg a 8000 tonnás Daring osztályú rombolók elsősorban légvédelmi feladatú hadihajók, még a 4500 tonnás Duke osztályú fregattok az univerzális rendeltetésű egységek.
# 3
Jelenleg a legnagyobb amerikai rombolók, a Zumwalt osztály egységei (3 db) 15 656 tonna vízkiszorításúak, még a 21 db Ticonderoga osztáléyú cirkáéló csak 9800 tonnás, tehát jóval kisebb.
Ugyanakkor a Ticonderoga osztály 21 db cirkálója és az Arleigh Burke osztályú rombolók (70 db egység) között nincs komolyan vehető méretbeli, valamint fegyverzet és képességbeli különbség.
A lényegi különbség, hogy a Ticonderoga osztályú cirkálók zászlóshajó feladatok ellátására alkalmas plusz helységekkel (tengernagyi harcálláspont és tengernagyi törzs számára) és berendezésekkel rendelkeznek, míg az Arleigh Burke osztályú rombolókon nincsenek ilyenek.
Zumwalt egy csőd, jelenleg irdatlan összegeket emésztett fel a fejlesztése, 3 darab lesz belőle összesen a tervezett 32 darab helyett.
Az egyetlen működő darab 8 éve kifutott és még mindig prototípusnak tekinthető annyi probléma van vele.
Másik 2 darab építés alatt de azokat is csak azért fejezik be mert túl előrehaladott állapotban vannak a leállításhoz.
A mai napig folyamatosan lerobban, energia ellátási gondokkal küszködik stb, 7,8 milliárd dollár darabáron van, ebből az összegből 5 Arleigh Burke kijön és az legalább működik.
Zumwalt egyetlen erénye a lopakodó képesség ami megkérdőjelezhető, igaz kicsi a radarmetszete, de egy konfliktus közepén amikor mindenki aki nem harci cselekményben vesz részt elkerüli a tenger azon részét az ellenség radarján feltűnik egy kis hajó...
Persze... senki nem fogja azt gondolni a tenger közepén hogy egy Zumwalt osztályú romboló az hanem egyből arra gondolnak nagypapa kiment a halászcsónakjával a tenger közepére...
# 5
Bocs, de tévedsz.
1.) A Zumwat osztály 80 db Mark 57 VLS rakétaindító cellával rendelkezik, a Burke osztály utolsó változata 96 db Mark 41 VLS rakétaindító céllával. A Mark 57 rendszer viszont sokkal fejlettebb, korszerűbb, mint a korábbi Mark 41.
2.) A Zumwalt osztály 2 db 155 mm-es Advanced Gun System (AGS) ágyúval van felszerelve, még a Burke osztály 2 db 127 mm-es ágyúval. Tehát a Zumwalt osztály ágyú tüzérsége sokkal erősebb.
# 5
Elnézést, de a Burke osztálynak csak 1 db 127 mm-es ágyúja van, nem kettő, a Zumvalt osztálynak viszont 2 db 155 mm-es lövege.
A 127 mm-es löveg 31,75 kg tömegű lövedéket lő ki, 20 lövés/perc tűzgyorsasággal. Hatásos lőtávolság 37 km.
A 155 mm-es löveg 102 kg tömegű lövedéket lő ki, 10 lövés/perc tűzgyorsasággal, hatásos lőtávolsága 150 km.
# 5
Nocsak most olvasom, hogy a két 155 mm-es lövegtornyot 2023-tól leszerelik a Zumwalt osztály rombolóiról, helyette APM (Advanced Payload Modules) rakétaindító cellákat építenek be a 2775 km hatósugarú CPS típusú hiperszónikus rakéták számára.
# 6
A Zumwalt osztályon számos vadonatúj eszközt építettek be, a technológiai újdonságok beüzemelése mindig nehézségekkel jár.
A Zumwalt osztályt eredetileg elsősorban partraszállást támogató rombolónak szánták, építés közben változott az amerikai haditengerészet koncepciója, végül fő profilként ellenséges felszíni hajók elleni harc lett a fő feladatköre. Ebből az építés közbeni koncepcióváltásból adódott a problémák zöme.
Például partraszállás támogatására szolgált volna a Zumwalt osztály hajónként 2 db 155 mm-es AGS ágyúja, de úgy döntöttek, hogy 2023-tól ezek helyett APM rakétaindító cellákkal szerelik fel az osztályt, CPS hiperszónikus rakéták számára.
A USS Zumwalt esetében egyetlen komolyabb üzemzavar volt, tehát nem igaz, hogy állandóan lerobban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!