Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A japánok a II. Világháború...

A japánok a II. Világháború alatt miert nem próbáltak szén cseppfolyósításával üzemanyagot előállítani?

Figyelt kérdés
Mandzsúriában kimeríthetetlen szénmezők voltak/vannak. A technológia megvolt, az energiát is adta volna a szén, munkaerő is rendelkezésre állt - kínaiak. A haderő egy kulcsfontosságú problémáját oldották volna meg...

2021. nov. 10. 00:07
 1/9 anonim ***** válasza:
91%
Nem tudom, volt-e valójában elég képzett szakemberük erre.
2021. nov. 10. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Én ugy tudom hogy ez nem túl bonyolult technológia. Jóval nehezebb vegyipari dolgokat is megoldottak a japánok a háború alatt.

Ráadasul nem erhette váratlanul őket egy olajembargó, a 30-as évek óta számítottak rá, lett volna idejük felkészülni.

2021. nov. 10. 00:30
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Amiért most sem - mert iszonyat drága és hatékonytalan. A Fischer-Tropsch eljárást már akkor is ismerték, de még ma sem valósítható meg költséghatékonyan. Lassú a folyamat, nagy méretű berendezések szükségesek hozzá és elégtelen a kapacitása. Egy bazi nagy, drága, szinte anyahajó mennyiségű fém és alapanyag-igényű berendezés hogy a végén óránként pár tucat hordónak megfelelő matéria csurogjon le belőle.
2021. nov. 10. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Az túlzás, hogy kimeríthetetlen, de valóban voltak jelentős szén és érctelepek és a japánok főleg az ipart fejlesztették Mandzsúriában, így szénből gyártottak is szintetikus benzint, nem hagyták ki ezt a lehetőséget, csakhogy Japán üzemanyagigénye ennek a többszöröse volt, vagy inkább a sokszorosa, így messze nem volt elegendő.

[link]

A gazdaság címszóban megemlítik ezt.

2021. nov. 10. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2021. nov. 10. 00:54
 6/9 anonim ***** válasza:
96%
Mert szenet nem lehet gazdaságosan csöppfolyósítani.
2021. nov. 10. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 kürasszír ***** válasza:
100%

Az előttem szólok helyes megállapításokat tettek.


Egy lényeges kiegészítésem lenne.


A II. világháború idején Japán egy nagy méretű, de viszonylag szegény ország volt, fejlettségi szintje, életszínvonala nem érte el a korabeli Magyarországét. Ne a mai Japánra gondoljunk.


Japán ipara akkor nemhogy az amerikainál, de a németnél, a britnél és a szovjetnél is sokkal kisebb és gyengébb volt, de 1938-ban a francia ipari termelés is megelőzte Japánét.

2021. nov. 10. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
#7 Fura hogy ennek ellenére a nagyhatalmak magukkal egyenlő partnernek tekintették. Pl Washingroni flottaszerződés szerint közvetlenül az USA és az UK mögé pozicionálták.
2021. nov. 10. 16:00
 9/9 kürasszír ***** válasza:

# 8


A washingtoni haditengerészeti szerződés értelmében Japán az amerikai és a brit csatahajóflotta 60 %-ával rendelkezhetett.


Vagyis nagy csatahajók terén az 5 : 5 : 3 arányt fogadták el a brit, az amerikai és a japán haditengerészet között.


A számoknál azonban sokkal rosszabb volt a japán csatahajóflotta minőségi helyzete, 1931-ben az akkor szolgálatban álló 15 db brit csatahajó és csatacirkáló közül mindegyik elsőosztályúnak volt tekinthető, a 15 amerikai csatahajó közül 12 db volt élvonalbeli, 3 db elavult, azonban a 10 db japán csatahajó és csatacirkáló közül csak 2 db volt élvonalbeli, 4 db másodosztályú, 4 db pedig harmadosztályú.


A washingtoni haditengerészeti szerződés lehetővé tette a briteknek, hogy közepes méretű hadihajókból (cirkálók) és könnyű hadihajókból (rombolók) a nagy csatahajók 5 : 5 : 3 arányánál sokkal többet tartsanak szolgálatban.

Például 1935-ben az USA csak 10 db könnyűcirkálóval rendelkezett, a britek ellenben 50 db könnyűcirkálóval.


SZOLGÁLATBAN ÁLLÓ CSATAHAJÓK ÉS CSATACIRKÁLÓK (1921):


OLASZORSZÁG: 5 db


FRANCIAORSZÁG: 8 db


JAPÁN: 12 db


USA: 22 db


NAGY-BRITANNIA: 41 db


Vagyis a washingtoni szerződés megkötése előtt Nagy-Britannia haditengerészete csatahajókban és minden más hadihajóban egymaga durván olyan erős volt, mint a többi négy nagyhatalom együtt.


Japán bruttó hazai terméke (GDP) 1921-ben az USA GDP-jének 18 %, a Brit Birodalom GDP-jének 25 %-a volt.


A britek szövetségben álltak Japánnal 1921-ben, az USA viszont ellenséges viszonyban volt Japánnal, már régóta (kb. 1905 óta) a levegőben lógott egy japán-amerikai háború.


A következő megegyezés született, a britek felbontották a katonai szövetségüket Japánnal, amit az USA kért, cserében a britek, az USA és Japán megegyezett, hogy a japán csatahajóflotta elérheti az amerikai csatahajóflotta 60 %-át, az amerikai csatahajóflotta viszont egyenlő lehet a brittel. A britek a csatahajóflottájuk nagyarányú csökkentésért cserébe (1931-ig 42 db-ról 15 db-re) cirkálókból és rombolókból nagy mennyiségi fölényt tarthatnak fenn mind az amerikaiakkal, mind a japánokkal szemben.

Az amerikaiak csatahajóflottája 1931-ig 22 db-ról 15 db-ra csökken, így egyenlő méretű lesz a brittel, viszont cirkálóik és rombolóik száma jóval kisebb lehet csak, mint a briteké. Japán csatahajóflottája 1931-ig 12 db-ról 10 db-ra csökken, így a brit és az amerikai 60 %-a lesz, viszont cirkálókból és rombolókból nemcsak a briteknél, de az amerikaiaknál is jóval kevesebb lehet nekik.


ÖSSZEGZÉS: a washingtoni szerződés eredményei:


BRITEK: a brit csatahajóflotta az amerikai méretére csökken, de a britek cirkálókban és rombolókban masszív fölényt élvezhetnek az amerikaiak fölött, így továbbra is a világ legerősebb haditengerészete marad az övék, fenntartják a világtengerek, így a világkereskedelem fölötti uralmukat, annak ellenére is, hogy az USA gazdasági ereje ekkor már meghaladja a Brit Birodalomét.


AMERIKAIAK: csatahajóflottájuk egyenlő lett a brittel, viszont cirkálókban és rombolókban csak jóval kevesebb egységük lehet. Viszont az 1921-es kiinduló állapothoz képest így is jelentősen javultak az erőarányaik a brit flottához képest. Fő céljukat szintén elérték, felbomlasztották a brit-japán szövetséget, azzal, hogy beleegyeztek, hogy a brit maradhasson a világ legnagyobb és legerősebb haditengerészete, így egy Japán elleni háború esetén nem kellett tartaniuk egy Japán melletti brit katonai beavatkozástól, a japánokkal szemben pedig nagy, 5 : 3 arányú haditengerészeti fölényt élveztek.


JAPÁN: Japán nyeresége Washingtonban, hogy az USA gazdaságának csak 18 %-ára rúgó gazdasági ereje ellenére az amerikai flotta méretének 60 %-át tarthatta fenn, így legalább elméleti esély maradt egy USA elleni sikeres háborúra, tekintetbe véve, hogy a japán flottával szemben az amerikai megosztott volt a Csendes- és az Atlanti-óceán között. Japán vesztesége, hogy fel kellett mondania a britekkel fennálló katonai szövetségét.


A washingtoni szerződés még rendelkezett az épülő, vagy tervezett óriási méretű csatahajók építésének törléséről, a repülőgép-hordozókról és egyebekről is, de abba most nem mennék bele.


Azt a tényt, hogy a washingtoni szerződés valós erején felül értékelte Japánt, bizonyítja, hogy a II. világháború előtt és alatt a britek például 8 db új generációs csatahajót építettek, az amerikaiak 10 db-ot, míg Japán csak 2 db-ot. Például míg Japán 1935 és 1945 között csak 4 db nagyobb és 5 db kisebb cirkálót állított szolgálatba, addig a britek 1935-1945 között 24 db nagyobb cirkálót és 24 db kisebb cirkálót.


Ha a II. világháborús haditermelést nézzük, Japán haditermelése, fegyvergyártása nemcsak az USA, de a Brit Birodalom haditermelése mögött is jócskán eltörpül.

2021. nov. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!