A 15-16. századi Magyar Királyság képes lett volna megvédeni az országot az Oszmán Birodalomtól, ha rendelkezésére álltak volna singijeon-ok/hwacha-k (15.századi rakétakilövő berendezések), illetve teknőshajók (16.század végén feltalált hadihajók)?
Nem. Bővebben: a singjeon elég korlátozott harcértékű eszköz volt. Lassú az utántöltése, pontatlan, kézi erővel vontatva nem is túl mobil. 20 íjjász többre képes a harcmezőn tűzgyorsaságban, mobilitásban, pontosságban egyaránt. Teknőshajó: tény hogy a török sereg utánpótlásában kulcsfontosságú volt a Duna (azon szállították az ellátmányt), de pár hajó mit sem ér. Komplett hajóhad kellett volna, s ráadásul az ellenség parti tüzében lehajóznia (az ellátmányt szállító hajók direkt több napi "hajóúttal" voltak lemaradva a fősereg part menti vonulása mögött).
Az Oszmán Birodalomtól történő megvédéshez nem ilyen csodakütyük kellettek volna hanem olyan - politikailag, gazdaságilag és harcmezőn egyaránt - bölcs királyok egymás után évszázadokig mint Mátyás volt.
# 3
Mátyás halála, 1490 és a mohácsi vész között eltelt időben az török nagyhatalomból igazi világbirodalommá vált. Ezalatt területét és népességét kb. megháromszorozta.
Vagyis 1490 és 1526 között teljesen felborultak a Magyar Királyság és az Oszmán Birodalom közötti erőviszonyok.
Mátyás átlagos évi bevétele 600-700 000 aranyforintra rúgott. Kemény adóztatással ennyit lehetett kihozni a Magyar Királyságból.
A török szultán évi bevétele 1526 táján már évi 3 500 000 Ft körül járt.
A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, pénz.
Az oszmán állam 1526-ra kb. hétszer akkora anyagi erőforrásokkal rendelkezett, mint a Magyar Királyság, ezért tudott a magyarnál sokkal erősebb hadsereget fenntartási.
# 5
Ezek a kínai fegyverek nagyon nem váltak be a 17. században a mandzsuk ellen, akik egész Kínát meghódították.
Majd ugyanúgy semmit sem jelentettek a britek és a franciák ellen, akik az 1800-as években az óriási kínai túlerő ellenére megsemmisítő vereségek sorozatát mérték Kínára, elöltöltős ágyúkkal és puskákkal.
# 7
Bocs.
A hatékonyságuk akkor is csak csekély lehetett, mert Japán 1592-1598 között lerohanta Koreát, a koreaiakat pedig csak Kína beavatkozása mentette meg.
# 9
A koreai flotta jobb volt, de a szárazföldön a japánok számítottak erősebbnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!